Drenaż donic

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Drenaż do roślin...

Post »

Na ostatnie pytanie dałem Tobie odpowiedź w innym wątku. :wink:
Nie sadzi się roślin bezpośrednio w osłonki, a tylko w standardowe doniczki z odpływem.

Nadmiar wody musi mieć możliwość wypłynięcia z doniczki - czyli od spodu musi być otwór/otwory. To jedno, druga sprawa - drenaż, dzięki niemu nadmiar wody łatwiej wypływa z tej doniczki, a powietrze ma możliwość dostępu do korzeni.
Tak więc praktycznie przy zdecydowanej większości roślin sadzonych w doniczkach powinien być na ich dnie drenaż. Szczególnie ma to duże znaczenie w przypadku roślin wrażliwych na przelanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
martinii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2017, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak obsadzić ... balkon? :)

Post »

Cześć wam,

Szukam rady u doświadczonych :)
Chciałbym posadzić sobie w kilku donicach parę roślin na balkonie (bukszpan, thuja albo inny iglak i może maciejkę raz w roku ze względu na zapach :) ).
Problem w tym, że mieszkam na drugim i ostatnim piętrze. Nad sobą nie mam żadnego zadaszenia, więc przy deszczu jest u mnie dosyć mokro.
Nie chciałbym się uprzykrzać sąsiadom i zalewać ich błotem z doniczek, więc donice by musiały być raczej bez "dziurek" - w sensie szczelne. Ale boje się, że mogę tak szybko utopić rośliny. O ile sam mogę odpowiednio podlewać, to deszczu już nie upilnuje.

Wiecie może jak mógłbym to u siebie zorganizować, żeby rośliny rosły a sąsiedzi mnie nie wyeksmitowali? :) Może z doświadczenia możecie polecić jakieś konkretne rozwiązania?
Mi przychodzi tylko na myśl gruba warstwa keramzytu, ale to mi też nic nie da jeśli donica będzie już pełna wody. Albo inaczej: niech będzie to odprowadzenie od spodu, ale żeby leciała tylko woda zamiast błota. Tylko wtedy jakaś warstwa filtracyjna na dole by chyba musiała być?

A może to sobie tylko wmawiam i w praktyce coś takiego się nie zdarza? Albo w ogóle sobie odpuścić u siebie rośliny?

Z góry dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jak obsadzić ... balkon? :)

Post »

Gruba warstwa keramzytu na dole donicy, takiej z otworami, a następnie donicę ustawiasz w większym i bardziej reprezentacyjnym pojemniku, tak by nie dotykała dna, tylko znajdowała się na lekkim podwyższeniu, np. z cegieł. Nadmiar wody z donicy będzie ściekał na dno pojemnika. Co jakiś czas możesz ją wybierać, o ile sama nie wyparuje.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Drenaż donic

Post »

Przesadzałam ostatnio wiele roślin domowych i denerwowało mnie, że korzenie poprzerastały keramzyt i nie dawało się go usunąć. Ponadto konieczność wsypywania drenażu bardzo utrudnia dobranie doniczki tak, żeby nie była zbyt szeroka w stosunku do poprzedniej i żeby mieściła się bryła korzeniowa. Doszłam do wniosku, że na dno doniczek będę wkładała kawałek agrowłókniny, na nią glebę i roślinę. Natomiast w osłonce umieszczę kilka kamyków lub keramzytu, żeby woda miała gdzie spływać i nie topiła korzeni. Nie lubię doniczek na podstawkach, bez osłonek :?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”