Oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny dobrać jak sadzić?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
brunetka2
1000p
1000p
Posty: 1588
Od: 24 wrz 2008, o 13:19
Lokalizacja: woj. łódzkie

Post »

dzięki Diana
Z tym obowiązkiem podłączania sie do gminnej kanalizacji to ja już nie wiem . Na jednym forum mówia , ze to obowiazak , na innym zaś , ze nie .
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

brunetka - to zależy od prawa lokalnego w gminie i po prostu w urzędzie gminy musisz pytać

jedyny obowiązek jaki jest to posiadanie "czegoś" do odprowadzania bądź utylizacji ścieków - czyli np. szambo które ileś razy w roku wywozimy, podłączenie do kanalizacji miejskiej/gminnej etc. lub własna oczyszczalnia ścieków - i zaświadczenie o tym
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
brunetka2
1000p
1000p
Posty: 1588
Od: 24 wrz 2008, o 13:19
Lokalizacja: woj. łódzkie

Post »

Niestety będę zmuszona podłączyć sie do gminnej kanalizacji :cry: chociaż do końca nie mogę się z tym pogodzić.
Jakim prawem mogą kogoś zmusić ? Biurokracja.
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

odświeżam temat
Budujemy przydomową hydrofitową oczyszczalnie ścieków.
Już zgłoszono do gminy , teraz robią kosztorys z ofertą. jesteśmy zdecydowani na
oczyszczalnię z filtrem żwirowo-roślinnym i stawem doczyszczającym
Działka będzie przeorana i już przesadzamy rośliny które stoją na drodze tej inwestycji a stoi ich sporo.Dobrze że to jesień (dla roślin dobrze a dla budowy srednio.
to spora inwestycja i trzeba to jakoś przetrzymać.
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3734
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Witam. Z doświadczenia wiem jakie rośliny dobrze spełniają rolę oczyszczającą w filtrach glebowo-korzeniowych. Budowałem kilka takich filtrów do oczyszczania wody w stawach kąpielowych. Może też nadawały by się do oczyszczalni przydomowej. Moim zdaniem Scirpus lacustris jest wyśmienitą rośliną oczyszczającą (często stosowana na Węgrzech). Oczywiście trzcina też jest odpowiednia. Co do wierzby, byłbym ostrożny, często ma zbyt rozbudowany system korzeniowy i blokuje przepływ wody.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

to oczeret jeziorny , znalazłam go w necie ( w jakiejś pracy dyplomowej o oczyszczalniach.}
ale to do oczka .
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Wierzba jest dobra w dużych oczyszczalniach, w mniejszych przydomowych najlepsza jest trzcina pospolita - Phragmites australis. Przerasta złoże do 1,2 m głębokości, i ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy który odgrywa dużą rolę w napowietrzaniu złoża.
Lecz równie ważny jest substrat w złożu. Musi mieć specjalny skład i odpowiednie proporcje poszczególnych składników.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3734
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Odnośnie stawu doczyszczającego, dobrze by było posadzić w nim żarłoczne rośliny oczyszczające z podziałem na odpowiednie głębokości wody. Taki staw może być ozdobą ogrodu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Jak będziesz robić staw, to nie rób go w formie prostokątnego dołu, z wałami ziemi wybranej z wykopu. Zrób z niego staw ozdobny, o maksymalnej głębokości ok 1,50m, z łagodnie opadającym brzegiem, półkami na rośliny na różnych głębokościach, zależnych od wymagań roślin co do głębokości sadzenia i oczywiście na izolacji np. z folii EPDM jest w zasadzie nie zniszczalna. Dobrze wykonany i obsadzony staw na tej folii, po kilku latach nie będzie się różnił, na pierwszy rzut oka, od naturalnego.

TUTAJ masz atlas roślin wodnych do obsadzenia w oczkach wodnych i stawach ozdobnych. Dobrymi roślinami do takiego stawu będą takie rośliny jak np: w strefie płytkiej od 10 do 50 cm, oczeret jeziorny (Schoenoplectus lacustris syn. Scirpus lacustris) oczeret może rosnąć głębiej do 1 m, tatarak (Acorus calamus) w odmianach, pałki (Typha), jeżogłówka gałęziasta (Sparganium erektum syn.Sparganium ramosum), kosaciec żółty (Iris pseudacorus) k. syberyjski (Iris sibirica), w strefie płytkiej tuż przy brzegu kroplik (Mimulus) w odmianach, lobelia lśniąca (Lobelia fulgens) , knieć błotna, kaczyniec (Caltha palustris) itp.

Że nie wspomnę o roślinach w strefie głębokiej, bo tam prym wiodą grzybienie (Nymphea) w odmianach, moczarka kanadyjska (Elodea canadiensis) jedna z lepszych roślin natleniających wodę, rdest ziemnowodny (Polygonum amphibium), rdestnica (Potamogeton) i inne.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Idzie jesień u mnie glina cały Czas czekam na folię , mówią że lepiej ją kłaść jak jest ciepło to jest bardziej elastyczna. Chyba ją rozłożymy i zakończymy , Nie wiem jak rozwiązać ten problem .
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Jeśli to folia EPDM, którą polecam do takich inwestycji, to bez większych problemów możesz ją rozkładać teraz. Natomiast z folią PVC wstrzymał bym się do wiosny, lub najbliższych ciepłych i słonecznych dni, robi się ona wtedy bardziej elastyczna, a co za tym idzie i wygodniejsza do układania.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

EPDM to ta kauczukowa ja mam inną grubą i podwójna PCV .Może ja położę do dołu bo mi go wykopali ale nie będę jej okłada ć tylko tak zostawię aby się ułożyła do wiosny ?
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3734
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie. Gruba folia będzie się opuszczać na skarpach w dół. Lepiej zalać wodą na full. Niech zimuje zalana wodą.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”