Drenaż donic

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
krystianka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 sie 2013, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: katowice

drenaż do roslin domowych

Post »

czy jako warstwe drenażu do roślin doniczkowych domowych mogę dac podloze do storczykow??
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: drenaż do roslin domowych

Post »

Lepszy jest keramzyt lub żwirek akwarystyczny. Chociaż podłoże do storczyków też niby jest takie że woda przez nie przepływa, ale obawiam się, że pod warstwa ziemi no się zbije zbytnio i nie będzie spełniać swojej roli jako drenaż. Chociaż nigdy nie stosowałem, ale ja bym nie stosował go jako drenaż.
maszkaron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 paź 2014, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drenaż w donicy drewnianej

Post »

Witam, kupiłem donicę drewnianą 60x40x30 pod tuje. Mam pytanie, czy trzeba wiercić otwory w deskach na dnie pod drenaż, czy wystarczą dosyć szerokie szpary między nimi? Czy w takim wypadku w folii i styropianie wyciąć paski odpowiadające tym szczelinom, czy raczej jakieś kółeczka, a może kształt jest bez znaczenia? Nie chcę, żeby woda osiadała pomiędzy folią a styropianem lub co gorsza na deskach. Pozdrawiam, maszkaron
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Drenaż w donicy drewnianej

Post »

Myślę, że nie uniknie się zmoczenia drewna. Dlatego powinno ono być solidnie zaimpregnowane. Otwory w folii trzeba zrobić, żeby odpływał nadmiar wody, a na dnie drenaż. Tylko coś małe te skrzynki dla tui.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ArekSz85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 mar 2015, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam, przepraszam z góry że zakładam nowy temat, ale nie znalazłem innego. Moje pytanie dotyczy drenażu. Mam doniczkę balkonową z tym że otwory nie są na dnie doniczki ale w postaci 1 cm stożka od dna. (2 stożki). I pytanie w jaki sposób przeprowadzić drenaż ??? Czy jak ułożę keramzyt na dnie do wysokości stożków to czy to nie będzie z minusem dla korzeni ? Bo woda będzie odpływać powyżej stożka, a poniżej to będzie zalegać w keramzycie - co za tym idzie czy korzenie nie będą gnić ? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Drenaż doniczki.

Post »

Wypal gwoździem otwory w dnie
ArekSz85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 mar 2015, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drenaż doniczki.

Post »

Czyli te doniczki ze stożkami są złe ??? (jeśli tak to po co są w obrocie w sklepie ogrodniczym) Oraz czy faktycznie to będzie działać z niekorzyścią dla roślin keramzyt na dnie i woda ??
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drenaż doniczki.

Post »

Jakikolwiek keramzyt czy inny drenaż na dnie to bzdura, której nie powinno się praktykować. Przez to tylko zmniejszamy ilość podłoża korzeniom. Radzę dobrze o tym poczytać na poważnych stronach o tematyce ogrodniczej nie typu "kozaczka".
Co warto to wyłożyć dno donicy czy innego pojemnika agrowłókniną czy drobna siateczką by otwory się nie blokowały, a podłoże nie wymywało.
jagusia111

Re: Drenaż doniczki.

Post »

Ja też mam doniczki balkonowe z otworami na stożkach. Wywierciłam otwory na szczycie stożków wiertarką. Używam tych doniczek od kilku lat i taki drenaż spokojnie wystarcza. Cała woda od razu nie ucieka więc roślina ma trochę zapasu, a w mokre dni takie odprowadzenie wody też jest wystarczające. Mam porównanie z doniczkami z otworami bezpośrednio w dnie i uważam, że te ze stożkami sprawdzają się lepiej. Dodam jeszcze, że nie stosuję żadnego drenażu w postaci żwirku itp. Wsypuję ziemię i sadze rośliny :D .
alarmowka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 lut 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drenaż do roślin...

Post »

Odświeżam temat :) Przeczytałam wszystko co tutaj jest napisane o drenażach ale na jedno pytanie nie znalazłam odpowiedzi - czy w każdej doniczce która ma dziury na spodzie i ziemie wymieszaną z agroperlitem musi być zrobiony drenaż? Czy w takiej opcji nie jest już niezbędny?
I kolejna kwestia - czy jeśli doniczka nie ma dziur na spodzie to wystarczy sam drenaż? (choć wydaje mi się, że nie, ale poczekam na zdanie doświadczonych :) )
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Drenaż do roślin...

Post »

Na ostatnie pytanie dałem Tobie odpowiedź w innym wątku. :wink:
Nie sadzi się roślin bezpośrednio w osłonki, a tylko w standardowe doniczki z odpływem.

Nadmiar wody musi mieć możliwość wypłynięcia z doniczki - czyli od spodu musi być otwór/otwory. To jedno, druga sprawa - drenaż, dzięki niemu nadmiar wody łatwiej wypływa z tej doniczki, a powietrze ma możliwość dostępu do korzeni.
Tak więc praktycznie przy zdecydowanej większości roślin sadzonych w doniczkach powinien być na ich dnie drenaż. Szczególnie ma to duże znaczenie w przypadku roślin wrażliwych na przelanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
martinii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2017, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak obsadzić ... balkon? :)

Post »

Cześć wam,

Szukam rady u doświadczonych :)
Chciałbym posadzić sobie w kilku donicach parę roślin na balkonie (bukszpan, thuja albo inny iglak i może maciejkę raz w roku ze względu na zapach :) ).
Problem w tym, że mieszkam na drugim i ostatnim piętrze. Nad sobą nie mam żadnego zadaszenia, więc przy deszczu jest u mnie dosyć mokro.
Nie chciałbym się uprzykrzać sąsiadom i zalewać ich błotem z doniczek, więc donice by musiały być raczej bez "dziurek" - w sensie szczelne. Ale boje się, że mogę tak szybko utopić rośliny. O ile sam mogę odpowiednio podlewać, to deszczu już nie upilnuje.

Wiecie może jak mógłbym to u siebie zorganizować, żeby rośliny rosły a sąsiedzi mnie nie wyeksmitowali? :) Może z doświadczenia możecie polecić jakieś konkretne rozwiązania?
Mi przychodzi tylko na myśl gruba warstwa keramzytu, ale to mi też nic nie da jeśli donica będzie już pełna wody. Albo inaczej: niech będzie to odprowadzenie od spodu, ale żeby leciała tylko woda zamiast błota. Tylko wtedy jakaś warstwa filtracyjna na dole by chyba musiała być?

A może to sobie tylko wmawiam i w praktyce coś takiego się nie zdarza? Albo w ogóle sobie odpuścić u siebie rośliny?

Z góry dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jak obsadzić ... balkon? :)

Post »

Gruba warstwa keramzytu na dole donicy, takiej z otworami, a następnie donicę ustawiasz w większym i bardziej reprezentacyjnym pojemniku, tak by nie dotykała dna, tylko znajdowała się na lekkim podwyższeniu, np. z cegieł. Nadmiar wody z donicy będzie ściekał na dno pojemnika. Co jakiś czas możesz ją wybierać, o ile sama nie wyparuje.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”