Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Slawekk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lip 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Werdy, zrezygnuj z opcji instalowania przy każdej tuji kroplownika, to nie jest roślina doniczkowa, w ten sposób nie rozbudowują systemu korzeniowego i przy awarii systemu szybciej padną. Ja korzystam z linii rainbird z rozstawą emiterów co 33cm i kompensacją ciśnienia (można układać dłuższe odcinki nie obawiając się o zmniejszony wypływ na końcach), są one bardzo wytrzymałe co oczywiście ma swoją cenę.
Linie układasz przy tujach nie patrząc na emitery, niech korzenie szukają wody i tyle.
Co do sterownika to najlepiej jak byś przed wyborem posiadał już projekt wykonany przez profesjonalistę w oparciu o ciśnienie i wydatek źródła wody wtedy będziesz wiedział ile sekcji wymaga twój ogród w innym wypadku kupisz np na 4 sekcje a za rok wymienisz go na 6 sekcyjny bo okaże się za mały.
Jeśli chodzi o koszt wykonania przez firmę to w dużej mierze zależy od wydajności źródełka i kształtu założenia. Rozstrzał może być od 8 do 10+ tys z wykonaniem.
Sam projekcik w cenie 300 może 400 złotych również w zależności od stopnia zaawansowania.

PS. 2500m2 w dwie soboty...możliwe, jeśli tylko ZK zaprojektowali system naziemny :) pozdrawiam
werdy90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 9 cze 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Czy masz tą linie podłączoną do sterownika ? i czujnika deszczu? czy po prostu czy pada czy nie pada linia i tak chodzi ?
Awatar użytkownika
kaftan
100p
100p
Posty: 141
Od: 17 kwie 2011, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mokrzeszów Dolnośląskie

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Witam.
Też chciałbym zrobić nawadnianie samodzielnie. Myślę, że to będzie prostsze niż mi się wydaje, ponieważ ogród jest mały i bardzo prosty,
Ciśnienie wody średnie, bo napełnienie wiadra 10 l trwa 1 minutę, chodź przypuszczam, że tak o 5 rano, to będzie lepiej. Ogród przy szeregówce.
Nawet nie wiem, czy linię kroplującą dawać pod tuje. Pomóżcie. Ile zraszaczy i gdzie, jakieś elektrozawory i sterownik. Co jeszcze z osprzętu.
Załączam plan ogródka. Wymiary to 9x7 minus 80 cm na tuje. Będę wdzięczny za każdą pmoc.
https://lh3.googleusercontent.com/-V5cS ... ogrodu.jpg

Wielkie drzewa dają więcej cienia niż owocu.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

daj sobie spokój ze zraszaczami w automacie z taką małą wydajnością.

10l/min to 600l/h, jeden zraszacz np. Rainbird 412 o zasięgu 3-5m na całkowitej wydajności potrzebuje około 240l/min + 1at do prawidłowego otwarcia. Daje Tobie zaledwie możliwość montażu 1 zraszacza wynurzalnego, max 2 ustawionych na 50% wydajności (np 180o kąt zraszania). Po prosutu, przy maksymalnej wydajności masz znaczny spadek ciśnienia. Pewnie wyjdzie że przy dwóch ich zasięg będzie określony zaledwie na 3-3,5 m. Tu lepsze byłyby zraszacze rotacyjne. Linię kroplującą obsłużysz.
werdy90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 9 cze 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

kaftan pisze:Witam.
Też chciałbym zrobić nawadnianie samodzielnie. Myślę, że to będzie prostsze niż mi się wydaje, ponieważ ogród jest mały i bardzo prosty,
Ciśnienie wody średnie, bo napełnienie wiadra 10 l trwa 1 minutę, chodź przypuszczam, że tak o 5 rano, to będzie lepiej. Ogród przy szeregówce.
Nawet nie wiem, czy linię kroplującą dawać pod tuje. Pomóżcie. Ile zraszaczy i gdzie, jakieś elektrozawory i sterownik. Co jeszcze z osprzętu.
Załączam plan ogródka. Wymiary to 9x7 minus 80 cm na tuje. Będę wdzięczny za każdą pmoc.
https://lh3.googleusercontent.com/-V5cS ... ogrodu.jpg

Jak już zaczniesz to rób fotki na każdym etapie potem jak zrobisz to opisz wszystko i wstaw tutaj.:)
Na pewno nam to pomoże natomiast ja się chyba zdecyduje tylko na linie kroplującą pod tuje na razie i będę sterował nią ręcznie.
A jak uzbieram pieniądze wezmę firmę bo u mnie to jest głębsza sprawa z dopływem wody bo mam 3 źródła tzn w obecnej chwili 2 + chce wiercić studnie założyć pompę bd 3. i sam sobie nie poradzę z taka instalacją żeby chodziła pod każdym źródłem.
Awatar użytkownika
kaftan
100p
100p
Posty: 141
Od: 17 kwie 2011, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mokrzeszów Dolnośląskie

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Będą dwie sekcje po 3 zraszacze z dyszami rotacyjnymi (deszczownice). O 5 rano wyrobi, bo wydatek wychodzi 850 l/h.
Zrobię fotki i wrzucę, myślę, że do końca sierpnia się uda.

Wielkie drzewa dają więcej cienia niż owocu.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

kaftan pisze:Będą dwie sekcje po 3 zraszacze z dyszami rotacyjnymi (deszczownice). O 5 rano wyrobi, bo wydatek wychodzi 850 l/h.
Zrobię fotki i wrzucę, myślę, że do końca sierpnia się uda.
obawiam się, ze popełnia Pan poważny błąd przy pomiarach. Wydajność którą Pan podaje wygląda tak jakby była mierzona z pistoletu zraszającego, zamontowanego na cienkim wężu ogrodowym.

Wydajność mierzymy bezpośrednio z kranu ogrodowego, odkręconego na max, ze zdjętymi wszelkimi nyplami od szybkozłączek itp.

0,85m3 nie wystarczy Panu nawet dla 3ch dysz MPRotator o średnim zasięgu.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

W tym układzie chyba i tak nie uniknie się montażu małego hydroforu i pobór wody z zbiornika np. beczki 200l. Dopływ z kranu zakończony automatycznym zaworem (podobnie jak w spłuczkach). Wówczas możemy pomyśleć o jakiejś pracy tych urządzeń, które wymagają nie tylko wydajności ale także odpowiedniego ciśnienia.
Awatar użytkownika
kaftan
100p
100p
Posty: 141
Od: 17 kwie 2011, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mokrzeszów Dolnośląskie

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Pomysł z małym hydroforem i beczką jest do zrealizowania, ale przychylam się jeszcze, do stwierdzenia, że takie nawadnianie na takim ogrodzie to zwykły bajer, i zastanawiam się nad zwykłym zraszaczem i sterownikiem gardeny. Znajomy podjedzie z takim sprzętem i podczas sobotniego grillowania sprawdzimy jak to będzie hulać.

Wielkie drzewa dają więcej cienia niż owocu.
werdy90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 9 cze 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Słyszałem od wielu ogrodników ze zraszacze gardeny są do d... Robią kałuże W dodatku ta cena. Ale i tak jestem ciekawy efektu
Awatar użytkownika
kaftan
100p
100p
Posty: 141
Od: 17 kwie 2011, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mokrzeszów Dolnośląskie

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Nie wypowiem się o tych do systemu automatycznego wkopywanych w ziemię, ale mam dwa zraszacze gardeny i od 5 lat dają sobię radę.

Wielkie drzewa dają więcej cienia niż owocu.
werdy90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 9 cze 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

hmm to ja już nie rozumiem chcesz wykorzystać zwykłe zraszacze wbijane w ziemię do wykonania automatycznego podlewania ?
Awatar użytkownika
kaftan
100p
100p
Posty: 141
Od: 17 kwie 2011, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mokrzeszów Dolnośląskie

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Chciałem nawadnianie automatyczne, ale ogród 60 m2 z takim system to zwykły bajer. Poza tym nie bez znaczenia jest ciśnienie i przepływ wody. Po głębszym przemyśleniu sprawy, postanowiłem zainstalować sterownik na kran do zraszacza statycznego ustawianego na ziemię. To będzie rozwiązanie w razie wyjazdu.

Wielkie drzewa dają więcej cienia niż owocu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”