Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Ło matko , ale się uśmiałam . :;230 Zajrzałam bo miałam kupić jakiś lepszy kwasomierz , ale tych
dobrych ceny pewnie dla mnie zaporowe .Pozostanę przy paskach i tym na płyn .Tak w granicach
100 zł. może bym zniosła , no może nawet 200 .
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Używam taki za kilkadziesiąt złotych kupiony w sklepie ogrodniczym. Przed użyciem wsadzam go do rozcieńczonego octu spożywczego i do wody z kredą szkolną. Jak pokaże pH 4 a potem pH 8 to znaczy że jest sprawny i można nim mierzyć z dokładnością 0,5.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Ja mam 3 sztuki glebowych w tym uznawany za markowy japoński

Obrazek

oraz zwykły z ogrodniczego za 17 zł oraz chiński gadżet za 55 zł (4+1)

Obrazek

Jednak w istocie to mierniki potencjału i nie potrafią mierzyć roztworów. Dokładność jest zwodnicza bo zasolenie fałszuje wynik.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Asprokol dzięki .Chcę mierzyć między innymi pH wody do podlewania borówki i podłoża w jakim
rośnie .Sprawdzę w ogrodniczym co mają .
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

anulab upłynęło już sporo czasu ale może jeszcze aktualne, asprokol ma rację te pehametry glebowe nie nadają się do płynów ale na All... jest całe mnóstwo (co prawda nie markowych) pehametrów do cieczy z elektrodą szklaną za ok 40 zl. Osobiście takiego używam do mierzenia wody, jest sprzedawany z dwoma buforami do kalibracji. Tym samym urządzeniem można sprawdzić podłoże ale w odpowiedni sposób- 10g powietrznie suchej gleby przesianej przez sito zalewamy 25 ml wody destylowanej lub demineralizowanej (takiej jak sprzedają do akumulatorów) i po ok 15 min i przemyciu tą wodą elektrod mierzymy odczyn zawiesiny nad osadem i mamy kwasowość czynną gleby.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Toldi dzięki . Nic jeszcze nie kupiłam . Bo różne dziwne przerabialiśmy .Mieliśmy taki co się wtykało
w glebę i niby miał wskazywać .A może nie umieliśmy z niego korzystać ? Kupiony od sąsiadów
z za wschodniej granicy .Do wiosny muszę kupić .
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Z tymi wtykanymi w glebę różnie bywa istotne jest żeby ziemia była pozbawiona większych kawałków nierozłożonych roślin miała odpowiednią wilgotność oraz zagęszczenie wokół ł elektrod niespełnienie tych warunków skutkuje błędnymi wskazaniami. Kupiłem kiedyś trzy różne tańsze i droższe i stwierdzam, że w pewnych przedziałach wskazywały w miarę ale np im dalej od ph7 to błędy były coraz większe w jednym ponad 1 pH inny z kolei miał zawsze przesuniecie na skali chociaż startował z 7ph ale to były wszystko chińczyki. Teraz mam cieczowy helliga i wspomniany wcześniej elektroniczny jak mam jakieś wątpliwości to porównuję ich wskazania ale jak do tej pory są zgodne.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

:wit Pewnie za wcześnie spisałam go na straty , całe szczęście ,że nie wyrzuciłam .
Odszukam go , zrobię kilka pomiarów i porównam z tym z paska .Grunt lepiej przygotuję . ;:131
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Sprawdź czy przegroda izolacyjna jest w dobry stanie. W moim który stale pokazywał 7 była pęknięta, a w szczelinie był brud.
Sprawdź też czy wsadzony do wodnego roztworu octu spożywczego pokazuje 4, a wsadzony do wodnego roztworu kredy szkolnej 8.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Jaki ocet 2%, 5% czy 10% jaka kreda, ile i jaka woda do niej to są wszystko pomiary na oko czy ktoś sprawdzał takie roztwory jakimś wiarygodnym miernikiem. Wcześniej Asprokol pisał że, to jedynie mierniki potencjału i nie radzą sobie z wodą. Gdyby było je można kalibrować w ten sposób to producent by to napisał. A wiarygodne bufory można kupić na All..
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Można tak kalibrować :heja ale dokładność jest taka jak mierzenie drogi w krokach obliczanie czasu klepsydrą i wyliczanie z tego szybkości.
Ocet to kwas octowy i ma pH 2,9 a woda wapienna od 9-13 czyli można a wynik cóż pi razy drzwi.
pH metry te które kalibrujemy mają programowo ustawiony punkt kalibracji dlatego bufory 4,01, 7,00, 10,01 nie można zastąpić innym bo zmienimy punkt odniesienia.
Tej metody możemy użyć przy zakupie chińszczyzny która ma wskazówkę przyspawaną do punktu 7.
Zamiast włóczyć się z octem po sklepach proponuję puszkę coca-coli mnie wzbudza ciekawość niż szklanka octu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Mam prośbę. Mógłbyś zmierzyć:
- łyżeczka octu spożywczego 10% na szklankę wody z kranu,
- szczypta kredy szkolne białej na szklankę wody z kranu.
Tym sprawdzam czy chiński kwasomierz w ogóle działa.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Bardziej bym zaufał poczciwemu z płynem Helliga niż sprawdzaniu go na skrajnych wskazaniach a co w okolicach 6,5 pH tam może być spory błąd we wskazaniach. Pisałem już o swoich doświadczeniach z tego typu gadżetami też sobie sprawdzałem jak reagują w różnych środowiskach i w płynach nawet ochoczo wskazówka się odchylała najgorzej było w ziemi wystarczyło zmienić wilgotność lub ucisnąć przy elektrodzie a włosy stawały dęba ;:202 w końcu zrozumiałem, że z tego badziewia nić nie będzie i wylądowały w koszu.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”