Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

O NIE !!! Porsche, to już lekka przesada !!! Kocham porszaki. Zmień markę, bo będę krzyczał !!!

Na pewno Hunter lepszy od gardeny.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Bolszakoof
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 13 sty 2010, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

sugerujesz, że Hunter to nie Porsche wśród nawadniania ? : )

jeśli tak to rozwiń proszę swoja myśl to od razu porównam Huntera do innej marki : )

jeśli mi dasz konkretne powody poparte doświadczeniem to możemy Huntera wrzucić nawet do worka z Gardeną czy jak wolisz fiatem pandą itd : )

tylko daj mi kolego mocne argumenty. Że Gardena to syf to wiemy obaj ale chcę wiedzieć co sprawia że Hunter wg Ciebie nie jest liderem? a jeśli nie Hunter to kto i dlaczego?

: )

pozdr
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

Witam,
to może teraz ja się wypowiem w tym temacie - a chyba mam trochę do powiedzenia. Kiedyś miałem tu konto ale chyba z powodu braku aktywności - skasowano mi je.

Zajmuję się instalacja systemów nawadniania od 7lat.

Ja używam w 80% sprzętu firmy Weathermatic. Mogę ją szczerze polecić mimo, że na pierwszy rzut oka nie różni się od huntera czy rainbird'a. Jeśli chodzi o firmę Hunter - mogę powiedzieć, że z racji asortymentu i ceny to raczej klasa "economy" i do mercedesa jej daleko. Wystarczy porównać sterowniki huntera chociażby ze sterownikami Weathermatic lub Orbit. Nie mówię tylko o funkcjach ale też o jakości wykonania.

Dla przydomowego ogrodu każdy sprzęt z grupy: Weathermatic, Hunter, RainBird czy Toro bedzie jak najbardziej OK.

Gardena ma jeden duuuuzy minus - nie jest kompatybilna z wyżej wymienionym sprzętem. Dla "zwykłego" uzytkownika nie ma to większego znaczenia dopóki się coś nie popsuje.

Jeśli chodzi o Huntera - polecam dysze MP Rotator.

Pozdrawiam,
Kamil

PS. moja firma pomaga przy projektowaniu systemów nawadniania. Sprzedajemy gotowe zestawy wraz z projektami. Oczywiście każdy zestaw dostosowany i zaprojektowany do konkretnego ogrodu - po szczegóły zapraszam na priv. Jak ktoś ma chęci i trochę samozaparcia może zaoszczędzić ok 50% ceny systemu nawadniania.
wojpow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 mar 2011, o 01:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

Witam!
Jestem właśnie na etapie poszukiwania sysemu nawadniającego do mojego ogrodu.Nie chcę się dać naciągnąć na jakieś badziewie za 4-6 tys zł.Przewertowałem ten temat i już wiem ,że nie mam zakładać Gardeny :) .Widzę ,że państwo doradzacie jaki system wybrać -potrzebny jest tylko opis ogrodu. Jeśli można to proszę o poradę; buduję ogród japoński,działka 740m2 na której stoi dom,duży taras,duży oród żwirowy-prostokąne pole żwiru z paroma kamieniami imitującymi wyspy na oceanie :).Pod płotami z jednej strony pas bambusa-ok27mb,z dugiej tuja smaragd też jakieś 30mb.Jest (bedzie ) to ogród spacerowy, więc jest tu dużo alejek,chodniczków.Roślinnosci jest mało-wyspy na których planuje sosny,klony palmowe,miłorząb,grujecznik.Najwięcej bedzie azalii japońskich i kosodrzewiny,-wzdłuż strumyczka dług ok15 mb.Jakieś różaneczkiki...może ze 3 od strony północnej.Od frontu jakieś grupy bambusów,sosna bonsai posadzona w karmniku ościstym... Mam zbiornik na deszczówkę 3,5 m3 z jednej strony ogrodu(na lekkim wzniesieniu) i ujęcie wody-kran- w zasadzie po przeciwległej stronie ogrodu-za domem-i tu mam ogromny problem z tym ,żeby to sprawnie połaczyć (jakiś elektrozawór).Gleba gliniasta,ciężka.Okolice Katowic. Chcę system ,który raz zakopię i nie będę musiał się o niego martwić.
Jeśli ktoś z Państwa ma chęć na priva... :)
Bolszakoof
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 13 sty 2010, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

Panie Wojtku, z tego co Pan pisze to nie ma co u Pana podlewać, rośliny takie jak kosodrzewina czy thuje mają sobie radzić same. Jeśli będzie system nawadniający rośliny te skarłowacieją z lenistwa. Ich system korzeniowy w ogóle się nie rozwinie, bo to czego potrzebują dostaną wprost pod bryłę korzeniową. A założenie jest takie, że korzenie mają same szukać wody, wtedy roślina jest zdrowa i dorodna.

Owszem stosuje się nawadnianie pod krzewy (kropelkowe) ale używa się jego jedynie w suszę - przynajmniej tak sie powinno to robić.
Także jeśli ma Pan mało roślin to nie widzę potrzeby od razu montować systemu (chyba że ma Pan za dużo pieniędzy : ) ) na początku, po wsadzeniu roślin trzeba je często podlewać ale później już muszą sobie radzić same. Później musimy jedynie pomagać im w ciężkich chwilach np susze. I tyle. Proponuję wrzucić kilka zdjęć ogrodu, może jakiś projekt, pomożemy.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

Zgadzam się z tym co napisano powyżej. Na upartego to można podciągnąć pod krzewy kroplospływy lub drippery, a pod żywopłoty - zwykłą linie kroplującą. Nie są to drogie rzeczy wiec resztę pieniędzy można zainwestować w stacje pogodową sterującą systemem - Weathermatic SLW 10. W połączeniu ze sterownikiem Weathermatic działa to wspaniale. Stacja mierzy wilgotność powietrza, temperaturę, parowanie itp. A dodatkowo ma wbudowany czujnik deszczu. Na podstawie zebranych danych i ustawień wprowadzonych w sterowniku [rodzaj gleby, rodzaj nasadzeń, nachylenie terenu, rodzaj gleby, rodzaj nawadniania na danej sekcji itp] stacja doskonale dobiera ilości wody dla każdej sekcji. Postawiłem kilka systemów nawadniania w takiej konfiguracji i nie mam najmniejszych zastrzeżeń.

Pozdrawiam,
Kamil
wojpow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 mar 2011, o 01:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

Dziękuję bardzo!
Z tego co widzę to nie potrzebuję systemu...
Mój pomysł z automatem bierze się z tego ,że bardzo często wyjeżdżam.Ogród jest wtedy bez opieki. Chcę posadzić dużo bambusa kóry potrzebuje -czytałem ,że zraszaczy... ,azalie,rozaneczniki i klony japońskie tez nie lubią przesuszonych korzeni-mają płytki system korzeniowy...
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

Najlepiej bedzie zastosowac zwykla linie kroplujaco. Zrobic "petelki" na okolo kazdej wiekszej roslin (ilosc petli zalezna od potrzeb wodnych danej rosliny). Wydajnosc na calej linii bedzie podobna - byle by nie przesadzic z dlugoscia linii na jednej sekcji (max 180-200mb). Pozniej wystarczy raz na jakis czas dostosowac manualnie czas podlewania do temperatury i pory roku. Ten sposob bedzie najtanszy i na 100% najmniej awaryjny.
tqlis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 kwie 2011, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

Koledzy,
Jestem na etapie zakłądania trawnika i mysle, ze jak nie teraz, to za pare lat będę żalowal, że nie zrobilem wczesniej nawdaniania.

Wiadomo, ze jest to droga impreza, dlatego na poczatek chciałbym rozłożyć tylko samą rure i ewentualnie przewody do pozniej zamontowanych zaworow.

Czy na tym etapie juz musze myslec o konkretnej firmie, czy moze bez roznicy, czy kupie rure Gardeny, czy Huntera?
Dziękuję za odpowiedź
aleksandra5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 cze 2011, o 02:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

witam
zwracam się z gorącą prośbą proszę o poradę: zbudowałam automatyczny system nawadniający oparty na podzespołach firmy Hunter; problem polega na słabym a właściwie braku nawodnienie w okolicy zamontowania zraszacza wynurzalnego - zastosowałam dysze statyczne o regulowanym kącie model SRS 12A, SRS 10A oraz SRS 17A; system pracuje w zakresie ciśnienia wody od 2 do 2,3 bar; dysze są ustawione na kąty 180, 270, 360 stopni - po wnikliwych badaniach,licznych próbach polegających na wymianie dysz oraz regulacji ich zasięgu ----> nie udało się nawadniać w miejscach gdzie zamontowano zraszacze, "martwa" strefa wynosi około 30 cm;
co mogę zrobić w takim przypadku? co robię źle?

z góry dziękuję za każdą odpowiedź,
quartz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 11 lip 2010, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

Jeśli masz taką możliwość to spróbuj wymienić dysze na Pro-Spray albo jeszcze lepiej na MP Rotator. Ja co prawda też mam takie dysze jak Ty, ale nie zaobserwowałem problemów z nierównomiernym zraszaniem. A jaki masz zraszacz? Pros-04?
aleksandra5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 cze 2011, o 02:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

Tak, mam PROS-04
Otrzymałam dziś odpowiedź z pomocy technicznej Hunter [wczoraj pytanie -dziś odpowiedź ;:63 ] - wystąpił błąd podczas projektowania systemu, zraszacze statyczne mają to do siebie, że w ich okolicach występuję tak zwana "martwa strefa" (około 30 cm)
dlatego podczas wykonywania projektu należy ustawiać głowica w głowicę,chodzi oto że zraszacze muszą dolewać do siebie. Jeżeli zraszacz ma zasięg 3,0 m to kolejny musi znajdować się w tej samej odległości. Jedyną szansą jest poprawienie systemu


Czy zastosowanie dysz typu: SS-530 Dysza Pasmowa coś pomoże? nawadniany teren ma kształt wąskiego prostokąta 3m x29m ?
aleksandra5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 cze 2011, o 02:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

A może coś takiego ale czy to w Polsce jest do kupienia?
http://store.rainbird.com/mainstreet/ge ... 6d3d688590
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”