Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Moje pszczoły

Post »

A według mnie jednak dobrały się do jakiegoś rodzaju syropu zabarwionego na zielono. Skoro normalnie skrystalizował i nie czuć innego smaku to pewnie był to barwnik spożywczy. Nie jestem pewien ale moim zdaniem gdyby to był nektar lub spadź z jakiejś rośliny to pozostałe rodziny ( a przynajmniej parę ) także poleciałyby na ten pożytek ( chociażby po jakimś czasie ), ale tutaj właśnie tej jednej rodzinie spodobał się ten "syrop" i uważały go za zadowalający, a reszta rodzin była zajęta zdobywaniem nektaru z pozostałych roślin ( drzew owocowych, mniszków i innych kwiatów ) i nie zajmowała się poszukiwaniem dodatkowego pożytku.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Moje pszczoły

Post »

pawelp1320 też myślę że to jakiś barwnik musiał zadziałać, bo skoro nigdy taki kolor się nie zdarzył, to nic naturalnego nie biorę nawet pod uwagę. Jednakże kolorek świetny i odmienny od tego co zwykle się zbiera.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Moje pszczoły

Post »

A ja jeszcze spytam, czy przy tych stawach były wierzby? Te zwykłe, nie iwy. Kiedyś tata dla testu podał pszczołom ramkę suszu w czasie nektarowania wierzb i zebrał pół słoika seledynowego miodu, o charakterystycznym zapachu salicylanów wierzbowych. Jeden ul mógł wynikać z tego, że był najsilniejszy z pasieki i jako jedyny zwiedział się o pożytku, kiedy reszta dochodziła do siły jeszcze. Pszczoły przy wiosennym pożytku i ładnej pogodzie nie badzo biorą pokarm cukrowy. Jest jakaś pasieka w obrębie paru km od Ciebie?

Do Piotra, jeszcze dostałam wskazówki dotyczące wywozu na wrzos. Inna metoda przy której powinna pracować cała pasieka. W sierpniu kilka uli wybierasz i silniej zakarmiasz, tak że zabierasz po jednej zasklepionej ramce pokarmu do chłodni. W czasie zbioru wrzosu inne ule angażujesz by więcej miały czerwiu. Po pożytku spracowanym pszczołom poddajesz ramki z już przerobionym pokarmem oraz czerw, najlepiej na wygryzieniu. Wtedy tak zasilone dobrze przezimują. Przy wrzosie cała pasieka pracuje na ten zbiór wtedy. Jak inne ule są też silne to zabranie po jednej ramce nie szkodzi im za mocno.
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Moje pszczoły

Post »

malgo_up wierzby u nas porastają obrzeża stawu i jest ich pod dostatkiem. Ale wierzby nie brałam pod uwagę. To może w tym roku też zrobimy z mężem ten eksperyment co Twój tata i zobaczymy co z tego wyjdzie, przynajmniej porównam oba miodki, bo ten zielony jeszcze mam.
Jest jakaś pasieka w obrębie paru km od Ciebie?
Pasieka u sąsiada to zaledwie ok. 300m ode mnie. A czemu pytasz?

Marek Podlaskie mam nadzieję, ze się nie gniewasz, że okupiłam Twój wątek? Na pewno jest bardzo ciekawy.
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Moje pszczoły

Post »

A może sąsiad zakarmiał na zimę jakimiś cukierkami z odzysku czy czymś podobnym a później twoja silna rodzina zrabowała jego rodzinę z tego właśnie "pokarmu"?
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Moje pszczoły

Post »

Eee jak było dużo pożytku pod nosem, to w maju nie ruszą zapasów, nawet jak się je wyłoży w pasiece. Pytałam o inne pasieki w razie gdyby Pani odpowiedziała, że nie ma wierzb, z takim sąsiadem to ryzyko rabunków wzajemnych i zawlekania warrozy.
Piotrek, sąsiad musiałby mieć dziesiątki kg cukierków ;) chyba, że likwidowali gdzieś fabrykę cukierków ;)
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Moje pszczoły

Post »

Kochani, co do sąsiada, to jesteśmy w przyjacielskich stosunkach i oboje hołdujemy naturze więc jestem pewna że cukierkami :D pszczół nie karmił. Fabryki cukierków też nie mamy. Ależ macie pomysły, na połowę z nich sama nie wpadłabym i dlatego cieszę się że jest forum bo jak się mówi co wiele głów to nie jedna.
I co teraz wymyślimy? :idea:
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Moje pszczoły

Post »

Mi do pszczół na jesień ciotka przywiozła z 10kg cukierków ale tym nie zakarmiłem bo balem się o pszczoły bo bym zaoszczędził 20zl na cukrze a by mogły pszczoły spaść. Nie wiadomo jaka chemia jest w tych cukierkach. A gorzelnia nie masz gorzelni pod nosem? W gorzelni to cukierki przeterminowane przerabia się tonami :)
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Moje pszczoły

Post »

A gorzelnia nie masz gorzelni pod nosem?
Jest gorzelnia, ale 25 km od uli. :;230
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4552
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Moje pszczoły

Post »

Kilka dni temu wyleciała pierwsza pszczoła z ula, ale po co :?
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Moje pszczoły

Post »

Bufo-bufo - jak to po co? Aby się wypróżnić i napić wody. :D
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Moje pszczoły

Post »

Oj, przyjdzie im jeszcze poczekać do pierwszego oblotu :roll: . Ciekawe jak będzie wyglądać spożycie pokarmu po takiej zimie, gdzie w wielu pasiekach jest czerw :D .
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Moje pszczoły

Post »

Wiosna idzie - pszczoły się cieszą :)
Dzisiaj wczoraj u mnie małe pojedyncze pszczółki latały, wprawdzie mówiąc to dzisiaj byłem na szkoleniu akurat, i nie widziałem, ale sąsiad (też pszczelarz) mi mówił że latały jak wróciłem to swoim dziewczynom tylko dennice wymieniłem. A jak u Was?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”