Piwnica naziemna ,ziemianka - warunki,budowa,zezwolenia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Piwnica naziemna ,ziemianka - warunki,budowa,zezwolenia

Post »

Czy ktoś z Was wie, jak wykonać naziemną piwnicę? Widziałam taką w dzieciństwie, ale nawet sobie dokładnie nie przypominam jak wyglądała. Chyba nigdy nie wchodziłam do środka (pewnie się bałam :lol: !). Czy jest trudna do zbudowania?
kejwot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 mar 2007, o 08:47
Lokalizacja: Płock

Post »

Witam
Proponuję zapoznać się z książką http://www.ksiegarnia.meble.pl/ogrod/art61.html

Moim marzeniem jest wykonac coś takiego :
http://www.chefpaul.net/piwniczka.html

Pozdrawiam.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Projekt piękny :!:
Sama taka piwniczka nie dość, że funkcjonalna to jeszcze daje wiele możliwości jako ozdoba, może być ciekawym miejscem na skalniak ;-)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

A ja ....szalona ...rozwaliłam swoją...mogłam mieć cudowny skalniak ,wystarczyła wywrotka ziemi :cry: :cry: :cry:
Dlaczego nie było wtedy jeszcze forum ???? :cry: :cry: :cry: :cry:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Dzięki za linki, Kejwot :D
Ta piwnica z drugiego linku, to prawdziwy pałac! :lol: :lol: :lol:

Masz rację, Dorko, można by na niej zrobić super skalniak, tylko z jakichś luksusowych roślin, przy takich drzwiach! :lol:
:lol: :lol:

A może ktoś z Was taką piwnicę ma, lub ma jakieś ( w miarę proste) pomysły na jej zbudowanie?
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

KaRo pisze:A ja ....szalona ...rozwaliłam swoją...mogłam mieć cudowny skalniak ,wystarczyła wywrotka ziemi :cry: :cry: :cry:
Dlaczego nie było wtedy jeszcze forum ???? :cry: :cry: :cry: :cry:
A dlaczego ja nie trafiłam na forum :( jak zaczynałam zakładać ogród? O roślinach wiedziałam tylko tyle, że rosną zielonym do góry ;:124

KaRo, a skoro miałaś i rozwaliłaś , to przynajmniej wiesz jak ona w środku wyglądała? Ja nawet nie mam pojęcia, jaka jest jej budowa! Na zewnątrz, wygląda to jak kupa ziemi z drzwiami, ale nie sądzę, żeby wewnątrz robiono takie wnętrza, jak w drugim linku Kejwota. Fakt, że super to wygląda, ale mnie chodzi o to, aby wnętrze było praktyczne i spełniało swoje zadanie. Dekoracja na zewnątrz i tak musi być zgrana z otoczeniem. Mnie chodzi przede wszystkim o samą konstrukcję.
Np.czy jeszcze była głęboko wykopana pod ziemią, itp
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Więc opowiem Ci Fleur jaka była moja

Dwa wygodne ,niezbyt wysokie stopnie w dół i stajesz przed drzwiami.
Za drzwiami jeszcze 2 stopnie w dół i to już poziom podłogi w piwnicy.
Podłoga wylana betonem .
Mury wyciągnęte do góry na tyle że stało sie tam w srodku prosto i wygodnie a w bocznej częśći sufitu zainstalowane
oświetlenie-przewód przechodził przez mur do ogrodu ,dalej przedłużacz i włączało się w miarę potrzeby zejścia do piwniczki.
Sciany otynkowane .
W tylnej ścianie małe okienko z bardzo gęstą siatką - to wentylacja całoroczna.
No i oczywiście dach - u mnie był pokryty papą .
To pewnie byłaby przeszkoda w zasypaniu ziemią musiałabym mysleć nad jakąś izolacja ,żeby nie zgnił ale
dziś już nie mam o czym mysleć :cry:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
kejwot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 mar 2007, o 08:47
Lokalizacja: Płock

Post »

Witam
Ja swojej nie rozwalam, a mam przynajmniej początek tj. na działce mam drewniany dom który będzi rozebrany a pod nim jest piwnica coś ok 3x4x1,8 przy czym ściany są własnie z łupanego kamienia. Sufit jest wylany cienki strop (który skuję). Strop jest na poziomie grutnu wobec czego po jego zdjęciu będę chciał zrobić taki sufit z cegły, a na górze skalniak. Czy mi się uda ? - zobaczymy.
Ale to plany dopiero na przyszły rok. Na razie czytam sobie forum i różne książki - najbardziej podobają mi się ksiązki Gail i Alana Brigewater "Kamień w ogrodzie", "Cegła w ogrodzie", "Woda w ogrodzie" - super pomysły i dobry opis ich wykonania w sposób przystepny nawet jak dla laika jakim ja jestem.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

KaRo i Kejwot, bardzo serdecznie dziękuję Wam za opis i pomoc. Teraz już rozumiem, na czym to polega. Myślałam, że cała konstrukcja, a przynajmniej większa jej cześć, znajduje się nad ziemią. A właściwie, miałam taką ndzieję, bo u nas ziemia jest bardzo twarda i kopać łopatą tak wielki dół, to straszna robota (jeśli to w ogóle jest wykonalne!?) Jest firma, która wynajmuje koparki, ale w to miejsce nie da się dojechać . No cóż, trzeba pomyśleć... :)
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Zamieszczałem już zdjęcia swojej piwnicy, częściowo (około 1,5 metra) zanurzonej w ziemię, ale teraz nie mogę odnaleźć tego posty więc pokażę je jeszcze raz.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Fleur, jeśli coś trzeba wyjaśnić to proszę zapytaj.

Pozdrawiam
Mietek.
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

eMZet i nemo56, jesteście kochani! Dziękuję bardzo! Jak przemyślimy i przedyskutujemy to z mężem, najprawdopodobniej będę miała jeszcze jakieś pytania, ale już teraz, z opisem KaRo i kejwota oraz z Waszymi zdjęciami, wiem o co chodzi! Zanim zadam ewentualnie mądrzejsze pytania, czy sadzicie, ze wykopanie na 1m głębokości a reszta super zaizolowana , dobudowana na powierzchni, by wystarczyło, czy trzeba wykopać przynajmniej na 1,5m? Obawiam się, ze 1m może być za mało, ale co Wy o tym sądzicie?

Jeszcze raz bardzo Wam Wszystkim dziękuję! ;:85
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

eMZet, jeszcze raz się przyjrzałam Twoim zdjęciom i mam wrażenie, że nie jest tak głęboko pod ziemią. Jaka jest głębokość i jaka (w przybliżeniu) utrzymuje się temperatura? Dla mnie ta głębokość pod ziemią jest bardzo ważna bo, tak jak wspominałam wcześniej, trzeba będzie kopać ręcznie, a ziemia jest strasznie twarda i żal mi tego mojego chłopa... :lol:
patrycjusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 paź 2007, o 20:14

Post »

jezeli chcesz miec podloge piwnicy 1m pod ziemia,to musisz kopac min 1,2m.izolacja+wylewka tez ma swoja grubosc.odradzam budowe sufitu"sklepieniowego"jak na linku z pierwszej odpowiedzi-do tego potrzebna jest fachowa reka. :D .jezeli masz pytania bardziej pod katem budowlanym niz dekoracyjnym wal smialo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”