Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
andzia1606
50p
50p
Posty: 76
Od: 29 maja 2011, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Osprzęt to hunter lub rein bird. Ponoć ten pierwszy lepszy.
Pozdrawiam Alina
Jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - załóż ogród.
tu jest mój ogród http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 0#p2391130" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MagaAga
50p
50p
Posty: 70
Od: 27 cze 2012, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

:wit
Mam do Was pytanie...mam nadzieję że nie głupie ale związane właśnie z nawadnianiem robionym własnym sumptem.
Czy da się - na pewno da się ale czy zda to egzamin- chciała bym kupić z dwa trzy zraszacze wynurzalne i podłączyć je do węży ale ich nie wkopywać w ziemię - po prostu by leżały na trawie a zraszacze były by wbite na palikach.Pytam o te zraszacze bo wydają mi się bardziej ekonomiczne i lepiej zraszają trawę.Po prostu po przyjściu na działkę bym je rozstawiał , podłączała węże na np 30 min i po skończeniu podlewania chowała je do altany.
Czy ktoś z Was praktykował już może taki sposób?
pozdrawiam, Agnieszka
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

można tak zrobić tylko czemu ich nie wkopać w ziemię? rura irygacyjna kosztuje mniej niż wąż ogrodowy, zraszacze wkopuje się równo z gruntem więc przy koszeniu nie będzie problemu. Należy tylko uważać przy wertykulacji.
Awatar użytkownika
andzia1606
50p
50p
Posty: 76
Od: 29 maja 2011, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Nie mogę sobie poradzić, dostałam projekt w formacie adobe reader, a tego nie mogę tu wrzucić. Może ktoś zna sposób?
Pozdrawiam Alina
Jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - załóż ogród.
tu jest mój ogród http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 0#p2391130" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Zmień plik na jpg lub zrób zrzut ekranu do painta.
Awatar użytkownika
MagaAga
50p
50p
Posty: 70
Od: 27 cze 2012, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

terraneo pisze:można tak zrobić tylko czemu ich nie wkopać w ziemię? rura irygacyjna kosztuje mniej niż wąż ogrodowy, zraszacze wkopuje się równo z gruntem więc przy koszeniu nie będzie problemu. Należy tylko uważać przy wertykulacji.
Właśnie nie chcę wkopywać bo po pierwsze dopiero co na jesień była siana trawa, a po drugie to jest działka ROD i kradną.Gdyby to był mój teren przydomowego ogródka to bym się nawet nie zastanawiała...
Dlatego wymyśliłam że zamiast rozkładać takie zraszacze zwykłe kupię te i na szpilkach przymocuję,a kiedy będę wychodzić to schowam do altany,co do węża to mam w zapasie chyba z 30 m.
pozdrawiam, Agnieszka
Awatar użytkownika
andzia1606
50p
50p
Posty: 76
Od: 29 maja 2011, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Udało się. Jednak chciałabym trochę pozmieniać projekt, właśnie przerabiają. Chciałabym przenieść wszystkie nitki za dom, żeby nie było 2 studzienek, i zrezygnować z 3 zraszaczy: skreślone na moim projekcie, ponieważ tam zrobię kostkę i ew. powiększę rabatkę z nawadnianiem kroplującym.
Ogólna Koncepcja systemu:
System oparty został na 5 poszczególnych sekcjach nawadniających, w skład których wchodzi:
Zraszanie trawy (3 sekcje):
- 3 sekcje zraszaczy z dyszami MP ROTATOR (19 sztuk). Magistrala wykonana z rury polietylenowej średnicy fi 25 mm. Podłączenia zraszaczy z magistralą wykonane rurą fi 20 mm.
Nawadnianie kropelkowe (2 sekcje):
- 2 sekcje linii kroplującej typu Drip-Line CLASSIC
Magistrala wykonana z rury polietylenowej średnicy fi 25 mm.
Całość sterowana przez sterownik 6-sekcyjny wewnętrzny oraz stację pogodową (czujnik deszczu).
Obrazek
Co Wy na to?

-- 7 lut 2013, o 23:19 --

Kurcze mało widać
Pozdrawiam Alina
Jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - załóż ogród.
tu jest mój ogród http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 0#p2391130" onclick="window.open(this.href);return false;
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Jest ok. Zwroć tylko uwagę aby wszystkie złączki (trojniki do rur oraz kolanka pod zraszacze) byly skręcane a nie wciskane). Firma może na tym oszczędzić a Ty będziesz miała wielki kłopot jak kiedyś w nocy, podczas nawadniania, któraś ze wciskanych złączek puści.
Awatar użytkownika
andzia1606
50p
50p
Posty: 76
Od: 29 maja 2011, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Wiem, dowiedziałam się wcześniej, że są skręcane. Miałam niepewność odnośnie linii kroplującej. Powiedziano mi, że u mnie nie musi być z kompensacją.
Pozdrawiam Alina
Jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - załóż ogród.
tu jest mój ogród http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 0#p2391130" onclick="window.open(this.href);return false;
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Przy podziale na dwie sekcje kroplujące dobrze sprawdzi się linia bez kompensacji. Ostatnie dwie rzeczy na które warto zwrócić uwagę:

- czujnik deszczu - zdecydowanie tylko model RainCheck firmy RainBird.
- sterownik - byle nie RainBird z serii STP PLUS. Jest to zeszłoroczny sterownik - przyjaźnie wygląda ale jest koszmarny we współpracy. Ustawienie czasu startu sekcji to jakiś koszmar. Nie będę się wdawał w szczegóły ale jeśli masz wybór to wybierz np. coś z serii Hunter X-CORE. POLECAM!
goleb
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Czy mógłbyś napisać jaki problem jest ze sterownikiem STP ?Czy to tylko kwestia sposobu ustawienia?Dostałem ten sterownik w ramach wymiany gwarancyjnej i jeszcze nie podłączałem.Miałem poprzedni model i zepsuł się,dostałem ten nowszy.Wygląda bajerancko,nie wiem jakie są różnice między nimi.Może zastanowić się nad sprzedażą i wymianą na Huntera.Ma on jednak max 8 sekcji ,wolę żeby miał więcej.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

tylko raz [na szczęście] miałem "przyjemność" używać tego sterownika i nigdy więcej tego nie zrobię. Nie pamiętam dokładnie w czym tkwił problem...kojarzę tylko, że dotyczył on ustawienia czasu podlewania i czasów startu sekcji. Nie można było dowolnie ustawić sekcji - sterownik dawał chyba możliwość ustawiania startów poszczególnych sekcji tylko o godzinach typu 12:00, 12:15, 12:30 itp...mogłem coś pokręcić ale na 100% schemat jego programowania daleko odbiega od innych, prostych sterowników. Proponuje kupić nawet najprostszego Huntera z serii X-Core. Huntery są wg mnie lepiej wykonane, cenowo konkurencyjne w stosunku do RB i na 100% dużo bardziej przyjazne użytkownikowi.

Dodatkowo miałem wrażenie, że gdyby ten sterownik RainBird'a spadł mi niechcący na podłogę to na 99% by się połamał - plastik w nim użyty jest wątpliwej jakości.

Pozdrawiam,
Kamil

uzupełnienie:

cytuje z jakiejś strony ze specyfikacją techniczną tego sterownika:
"Liczba startów automatycznych na dzień dla każdej strefy: 4 (w 15 min. odstępach)."
werdy90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 9 cze 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Automatyczne nawadnianie,samodzielny montaż

Post »

Witam, interesuje mnie czy ktoś z was wykonał samodzielnie automatyczne nawadnianie.
Jakie firmy polecacie? Na allegro widziałem ofertę Gardeny jednak jest dość drogo.
Interesuje mnie linia kroplująca plus zraszacze.
Codzienne podlewanie ogródka wśród komarów staję się męczarnią.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”