Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Slawekk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lip 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

terraneo pisze: Aby zrobić taki system porządnie potrzeba 3-4 dni pracy doświadczonej, kilkuosobowej ekipy.
Przy pomyślnych wiatrach i z koparką łańcuchową to może by się udało a tak w ogóle to może osobie, która napisała, że zrobiła ten ogród w 2 dni pomyliły się obliczenia i rzeczywiście nie było to 2000m2 a 200m2 a teraz taka dyskusja. W tym roku osobiście miałem klientkę, która przy rozmowie telefonicznej wspomniała o ogrodzie 1500m2 a przy wizycie na miejscu okazało się, że trawnik miał 10x15m + kilka rabatek :)
lw1982
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 26 lut 2010, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Witam

mam pytanie: chciałbym założyć nawodnienie trawnika, są to trzy koła o promieniach 7, 6 i 4 m. Myślałem o tym aby w każdym z nich na środku umieścić zraszacz rotacyjny 360 stopni i żeby każdy z nich został podłączony oddzielnie. Mam jednak duży znak zapytania, ponieważ ciśnienie źródła wody (czarna strzałka) pozwala zapełnić 10 l wiadro w 30 s i obawiam się, że to za mało?
Proszę o poradę.

Pozdrawiam
Łukasz

Obrazek
NawadOgrodow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 sie 2013, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Jeżeli w każdym z okręgów będzie działał 1 zraszacz i podlewał niejednocześnie z innymi, to 10l / 30 sek wystarczy. Musisz jeszcze zmierzyć ciśnienie źródła wody. Np zraszacz Hunter pro spray 04 z dyszą 12A przy ciśnieniu 2 bary ma zasięg 3,6 m. Ustawiony na środku największego koła zużywałby niecałe 10l/min. Adekwatnie planuj następne okręgi. Zraszacze tego typu mają tendencję do niepodlewania trawy blisko siebie.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Obawiam się, że może czasem brakować mocy. Bo wraz z dużym zużyciem wody, ciśnienie spada. Jeśli to będą zraszacze rotacyjne to dadzą radę.

Z wodą to jak z prądem W=VA.

Edzia: W powyższej odpowiedzi należy zwrócic uwagę na słowo "niejednocześnie". Czyli jeśli będa działać oddzielnie to wystarczy wody w kranie. A i rotacyjny zużywa mniej wody w jednostce czasu, ale znaczy też, że mniej ciśnienia zużyje, co przekłada się, że przy tej samej wydajności i ciśnieni w kranie poda dalej. A czas podlewania po prostu się wydłuzy. zamiast 30 min to 1h.
NawadOgrodow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 sie 2013, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Znacie / montujecie może zraszacze rotacyjne o zasięgu mniejszym niż 3m? Czasem na wąskich pasach zieleni jest to wskazane, ja przechodzę wtedy na statyczne co wiąże się z większym poborem wody i ciśnienia a czasem jest tego mało...
Behrom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Witam. Mam małą prośbę i pytanko w jednym: mam pompę Omnigenu model JET100AY ( Q max 2640l/h H max 50m. ) Od dłuższego czasu myślałem o nawadnianiu tylko nie wiem na ile zraszaczy starczy mi ta pompa. Nie wiem dokładnie ile daje atmosfer :( Czy każda pompę trzeba mierzyć indywidualnie ? Jeśli nie a ktoś ma taką samą to może wie ile z siebie wyksztuci ?Bo od at jest zależne, jakie dać zraszacze czy turbinowe czy rotacyjne. Pozdrawiam
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Jeśli pompa jest 2600 l/h i wys. podnoszenia 50 m to daje 5at (10m słupa wody to 1at).

Ale 2600l/h to przy podnoszeniu 0m (czyli brak strat ciśnienia). Zwróć uwagę na wykres pracy pompy. Gdy masz płasko, to zczytaj z wykresu, jaką wydajność będzie miała pompa dla np. połowy wysokości podnoszenia. - to masz taką zgrubną metodę dobrania przepływu rzeczywistego dla tej pompy. jeśli odleglości niewielkie, mała ilość kolanek i mała róznica wysokości to można także przyjać, wydajność przy założenia podnoszenia tylko do 10m.
Behrom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Witam. Dzięki za szybką odpowiedz. Teren płaski odległości też nie duże, cała działka ma 22x18m plus domek itd.Obliczyłem na gardenie, że jeżeli będę mógł założyć turbinowe, to praktycznie 2 porządne mi wystarczą. Jeżeli inne to wiadomo więcej, ale widzę, że nie jest źle :) . Dziękuje pozdrawiam
elmiria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 mar 2014, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

A nie lepiej tą działkę oddać fachowcom.
Nawet się nie spodziewałam, że z tym jest tyle zachodu. Znajomość rodzaju gleby nie wystarczy. Oni mierzyli jeszcze nawodnienie, sprawdzali jakie chcę gatunki roślin, nawet o gatunek trawy pytali...
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

akurat gatunek trawy nie ma tutaj większego znaczenia...

najważniejsze [a rzadko kiedy brane pod uwagę] to odpowiednie pokrycie całego terenu trawnika, dobranie wydajności dysz oraz uwzględnienie kierunków świata/ miejsc mniej lub bardziej nasłonecznionych.

Jak już te warunki są spełnione to regulacja czasem podlewania załatwi resztę.
Behrom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Witam.Dzięki Terraneo. Już się troszkę do kształciłem pod względem podlewania Zauważyłem że 2 nie starczy. A stronka gardeny pomogła mi tylko wstępnie zobaczyć jak to będzie wyglądać. Bo produkty to wolę tańsze :). Pozdrawiam
AdamKRK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2014, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Serwus.
Piszę bo mam problem z założeniem systemu. A wygląda to tak
Powierzchnia do nawodnienia: 160m kw (13 na 12 metrów) + dodatkowy zraszacz na 15m kw
Wydajność źródła wody 22s/10L
Wszystko już kupione czyli
- rura 25mm 60m
- kolanka
- trójniki
- zawór kulowy
- zraszacz RAIN BIRD 5004 - PC /3.0 ENHANCED (zasięg 7,6- 15,2 m) 4 sztuki
- zraszacz RAIN BIRD 3504 - PC (zasięg 4,6 - 10,7 m) 2 sztuki
- przelot
- skrzynia
- taśma teflonowa
- kolana
Plan terenu i rozstawienia dysz:

Obrazek

Pytanie podstawowe :

Czy przy tej wydajności wody ten materiał da się zainstalować i będzie działać?

aha, ten czerwony promień jest pominięty- nie będzie go

aha,
rura która jest poprowadzona od kranu (pod elewacją) do ziemi ma średnicę 16mm


Każda porada będzie pomocna :)
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Zapotrzebowanie RB 5004 3 przy ciśnieniu 3 bary to około 600, 700 l na godzinę RB 3504 w zależnośici od dyszy 1,5 to około 300 l a dysza 2 to 380-400l na h. Zsumuj sobie zapotrzebowanie zraszaczy z sekcji musi być conajmniej równe wydajności źródła wody a najlepiej troche mniejsze

Wydajność źródła u Ciebie to jak mi sie wydale 10 l przez 22 sekundy? Co po przeliczeniu daje 1636 l na godzinę

Rura zasilająca jak dla mnie to minimum 3/4 cal można spróbować 16 przechodząca w 25 to kiepski pomysł.Ciśnienie na rurce 25 bedzie 2 razy mniejsze niż to w 16.
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”