Oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny dobrać jak sadzić?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Mój M zadecydował .Nic nie robimy czekamy do wiosny. Dziś juz koniec pewnego etapu (oczyszczalnia zrobiona (coś nieco inaczej jak planowaliśmy ale jest). Nowy pomysł -został wykopany dół pod piwniczkę ziemną 4/5 głębokość 160 cm. Straszna dziura w ziemi p-owtykałam lampiony bo zgroza nic nie widać a wpaść łatwo. Padam od 6,30 na nogach.
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Oczyszczalnia gotowa -jednak bez roślin tylko nadmiar wody będzie w oczku wodnym. Obrazek

już zasypane
Obrazek
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
Johny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 maja 2010, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Jak uszczelnić przejście rury drenażowej przez folię. Wyczytałem, że zebraną folię wokół rury należ zacisnąć opaską metalową. Obawiam się, że opaskę po dwu, trzech latach zeżre rdza i szczelność szlag trafi.
Pozdrawiam
Johny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 maja 2010, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Pomocy.
1.Gdzie dostanę takie przejściówki (objechałem okoliczne sklepy hydrauliczne i kicha) oraz jak je stosować, w środek wklejać rurę?.
Oczyszczalnię wyłożę folią EPDM, 25zł/m^2. Znalazłem przejściówki:
2.Przejście przez folię z rurą PE DN 100, ale cena zaporowa (ponad 400zł)
3.Przejściówka Tradux (tu znów trochę mała średnica 2 cale).
3.Pozostaje ewentualnie klej do EPDM, łączy też PCV, ale czy to dobre rozwiązanie, jak rozciąć i przykleić folię.
Rozwiązanie 1 najbardziej mi się podoba, tym bardziej, że znalazłoby zastosowanie do budowy przepompowni i dziękuję zbiorczej z beczek plastikowych, tylko skąd je wziąć (najlepiej byłoby kupić przez internet, mieszkam na wsi). Czy można gdzieś kupić tańszą folię gr 1mm, rozmiar około 9 na 6 metrów.
Z góry dziękuję za pomoc, zrewanżuję się opisem budowy mojej oczyszczalni i oceną jej skuteczności.

Pozdrawiam na razie z rozbabranych wykopów
Johny
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Tam gdzie je kupuję mają największy wymiar jedynie dla rur 2", ale mam dla Ciebie inną propozycję. Tutaj masz instrukcję montażu EPDM i w niej znajdziesz sposób na przejście rury w zasadzie każdego rozmiaru.


O jaką 1 mm folię Ci chodzi EPDM czy PVC?
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

piotrek1111 pisze:Zastanawiam się czy oczyszczalnia biologiczna która znajduje się na działce sąsiadów będzie miała ujemny wpływ na moje drzewka owocowe i borówki czy owoce będą kiedyś zdrowe?
A mógłbyś sprecyzować, co rozumiesz pod pojęciem oczyszczalnia biologiczna?
Czy może, jest odkryte złoże filtracyjne obsadzona np. trzciną, lub wierzbą, jako końcowy element oczyszczalni glebowo-korzeniowej.
A może, jest to komora biologiczna w przydomowej oczyszczalni ścieków?
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Oczyszczalnia biologiczna.

Post »

Ale... postawili taki wielki zbiornik czy kopią dół na szambo komorowe? Ew. czy kopią za oczyszczalnią długie rowki w ziemi? Wnet będziemy wiedzieli co to za cudo :lol:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczyszczalnia biologiczna.

Post »

W takim razie bez obaw. To szczelne urządzenie na trasie przepływu ścieków. Jedynie na wylocie do drenażu rozsączającego po ogrodzie może być kontakt ...z oczyszczonym ściekami, czyli wodą 2 - 3 kl.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Oczyszczalnia biologiczna.

Post »

Teraz tylko wystarczy coby mieli odbiór z właściwego urzędu, że wszystko jak trzeba, i w sumie można spać spokojnie ;:138
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczyszczalnia biologiczna.

Post »

Nie tylko, jeszcze muszą konsekwentnie monitorować pracę oczyszczalni, czyli cykliczne sprawdzać jakość ścieków i w razie potrzeby szczepić złoże bakteriami.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Post »

Przeszukalam forum, ale na pokrewne tematy znalazlam tylko kilka mało wnoszących wpisów, a problem mam taki:

będziemy zakładać przydomową oczyszczalnię ścieków - wykonawca zaproponował rozwiązanie, w którym efektem końcowym jest rozsączanie wody 2 klasy czystości do wąskiego pasa ziemi. Według jego wyliczeń na nasze potrzeby ten pas ma mieć 20 metrów długości wzdłuż ogrodzenia i trzeba na nim posadzić rośliny wodolubne, które tę wodę będą z drenażu wyciągać. Wykonawca standardowo proponuje tuje, a ja kompletnie nie toleruję żywopłotów iglastych :( Dlatego proszę o radę, co można by tam dać zamiast tych tui? Co by nie było, musi mieć dość płytki system korzeniowy i być bardzo łakome na wodę. Żywoplot może być dwurzędowy, ale rząd dalszy powinien być wysoki, bo to ogrodzenie od drogi dość ruchliwej. Myslałam o wierzbach, bo mam w ogrodzie od groma dziczek, które można by tam przenieść, ale chętnie jakoś bardziej bym tę ścianę zieleni urozmaiciła, więc bardzo proszę o podpowiedzi.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Słyszałem kiedyś, że na takich "zielonych" oczyszczalniach ścieków sadzi się właśnie wierzbę. Oprócz oczyszczania ścieków można mieć tani opał. Można też pomyśleć o roślinach zielnych szuwarowych, np. trzcina czy pałka.
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Jeśli chodzi o rośliny szuwarowe, to raczej nie, bo to nie jest zbiornik wodny, tylko kanał ze żwirem zakopany jakieś 0,5 metra pod ziemią. Chodzi więc o rośliny o dość płytkim systemie korzeniowym, które wodę z tego kanału zutylizują, żeby nie stała w gruncie. Wierzby chyba rzeczywiście będą, bo widzę, że już przedwojenni mieszkańcy je tu sadzili (generalnie jest wysoki poziom wód gruntowych), ale chętnie bardziej urozmaiciłabym ten przymusowy żywopłopt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”