Drenaż donic

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
mike_wwa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 lip 2007, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Drenaż donic

Post »

Mam takie pytanko do bardziej zaawansowanych forumowiczów: czy jako drenaż do doniczki można użyć kawałków gruzu, który został po remoncie mieszkania?

Pozdrawiam

Michał
Pozdrawiam

Michał
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Osobiście bym nie zastosował, raczej keramzyt, żwir lub potłuczone doniczki gliniane(nie ceramiczne!) :D
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Masz całkowitą rację w sprawie drenazu.

Post »

Przemo pisze:Osobiście bym nie zastosował, raczej keramzyt, żwir lub potłuczone doniczki gliniane(nie ceramiczne!) :D
Masz świętą rację co do drenazu. Ja osobiście stosuję potłuczone stare doniczki gliniane. Mam natomiast pytanie do Ciebie co sądzisz o kompostownikach?
pozdrawiam

Jolanka :)
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
mike_wwa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 lip 2007, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Post »

A drążąc ten temat - to czy taki żwirek dla kotów będzie OK?

Pozdrawiam

Michał
Pozdrawiam

Michał
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Przemo pisze:Osobiście bym nie zastosował, raczej keramzyt, żwir lub potłuczone doniczki gliniane(nie ceramiczne!) :D
Tak na marginesie to... ceramika to też glina ;) A wszelkie wyroby z gliny to właśnie ceramika.

Jeśli w gruzie są cegły to nie widzę przeciwwskazań by je użyć, po uprzednim oczyszczeniu z zaprawy. To czysta, wypalona glina :) Tylko przyda się młotek i mocna, męska dłoń by to potłuc.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
ewciaks
---
Posty: 462
Od: 14 lip 2007, o 09:12
Lokalizacja: K-Kożle

Post »

hmmm...mike szukasz najprostrzych wyjść i tego co pod ręką?? nie zaznaczyłeś czy używany ten żwirek koci masz na myśli??? ;:83
Regulamin zabrania linków bez zgody
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Podobno dobre są kawałki lawy, ale skąd je wziąć?
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

mike_wwa pisze:A drążąc ten temat - to czy taki żwirek dla kotów będzie OK?

Pozdrawiam

Michał
Uważam że jest zbyt drobny chyba że używasz o żwirku o granulacji ok 4 mm. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

["AlfaXIII"]

Tak na marginesie to... ceramika to też glina ;) A wszelkie wyroby z gliny to właśnie ceramika.
Nie zgodzę się - doniczka gliniana a ceramiczna różnią się tym że gliniana jest czysta z samej gliny a ceramiczna ma dodatek szkliwny i związki które podczas wypalania i lakierowania jej są szkodliwe dla roślin.
["AlfaXIII"]Jeśli w gruzie są cegły to nie widzę przeciwwskazań by je użyć, po uprzednim oczyszczeniu z zaprawy. To czysta, wypalona glina :) Tylko przyda się młotek i mocna, męska dłoń by to potłuc.
Cegła jest faktycznie z gliny ale nie nadaje sie do doniczek jako drenaż bo pije wodę (podobnie jak keramzyt) tyle że bardzo długo i powoli (w przeciwieństwie do keramzytu) oddaje ją do ziemi i można zalać w ten sposób rośliny(korzenie nie zasymilują wody oddawanej z cegły a my już podlejemy bo ziemia do połowy doniczki będzie sucha), sam osobiście stosowałem kiedyś tłuczoną cegłę i straciłem parę roślin od tego czasu używam albo gruboziarnistego żwiru albo glinianych tłuczonych doniczek. :D :D :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

mike_wwa pisze:A drążąc ten temat - to czy taki żwirek dla kotów będzie OK?
Nie będzie. Ten paczkowany jest mocno higroskopijny, ale chyba tylko w jedną stronę tj. nie oddaje wilgoci do ziemi czy powietrza.
Poza tym taki żwirek ma zawartość jakiejś bliżej mi nieznanej chemii, żeby nie ulatniały się intensywne zapachy kociego moczu, nie mam pod ręką opakowania, więc nie znam szczegółów, ale to łatwo sprawdzić w sklepie. A chyba nie o takie cechy żwirku do drenażu Ci chodzi, prawda?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Żwirek się nie nadaje, parę słów na temat dyskusji o ceramic

Post »

Cześć kochani forumowicze,

żwirek koci pod wpływem wody może się zbrylać, a poza tym nie stosowałabym chemii, nawet jeśli jest organiczna. A co do ceramiki - jedną z form ceramiki jest ceramika szlachetna - to jest własnie ta, gdzie wykorzystuje się szkliwo (też uczestniczy w procesie wypalania). Dlatego każda wypalona glina bez tego szkliwa, nawet czysta cegła pokruszona się nadaje tak samo jak pokruszone doniczki. Różnica między nimi może tylko polegać na tym, w jakiej temperaturze są wypalane, skąd pochodzi glinka, ale dla drenażu to i tak nieważne.

Pozdrawiam :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Jolanka
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Żwirek się nie nadaje, parę słów na temat dyskusji o cer

Post »

Co do cegły upierałbym się że się nie nadaje czemu opisałem wyżej, pomiędzy strukturą cegły a tłuczonej doniczki są ogromne różnice. :D
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Post »

Oczywiście nie mam wątpliwości co do doniczek, ale tez stosowałam cegłę i roślinki bardzo ładnie mi rosną. Być może diabeł tkwi w szczególe, może jednak w tym, jak kiedyś, a jak teraz wypala się cegłę, dlatego gliniane doniczki zawsze będą najlepsze, a tak w ogóle to one najlepiej trzymają wodę i jestem przeciwniczką kupowania tanich marketowych doniczek z plastiku.
Gliniane doniczki nie sa moze tak estetyczne i kolorowe, jak te z tworzywa sztucznego, ale roslinki się w nich najlepiej czują.


Pozdrowienia :) Jolanka ;:33
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”