Inspekt - plany,budowa,zakładanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Budowa inspektu-plany

Post »

Obrazek

Oto efekt :D mimo że mój mąż PRZYPADKOWO kupił biały impregnat, wygląda dobrze. Wewnątrz wysiana lawenda i floksy, oraz sadzonki bukszpanu w doniczkach. Planuję przed zimą ocieplić jeszcze boki słomą i workami jutowymi.
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

Łysy pisze:Inspekt - to "mini szklarnia" przyspieszająca wzrost roślin bardzo wczesną wiosną ( najczęściej przeznaczonych na rozsadę )

Rozsadnik - część pola lub ogrodu przeznaczona do produkcji rozsady

Witam.
A w jakim celu służy rozsadnik, jeśli tak naprawdę rozsady z tego co zauważyłam robi się w domu ze względu na temp. jeśli nadejdzie pora by roślinkę posadzić do gruntu czemu nie sadzić jej od razu na docelową grządke?
Przepraszam jeśli pytanie naiwne, ale dopiero zaczynam, i chciałabym ustalić czy przyda mi się taki rozsadnik i czy mam go umieścić na planie warzywnika, czy nie. Będę też miała mini szklarnię na balkonie gdyż na działce nie posiadam, jeśli to też ważna wiadomość ;-)
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozsadnik a inspekt - jaka jest różnica ?

Post »

Na rozsadniku warto np. wysiewać byliny, które po przezimowaniu w na tym kawałku grządki zostają przesadzone w następnym sezonie na docelowe miejsce na rabatce :)
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsadnik a inspekt - jaka jest różnica ?

Post »

aha, czyli raczej służy do przygotowaniu sobie kwiatków na rabatki, czy jeśli chodzi o warzywka też ma jakieś zastosowanie?
ktoś coś ? :wink:
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozsadnik a inspekt - jaka jest różnica ?

Post »

Rozsadnik - to po prostu miejsce produkcji rozsad. Nie zawsze jest to skrzynia, namiot. Często to po prostu kopiec, grządka przykryta folią, lub tylko bocznie osłonięta od wiatru, lub od góry przed siadaniem zimna czy nadmiaru słońca.
Inspekt (forma - u nas to namiot z folii,)z Wiki wynika że to samo co rozsadnik - czyli różnica jak miedzy plutą a kałużą :D


W przypadku produkcji towarowej (rolnicy) funkcję rozsadnika spełniają inspekty (forma - u nas duże namioty foliowe) - np. obecnie wysiano już pomidory, tak by na wiosnę były już gotowe sadzonki. Następnie inspekty wykorzysta się do dalszej produkcji - jak w szklarni - innych ciepłolubnych warzyw.

Piszę u nas, to jak zauważyłem nazwa zależnie od lokalnych przyzwyczajeń.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rozsadnik a inspekt - jaka jest różnica ?

Post »

Czekam z niecierpliwością aż ziemia trochę obeschnie i zrobię sobie gdzieś w kąciku ogródka rozsadnik. Zwykłą grządkę. Posieję kapusty, kalarepkę, brokuły, kalafiory, brukselkę (po kilkanaście sztuk- tyle, ile mi potrzeba) i sałatę. Rozrzucę trochę rzodkiewki, będzie jak znalazł nim na grządkach przy innych warzywkach urośnie. Gdybym miała jakieś stare okno i obramowanie z desek to zrobiłabym inspekt. A tak to muszę w razie przymrozków przykrywać włókniną. Aby zrobić ciepły inspekt trzeba pod warstwę ziemi dać sporo końskiego obornika-wytwarza ciepło. Tak rozumiemy te pojęcia w naszym regionie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
wro-ona
50p
50p
Posty: 79
Od: 18 sty 2015, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozsadnik a inspekt - jaka jest różnica ?

Post »

Rozsadnik służy przede wszystkim do uprawy młodych roslin (najczęściej z nasion) późną wiosną i latem, gdy warunki na zewnatrz są dobre - wtedy jest im zdecydowanie lepiej niż w doniczkach (mało miejsca) i w pomieszczeniach (za ciemno). Z roslin ozodbnych to rosliny dwuletnie i byliny. Na rozsadniku nie uprawia sie tylko roslin, które źle znoszą pzresadzanie - najczęściej te o palowym systemie korzeniowym)
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pomysł na inspekt kombinowany

Post »

Witam. Chciałam zapytać czym wypełnić inspekt. Będzie on niewielki bo jakieś 2m/1 takie miałam okno do wykorzystania na przykrycie. Chcę go wykorzystać jedynie jako rozsadnik i niewielkie nowalijki na wiosnę.
Czy mam go wypełnić na spodzie słomą i obornikiem końskim, a potem ziemią, a jeśli tak, czy jest taki dostępny w granulkach? i proszę o podanie jakiej grubości to mają być warstwy. Dziękuję.
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
barjed5251
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 lut 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Na równi i do Łomży i do Ostrołęki.

Re: pomysł na inspekt kombinowany

Post »

Vanilia,teraz już na ciepły inspekt jest ,,po czasie''.Chcesz tylko na rozsadę to wystarczy zwykły tzw.,,zimny'',bez ciepłego obornika.W razie zimnych dni trzeba przykryć okno woliną(lepsza bo przepuszcza światło)i może leżec na oknie dłużej niż inne okrycia. .Nie zapomnij o wietrzeniu.
Kwiat zyje,kocha i przemawia cudownym językiem.
(Peter Rosegger )
Z pozdrowieniami BARBARA
korek123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 lut 2018, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szklarnia ze starych okien czy jednak tunel foliowy ?

Post »

Witam mam dylemat czy zrobić szklarnie czy tunel. Szklarnia była by ze starych okien. Okna są w bardzo dobrym stanie są szczelne. Trzymane w ciemnym miejscu także spokojnie wytrzymają trochę. Na tunel muszę kupić folię cement i rurki metalowe i to wszystko. Liczą się dla mnie koszty ponieważ nie jestem pewien czy będę kontynuował swoje warzywne hobby :D . Co polecacie jakieś za i przeciw szyby wymiary szer 35 wys 150


Witam robię szklarnię ze starych okien i wszystko ok ale nie wiem jak połączyć ramy. Czy może kawałek listewki u góry ramy? Czy może na wkręty przez ościeżnice chyba tak to się nazywa no ta rama w której siedzi szyba. Tak żeby to się nie ruszało i było stabilne. Masz jakiś pomysł ? Z góry dzięki :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia ze starych okien czy jednak tunel foliowy ?

Post »

korek123
Zrób szklarnię.
Najpierw dokładnie zabezpiecz na wiele lat przed korozją biologiczną drewno (ramy okien i kantówki).
Uzupełnij ubytki kitu szklarskiego. Jak jest stary i miejscami odpada to lepiej go całkiem wymienić.
Zrób fundament betonowy. Szerokość co najmniej 20 cm, 50 cm w ziemi i 30 cm nad gruntem. W beton wsadź zbrojenie z 4 prętów podłużnych fi 10, strzemiona 5x5 cm z fi 6 co 25 cm. Co 500 mm przyspawaj, lub przymocuj drutem wiązałkowym gwintowane na końcu śruby z łbem sześciokątnym lub kwadratowym M17 o długości co najmniej 40 cm. Gwint co najmniej na ostatnich 10 cm. Przed układaniem betonu zabezpiecz gwint, śruby ustaw pionowo w linii i z dwu stron przymocuj drutem wiązałkowym do szalunku. Beton nie może być płynny a plastyczny.
Beton płynny mróz rozbije znacznie szybciej niż dobrze zrobiony beton plastyczny.
Beton zagęszcz gruszką lub długotrwałym wbijaniem w beton łopaty. Poklep też łopatą na płask beton aż wypłynie mleczko. Jak tylko beton zwiąże posyp go cementem i wcieraj go packą w beton aż do uzyskania metalicznego połysku co chwila dodając nowe porcje cementu.
Po zdjęciu szalunków tak samo zatrzyj ściany z obu stron zaczynając od zewnętrznych.
Od następnego dnia polewaj beton z konewki przez kilka dni aby był stale wilgotny.
Po miesiącu na fundament nasadź kantówkę 10x10 cm. Łączenia nakładkowe na długość w miejscu gdzie jest śruba. Podobnie kątowe na rogach. Co 2, 3 okna pionowa kantówka łączona na czop.
Na tych pionowych kantówkach podstawa więźby dwuspadowego dachu.
Ościeżnica drzwi przymocowana do dwu pionowych kantówek. Taka aby do szklarni wjechać taczką. Drzwi mocne i szczelne aby huragan nie wydmuchał szklarni w górę. Lufcik nad drzwiami tuż pod dachem. Drugi na przeciwległej ścianie.
Okna łączone do kantówek i miedzy sobą łącznikami metalowymi i wkrętami do drewna.
Wysokość drzwi i szklarni taka aby do niej wchodzić nie pochylając głowy.
Na gwint ma się zmieścić podkładka 50x50x3 i dwie nakrętki.
Zagłębienie fundamentu w ziemię powinno być takie, aby wybranie ziemi na głębokość dwu szpadli nie podkopywało fundamentu.
Zrób model szklarni z tekturek o wymiarach 35x150 mm i patyczków o przekroju 10x10 mm.
MlodySzkolkarz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 21 lis 2018, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Inspekt - plany,budowa,zakładanie

Post »

A co myślicie o zrobieniu samej skrzyni inspektu z płyt meblowych?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Inspekt - plany,budowa,zakładanie

Post »

Inspekt powinien być zbity z co najmniej calowych desek.
Używam płyt meblowych w kompostowniku. Wytrzymują dobrych kilka lat, ale już po roku niektóre narożniki i brzegi się sypią.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”