Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trociny - mogę obsypać "na stożek" korzenie i nasady młodych krzaków na zimę?

Post »

Trociny, zrębka czy inny materiał jest nawet dużo lepszy jak ziemia. Można zastosować okrywę 2 w 1 trociny i ziemia na wierzch. Słoma, trawa etc. I takie kopczyki ludzie tworzą od lat, u starych ogrodników od których biorę drzewka okrywają tak dziesiątki lat. przykłady mogę mnożyć. Więc jaki to problem, bo nie rozumiem gdzie on leży , w czym ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: trociny - mogę obsypać "na stożek" korzenie i nasady młodych krzaków na zimę?

Post »

Ten problem to gryzonie.
To, że ludzie tak robią to nie znaczy, że jest to genialne i najlepsze.


Mam taką masę gryzoni, że wszelka ściółka koło pniaczka to absolutnie totalne zagrożenie dla rośliny.

Szkółkarze jakoś walczą z gryzoniami, a to koty, a to totalne trucie, trucie wybiórcze.
Ja stosuję tylko trucie wybiórcze, a przede wszystkim agrotechnikę. Motyczkuję ile się da i ile ja mam sił, i nie używam ściółek.

( Jak mi jeden szkółkarz powiedział jak truje to spadł byś chyba z krzesła)
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: trociny - mogę obsypać "na stożek" korzenie i nasady młodych krzaków na zimę?

Post »

Potwierdzam, mam pryzmę kory, piachu i tłucznia. Nie mieszkają tylko w tłuczniu :) Kiedyś potrzebowałem kilka taczek piachu, naliczyłem 35 szt. młodych myszy i kilka nornic.


Każdy się broni jak może, ważne że pomaga.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Trociny jako materiał do zimowego kopczykowania

Post »

Może w końcu mój kanapowy kot się przyda, chociaż głowy za darmozjada nie dam.

A tak z innej beczki, skoro armię opuchlaków poległy w starciu z moimi żabami, no i trochę z wrotyczem, może koty też pomogą.
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Trociny jako materiał do zimowego kopczykowania

Post »

Ja w zeszłym roku dorwałam kilka worków trocin, część poszła pod iglaki jako ściółka a część wymieszana w proporcji 1:1:1 z piaskiem i humusem posłużyła do kopczykowania wszystkiego co trzeba było.
Wszystko przetrwało, na wiosnę kopczyki zostały rozgarnięte (trocin widać już nie było) i tyle.
Gryzoni więcej niż miałam wcześniej nie zauważyłam - odkąd sprzątnęliśmy różne pozostałości po budowie i używam płynu do odstraszania kretów to myszy raczej sporadycznie próbują gniazdo robić (prędzej w szopce szukają miejsca dla siebie).
W tym roku już trocin nie mam to do kopczyków używam kory + piasek + humus.
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Trociny jako materiał do zimowego kopczykowania

Post »

A ja poszłam za ciosem, bo serce mnie bolało, że tyle resztek i trocin się może zmarnować, oprócz kopczyków z trocin - nie mieszałam, bo nie ma skąd brać tak dużo ziemi - wybrałam ścinki wielkości średniej wielkości i dużej kory sprzedawanej w sklepach i rozsypałam na folii między krzakami.

Ktoś gdzieś rzekł był, że korę trzeba sterylizować, czy coś, przed użyciem jako ściółkę. Jak ją wysypałam sautee ;)
octavian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2010, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odpady z tartaku wykorzystanie w ogrodzie... (trociny,kora,w

Post »

Jerome pisze: Można zrobić kompost, tylko trzeba by trochę zielonego dosypać i każdą warstwę mocznikiem potraktować. Proces długotrwały, ale efekt zadawalający. ;:306
Witam. Czy ktoś z forumowiczów może uzupełnić tę wypowiedź ? Przywiozłem na działkę 6 worków po 120 litrów trociń sosnowych i mam zamiar je kompostować. Dokupiłem mocznik i szukając informacji o kompostowaniu trocin wyczytałem, że trzeba na 1m3 trocin dodać 1kg mocznika. Czy ktoś z was kompostował same zwilżone trociny sosnowe z mocznikiem. Czy proporcje C:N o których napisałem są dobre. A może ktoś ma jakieś inne doświadczenie co do kompostowania trocin ??
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Post »

octavian pisze:Przywiozłem na działkę 6 worków po 120 litrów trocin sosnowych i mam zamiar je kompostować
To masz ok 1,2 m3 jak się nie rąbnąłem :wink: Trociny mają C:N ok 300-350:1. Ja bym dał na taką ilość z 1 kg mocznika, ale bym zrobił roztwór na 4 konewki (4 x ok 10l wody + 0,25 kg mocznika) i wilgotne trociny przelał warstwami.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Post »

pelikano11 pisze: To masz ok 1,2 m3 jak się nie rąbnąłem
Mi wychodzi 720l :)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Post »

Wiedziałem :D kalkulator miałem w głowie :D 0,72 m3...blisko metra3
Podawałem w m3 , bo tak przyjmuje się ilość azotu na jednostkę. Spokojnie można dać kilogram mocznika na taka ilość trocin. No może rozłożyć w czasie/na dwa razy np, ale niekoniecznie.
octavian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2010, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Post »

dziękuję za wyjaśnienie, bo z przeliczaniem stosunku C:N idzie mi slabo. Dowiozę dzisiaj trzy worki i uznam całość jako 1m3 do potraktowania 1kg mocznika.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Post »

Pryzmę powinieneś przerzucić 2-3x w roku. Ta dawka dla trocin to wg mnie minimum. Dla C:N 60:1 daje się na 1m3 200-400g mocznika.
piotru
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 lip 2017, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trociny

Post »

Mam dostęp do dużej ilości trocin.

Ponieważ chciałbym ubogacić ziemię pod trawę na wiosnę - myślałem żeby przekopać ją po uprzednim wysypaniu trocin i ewentualnym obsypaniu saletrą.
Plus do tego trochę torfu (piaszczysta gleba)

Czy takie działanie wystarczy czy koniecznie musza by?ć kompostowane ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”