Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Moje pszczoły

Post »

pawelp1320 Jak Cię nie będzie 2 miesiące to sobie odpuść rodziny, przez ten czas mogą Ci się wyroić a raczej na pewno to zrobią.
200zł za odkład to drogo jeszcze za 3 ramki wlkp. to za drogo. Znam 2 pszczelarzy mniej więcej z twoich okolic jeden jest z okolic Lublina 20km do samego Lublina drugi jest troszkę dalej z Przeworska, jak chcesz napisz na PW dam Ci do nich namiary, ale nie wiem czy będą sprzedawać odkłady, w każdym razie na pewno polecą Ci kogoś innego jak sami nie będą mieli. Nie wiem ile masz do Pszczelej Woli, ale tam np. odkłady czy pakiety sprzedaje pan. zmod, pomid., są dość drogie nie pamiętam ile, wpisz sobie pszczoły zmod, pomid. i zobaczysz na ich stronie, w każdym razie gość solidna firma. Nie wiem czy z tamtych okolic nie sprzedaje odkaldów też na ramce lng 3/4 Pan zmod, pomid. też dobry pszczelarz. W każdym razie 200zł za odkład 3 ramkowy to duże pieniądze i odkład słaby odkład to 3-4 ramki wlkp. z czerwiem i jedna przynajmniej z zapasem. Pomyśl też o kupnie pakietów to jest zdrowsza forma od odkładów a i nie ma problemu niezgodności ramek jeśli by np. takie wystąpiły.

Piotrku, nie podajemy na forum takich danych osobowych. Załatw tę sprawę przez pw. pomid.
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Moje pszczoły

Post »

Jak Wasze pszczoły jak nastroje rojowe? Ja musiałem zrobić kilak odkładów zabrać po 2-3 ramki z czerwiem i pszczołą bo na rzepaku zaczęły zakładać i podlewać powoli miseczki mleczkiem. A sam rzepak u mnie średnio w niektórych rodzinach po kilka kilogramów a niektóre naprawdę biednie z miodem, ale za to wzmocnione dzięki konkretnemu pożytkowi który daje nie tylko pokarm węglowy ale i białkowy a wg. mnie to pyłek jest najważniejszy bo o ile miód można zastąpić syropem o tyle pyłku nic nie zastąpi. :)
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Moje pszczoły

Post »

U nas ule wlkp mają już dwie nadstawki, i matki zamknięte w izolatorze ;) więc śpimy spokojnie. Dzisiaj rozpoczniemy przekładanie larw na hodowlę nowych matek od reproduktorki, na użytek własny. Rzepak też średnio, pszczelarze opowiadali, że podczas kwitnienia w ładną pogodę wchodzili w łan rzepaku, a tam były tylko pojedyncze pszczoły. Tak samo z pyłkiem, powinny zbierać z przewagą żółtego rzepakowego, a w poławiaczach były wszystkie odcienie, bez żółtego. Czyżby nowe odmiany były tak słabo miodo i pyłkodajne?
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Moje pszczoły

Post »

U mnie w jednym ulu pszczoły ładnie noszą jak dobrze pójdzie to za 2-3 tyg będzie od sklepianie :)
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Moje pszczoły

Post »

Obrazek
Na perukowcu podolskim.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Moje pszczoły

Post »

Mam pytanie do forumowych pszczelarzy. Czy ktoś z Was stosuje powszechne w handlu kombinezony, w zestawie z kapeluszami z siatką, w cenie oscylującej w granicach 150 - 200zł? Zastanawia mnie na ile chronią one przed użądleniami. Sprzedawcy oczywiście zachwalają te stroje i twierdzą, że dają one 100% ochronę przed żądłem, ale chciałbym jednak poznać opinię kogoś, kto używa tego typu kombinezonu. Są również dostępne kombinezony podwójne, w cenie około 300zł. Może warto zainwestować w taki, kiedy zależy nam na uniknięciu użądleń?
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Moje pszczoły

Post »

Może to kogoś zainteresuje. Chciałam się podzielić swoim wspomnieniem sprzed kilku lat. Otóż stałam niedaleko ula i zobaczyłam niesamowite zjawisko. Pszczoły najpewniej szykowały się by zbiec, jednak zanim to nastąpiło tuż przy ulu utworzyły wąski jakby okręg 1 - 1.3 m średnicy. Był on wypełniony rojem pszczół, jedna przy drugiej, krążyły w jednym kierunku. Dla mnie to był cud natury. Przypominały galaktykę. Jednak nie czekałam co nastąpi dalej, byłam trochę przestraszona.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje pszczoły

Post »

Jeśli chodzi o kombinezony. grubych z metalową siatką na masce używam jedynie w OSP.

W przypadku pszczół, korzystam ze zwykłego kapelusza z czarną siatką, i fartucha lekarskiego. Gdy są nerwowe, wówczas zakładam rękawice gumowe z długimi mankietami.

Miałem kiedyś problem z nadmiernie agresywnymi pszczołami. Wymieniłem matki na te z gatunków spokojniejszych. Dziś bywa, że zaglądając do nich, zakładam wyłącznie kapelusz, by w razie "W" chronić jednak węzły chłonne i oczy.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Moje pszczoły

Post »

Ja stosuję dla komfortu kombinezon jednoczęściowy. Jest nieco gruby ale bardzo dobrze chroni. Podczas pracy zawsze się trafi kilka upierdliwych pszczół gotowych się wcisnąć wszędzie. Szczególnie podczas złej pogody, przy bez matku nawet łagodne rasy się denerwują. Nie licząc pszczół skrzyżowanych z dzikimi sąsiadami (u nas zawsze 1-2 ule są niesamowicie złe).

zmod. pomid.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Moje pszczoły

Post »

Produktami pszczelimi zainteresowane są również jeże :)

Obrazek
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Moje pszczoły

Post »

Co tam słychać u waszych pszczół? Minęło trochę czasu a tu cisza ... Ja muszę się pochwalić że w lipcu zakupiłem 3 rodziny w ulu warszawskim poszerzanym. Odymiłem już je, zakarmiłem i wstępnie przygotowałem do zimowli.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Moje pszczoły

Post »

U nas już prawie śpią :) czasami wylatują jak temperatura osiągnie 15 stopni :) czyścimy ramki ze starego suszu.
Jefe
50p
50p
Posty: 63
Od: 10 wrz 2015, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu Szczecińskiego

Re: Moje pszczoły

Post »

W tym roku i ją zacząłem eksperyment z pszczołami. Sąsiad ograniczał liczbę uli, więc mnie się dostały dwa, wyczyściłem wg jego porad, trochę poprawiłem, podmalowałem i czekałem, bo wg jego słów miały same przylecieć. Faktycznie, jeden ul obsadzony, drugi pusty. Niestety, przez tych idiotów lejących bez przerwy chemię (rolnicy, okoliczni działkowicze) chyba mi pszczoły padły bo już w połowie września były osowiałe, a gdy zajrzałem do środka leżały pokotem wokół plastra. Co ciekawe, nie założyły go na ramkach tylko na spodzie pokrywy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”