MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

u mnie jak na razie nie jest źle, choć straciłam ponad polowe przychówku....przez myszy, z około 80 rurek< a mam jeszcze z 15 razy tyle do przejrzenia - mozolna robota> naliczyłam około 170 samic, 158 samców, mam nadzieje ze mam więcej samic tylko ze w mniejszych kokonach , 11 niestety martwych zasuszonych larw i łącznie 12 przegród zaatakowanych przez Złotolitkę
Bujanka tzn jej kokony ,niestety także zostały pożarte
:)
Awatar użytkownika
mirek55522
100p
100p
Posty: 128
Od: 29 mar 2012, o 04:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz.
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Pomiędzy kokonami ( w osobnych trzcinkach ) znalazłem kilka zielonych kokonów innej pszczoły. Teraz nie pamiętam jej nazwy. Po kilku dniach leżenia w miseczce w ciepłym miejscu jedna się wygryzła.Szybciutko wyniosłem pozostałe do garażu. Powoli wyjmuję kokony i przeglądam.
Czas na zimowlę.
Nie ma takiej okoliczności życiowej która zwalniała by człowieka od myślenia.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

mirek55522 pisze:Pomiędzy kokonami ( w osobnych trzcinkach ) znalazłem kilka zielonych kokonów innej pszczoły...
Może to miesierka?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

mirek55522 to jest miesierka.....niestety u mnie raczej na pewno jej nie było ehh
obiecałam Wam fotki innych owadów tzn ich kokonów, cóż z racji napadu rabunkowego przez myszy, nie zamieszczę kokonów Bujanki i raczej na pewno osowatych, no chyba ze zagnieździły się w bambusach w co wątpię, nie wszystkie jeszcze przejrzałam

tutaj klasczny przykład "domki"owada który nosił pająki Obrazek ,przykład domku i sparaliżowanego pająka a na nim małą białą larwę, niestety nie mam lepszego sprzętu by zrobić fotki Obrazek , fotka 2 Obrazek
rzadki widok który cieszy oko :) bambus pełen zdrowych kokonów Obrazek , tu przykład od lewej 4pierwsze z jajeczek nie wylęgło sie nic,3 od prawej zeschnięta larwa Obrazek , a tu --> ciężka praca samicy poszła na marne Obrazek
jak widzicie bambus po odpowiednim otwarciu można ponownie zamknąć i używać wiele razy i 2gim plusem to że myszy nie tknęły żadnego bambusa :D
:)
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

piszcie co u Was, a kolega który miał szklaną rurkę miał robić fotki a tu cisza...?
:)
Awatar użytkownika
wasmi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 8 kwie 2012, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok/Wrocławia
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Witam wszystkich.
Kidaa jak to możliwe że u Ciebie Bujanki złożyły jaja w rurkach, jak wszystkie opracowania np : http://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2 ... y-koliber/ mówią że składają jaja w ziemi ?

Pozdrawiam Mirek
Niewiedza jest błogosławieństwem. Wiedząc wszystko nie byłoby nic do odkrycia.
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

hej Bujanka złożyła jaja nie w bambusach lecz w bardzo spróchniałym klocu drewna, wydrążonym wcześniej przez innego owada, co do fotek niepotrzebnie zmniejszyłam wielkość , na dniach postaram sie wstawić oryginalne duże fotki i będzie widać pająka bez przyglądania się
:)
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Super. Bardzo chciałbym to zobaczyć! ;)
Pozdrawiam,
GP
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

ponownie wstawiam fotki tyle że wieksze
tutaj klasczny przykład "domki"owada który nosił pająki Obrazek
przykład domku i sparaliżowanego pająka a na nim małą białą larwę Obrazek fotka pająka Obrazek i Obrazek
rzadki widok który cieszy oko :) bambus pełen zdrowych kokonów Obrazek tu przykład od lewej 4pierwsze z jajeczek nie wylęgło sie nic,3 od prawej zeschnięta larwa Obrazek a tu --> ciężka praca samicy poszła na marne Obrazek jak widzicie bambus po odpowiednim otwarciu można ponownie zamknąć i używać wiele razy i 2gim plusem to że myszy nie tknęły żadnego bambusa :D
mam też nowe fotki :na szczęście zachowało mi sie kilka zgrzewek trzciny wiec mogę i takie fotki wstawić jeden z gatunków pszczolinek tu jak widać ciasno zapakowane kokony i dorosły owad tylko nie wiem czy sie wybudził czy z juz w tym roku był wybudzony Obrazek tutaj tez co innego nie jestem pewna ale to chyba osowatych kokony bardzo delikatne wiec nie wyciagałam ich Obrazek i Obrazek
:)
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Kida, dzięki za fotki!
Ja jeszcze swoich nie wyciągałam, ale pewnie na dniach zacznę.
Pozdrowienia,
Gośka
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Do Marcin97

Nie wiem jakie co kwitnie na łące u ciebie na wiosnę,ale mimo to, proponuję zaraz obok gniazd murarki posadzić krokusy i tulipany. Kwiaty,oprócz dużej ilości pyłku, zamykają się na noc dając często schronienie pszczółką. Dla trzmieli i pszczółek samotnic, późniejszych od murarki, polecam facelię. Kwitnie długo i dostarcza bardzo duże ilości pyłku-bardzo ładnie się rozkrzewia więc możesz wsadzić pomiędzy nie parę mocnych gałęzi (na 0,5 metra wystarczy),a będziesz mieć chmarę różnych owadów. Jeśli mieszkasz pod lasem to może pojawić się nawet Xylocopa valga < http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=165&je=pl > Dla niej posadź takie rośliny jak dąbrówka rozłogowa (jasnowate). Wiosną warto pojść na bazar,jest mnostwo ciekawych roślin w handlu. Wiesz- łaka łąką,a ogródek kwiatowy to ogródek. I o słoneczniku nie zapomnij, dają dużo pożytku trzmielom w drugiej części lata i jesienią. Kapelusze słonia możesz zimą sikorką wystawić.
PS facelia,przy silnych wiatrach - jak w tym roku- może się powywracać. Ale nie pożałujesz :D
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Usiadłam do rurek i bilans jest taki: z 200 kokonów mam teraz 1372 nowego pokolenia. Plus kilkanaście os w 2 rodzajach. Było trochę pasożytów, część larw była martwa (głównie z wiązki, która upadła na ziemię). Oprócz rurek mam jeszcze 5 pieńków, z których, wiadomo, nie wyciągnę. Czy te 1300 to dużo/mało/normalnie? (Ja myślałam, że będzie sporo mniej). I ile rurek potrzebuję na kolejny rok? Tu miałam 600 rurek na 200 kokonów, czy to znaczy, że teraz powinnam mieć 4000?

I muszę krokusów taczkę dosadzić...:-) W zeszłym posadziłam ich bardzo dużo, a i tak pszczoły siedziały po kilka, zwłaszcza, że miodne przyleciały chyba z połowy okolicy...
Pozdrowienia,
Gośka
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Hej Mzimu wziąć pod uwagę ze z tych 1372 sztuk to połowa samic czyli ok 686 na łebka ze 3 rurki do wyboru w razie by im nie pasowały to 2058 licząc potrzebujesz rurek...
u mnie nareszcie koniec bawienia się w wyjmowanie kokonów ;:138 prawie tydzień po 3-4 h :heja wyszło mi ze mam 1658 zdrowych kokonów, + 47 martwych larw, 19 zaatakowanych przez pasożyty i 45 pustych przegród z pyłkiem
czyli samic 866 -może być ich więcej tyle że małych, samców 792 tak wiec pozbędę się jakieś 75 SZTUK SĄ CHĘTNI ?!?!?!?!
BĘDĘ POTRZEBOWAĆ JAKIEŚ 2376 RUREK :/
fotki kokonów Obrazek od lewej mniejszy gatunek pszczoły zwróćcie uwagę na ścięte boki mam ich tylko 5, obok Osima rufa wyżej samiec niżej samica <martwa tego roczna uchowała się w trzcinie, jasny kokon osowate <tylko 15>, i ostatni kokon tych owadów podobnych do mrówek <zaledwie w 2 trzcinach i następna fotka też inny gatunek Obrazek
może miałby ktoś odsprzedać Miesierki ??
:)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”