FIRMA - Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
zbinio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lut 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

Czemu taka różnica w sprowadzaniu z Niemiec.Trzeba zapłacić za transport .Jak to możliwe, że się opłaca a od nas nie!
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

Piotrek dobrze radzisz, ale ja coś dopowiem.

Co się ludziom podoba? To jest podstawowe pytanie.

Jeśli piszesz, że w Twojej okolicy są szkółki, to czym chcesz z nimi konkurować.?

Biorąc od nich towar? To szkółki nie sprzedają same?

Ludzie pójdą tam gdzie jest taniej i więcej.

Wobec tego musisz mieć to, co się ludziom podoba, a czego nie mają szkółki.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

zbinio pisze:Trzeba zapłacić za transport .Jak to możliwe, że się opłaca a od nas nie!
Transport ciężarówką wygląda trochę inaczej niż kurierem czy własnym autem. Firmy które sprzedają rośliny mają podpisane umowy więc jak kupujesz całe auto to zawsze płacisz 50euro. Nie ważne czy zamawiasz jedno drzewo czy tysiąc.

Jest tyle firm transportowych na świecie że jeżdżą za cenę paliwa. To o to samo można zapytać firmy które sprowadzają sobie przewody elektryczne z samego końca Włoch do Polski... opłaca się?
anww
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 sie 2017, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomysł na Biznes - Centrum Ogrodnicze

Post »

Witam serdecznie, jestem studentką 3-go roku Architektury Krajobrazu, myślę o założeniu Centrum Ogrodniczego, głównie z bylinami, krzewami, opcjonalnie jakieś drzewka. W Mojej okolicy brak takiej działalności, a najbliższe (w promieniu ok. 40-50 km) bardzo dobrze prosperują, a dużą część klientów stanowią ludzie z Moich okolic.
Czy ktoś miał do czynienia z tym tematem? Jak z dofinansowaniami do takich biznesów?
Ile +- trzeba mieć na założenie takiego Centrum?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Madzik89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sie 2017, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sprzedaz

Post »

Witam serdecznie!
Od kilku lat szczepie wrzosy,wysiewam lawendę....przez jakiś czas było to dla celów własnych ale później sąsiad chciał kupić kilka wrzosów i lawend i tak po cichu sprzedaje sadzonki....
I właśnie z tym wiąże się pytanie bo chciałabym to robić legalnie na większą skalę i jak to właśnie z tym jest,boją kilku forach wyczytałam że można i nawet nie trzeba tego zgłaszać w żadnym urzędzie ale czy na pewno??
Nie chodzi mi o jakieś szkółki z drzewkami tylko o wrzosy,bratki,chryzantemy,lawendy....
Czy ktoś z doświadczonych grupowiczow wie jak ico
jagusia111

Re: Sprzedaz

Post »

Jeśli nie jesteś rolnikiem musisz założyć działalność gosp. Rozmnażać możesz tylko sadzonki popularnych odmian, które nie są objęte licencją. Tyle teorii, a praktyka...
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Sprzedaz

Post »

Tak, jeśli chce się to robić uczciwie, to po prostu zakłada się szkółkę roślin ozdobnych.
Wszystko powiedzą w Piorinie- czyli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin, są oddziały wojewódzkie i powiatowe.
Najlepiej jak zadzwonisz sobie do swojego oddziału.

Ja w ten sposób założyłam szkółkę sadzonek winorośli, z tym, że jestem również rolnikiem ponieważ posiadam niewielkie gospodarstwo.
Rozmnażać mogę wszystkie odmiany, ale
muszę posiadać na rośliny mateczne dokumenty kupna,
a rośliny które są zastrzeżone licencjami z kolei wymagają uiszczenia opłat licencyjnych.

Jednak ja mam dużo winorośli, które takich zastrzeżeń licencyjnych nie mają.

Opłaty za założenie szkółki są niewielkie w sumie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
jagusia111

Re: Sprzedaz

Post »

Jolu a tak z ciekawości bo szczerze powiedziawszy nie zgłębiałam nigdy tego tematu. Jakie to są te dokumenty kupna przy roślinach matecznych. Zwykła faktura czy jakieś inne. I gdzie takich zakupów się dokonuje. Chodzi mi tak ogólnie nie koniecznie winorośl. A druga sprawa w jaki sposób płaci się za te licencje i komu?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Sprzedaz

Post »

Akurat ja kupowałam przez taki sklep internetowy, żadna reklama bu już wszyscy i tak wiedzą, e-sadzonka.
Oni sprowadzają głównie z Niemiec to co tam się nie sprzeda i tu sprzedają.
Nie mniej jednak te niemieckie sadzonki to są b.dobrej jakości.
Wracając do tematu. Taki sklep wystawia dokument sprzedaży.
Ponadto szkółka dołącza do roślin tzw. paszport roślin, który to zaświadcza o stanie zdrowotnym rośliny.

Takim dokumentem sprzedaży może być również paragon ze sklepu / tu należy się upewnić, ale tak mi panie mówiły/
Kiedy ja chcę sprzedać, to też jak ktoś chce mogę mu wystawić taki dokument sprzedaży plus paszport.

Co do licencji.
Z tego co się dopytywałam. Jeśli jest się biegłym w językach, można zwracać się bezpośrednio do hodowcy odmiany.

Najpierw trzeba znaleźć w specjalnych rejestrach taką roślinę.
Na bank można rozmnażać wszystkie stare historyczne odmiany róż.

Również w przypadku wysiewu nasion roślin tzw botanicznych też nikt nie ma prawa brać
za to licencji. Tak jak ja wysiewałam nasiona różanecznika botanicznego, a nasiona kupiłam w Arboretum w Rogowie
i dostałam nawet na to pokwitowanie, że takie nasiona kupiłam.
Licencja obejmuje tylko konkretną odmianę.

Można również korzystać z jakichś poradników=pośredników=firm, które takie sprawy za nas załatwiają,
ale pewnie biorą za to jakieś opłaty.

Najlepiej, żeby nie mieć jakichś problemów i czyste sumienie to rozmnażać rośliny, na które nie ma licencji.

Teraz np kupowałam truskawki i maliny / nowe odmiany/ w szkółce, gdzie jest zastrzeżone,
że nie wolno ich rozmnażać bo są objęte ochroną patentową.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
jagusia111

Re: Sprzedaz

Post »

A jeszcze jedno pytanie. Pisałaś, że jesteś rolnikiem czyli rozumiem, że na KRUS. Czy taką szkółkę można prowadzić w ramach zwykłej działalności rolniczej czy trzeba zakładać działalność gosp. w ramach KRUS.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Sprzedaz

Post »

Ja mam zarejestrowane gospodarstwo, a ponieważ jest małe, nie musiałam płacić składek.
Rolnik może sprzedać za ileś tam złotych. Nie wiem jaka jest ta kwota.

Gospodarstwo rejestrowałam z uwagi na dopłatę unijną.
Żeby założyć tę szkółkę nie musiałam nic załatwiać po za Piorinem.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
jagusia111

Re: FIRMA - Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

A o tym, że trzeba w PIORiN coś załatwiać przed założeniem to akurat nie wiedziałam :D .
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”