Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ilona58
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 lut 2012, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Ustawa nie była jeszcze ogłoszona w dzienniku ustaw.Ale mam teraz jasną sytuację i mogę wyciąć uschnięte drzewo.
Ja staram się wycinać drzewa od początku pażdziernika do końca marca ,mając na względzie okres lęgowy ptaków.No ,chyba że wichura powali drzewo to wtedy trzeba zrobić porządek.Dziękuję za odpowiedź.Ilona
Baku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2016, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Mam nadzieję, że ustawa wejdzie jak najszybciej w życie. Nie będę musiał latać już z każdym drzewkiem do urzędu. Przecież to była głupota!
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

A ja głupia myślałam że dla wszystkich jest jasne że w porze lęgowej - ani drzew ani krzaków się nie wycina, dzięki Hosta uzmyslowiłas/łeś mi to niestety, że niektórym trzeba to jasno i wyraźnie powiedzieć.Choć z drugiej strony czy ktoś komu trzeba to tłumaczyć będzie się przejmował.ptakami :(
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Cudowny czas nam nastał, cały naród może świętować. Można już wyciąć wszystkie te szpecące krajobraz, zasłaniające widok drzewska. Śmieci to to, ptaki się na tym drą i srają na głowy, robactwo się lęgnie fuj!
Przepraszam,ale ja się gotuję i nie wiem już gdzie szukać pomocy. Kupiłam działkę na wsi, szukając ciszy i spokoju wśród drzew ptaków i zwierząt. Zastanawiam się nad obcięciem jakiejkolwiek gałęzi. Szczególnie od kiedy wycięłam starą spróchniałą śliwkę i okazało się, ze zepsułam dom nietoperzowi. Do tej pory mi z tym źle.
Tym czasem od stycznia okoliczne drzewa znikają jak kamfora. To chyba jakiś koszmarny sen. Nie wiem już czy płakać czy kogoś bić. Nie pomaga to, że mieszkam w Parku Krajobrazowym. Nad samą rzeką wycina się drzewa jak kosiarką. Do tego sąsiad "wcina się trochę z wycinką" w moją działkę.
Czy ten koszmar się kiedyś skończy? Czy wcześniej skończą się drzewa? Wygląda jakby ludzie siedzieli w dołkach startowych z piłami i czekali na znak.
Powiedzcie, że choć temu *** co wyciął mi drzewa mogę coś zrobić? Nawet jeśli to jakiś lokalny boss? I wolałabym aby nie było to wynajęcie ruskiej mafii a coś bardziej legalnego.
Pewnie mnie potem spalą razem z moją resztką lasu i małym drewnianym domkiem.
Czy jeśli moja wymarzona leśna okolica zmieni się w pustynię mam prawo do jakiegoś odszkodowania? Kupują ziemię w Parku byłam o to dość spokojna - jak widać niesłusznie.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Zgłaszasz szkodę - na policję. Jeśli sąsiad się nie poczuwa sam do odszkodowania.
Masz 2 sprawy:
- wtargniecie na Twoją nieruchomość
- niszczenie drzew.

Wówczas na podstawie kodeksu wykroczeń będzie potraktowany.

Natomiast całkowicie niezależna jest ścieżka administracyjna:
Możesz zgłosić też do gminy - na podstawie o wymierzenie kary na podstawie art.88 ust 1 pkt 3 Ustawy o ochronie przyrody zniszczenia drzewa lub krzewu.
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Sąsiad o dziwo się przyznał, nie wiem tylko jakiego rzędu odszkodowania mogę żądać. Dla mnie to głownie szkody moralne. :(
To było miejsce pełne ścieżek zwierzęcych, schronień, gniazd....Byś może chodzi o to aby mieć lepszy widok z pobliskiej strzelnicy myśliwskiej.
Kolejne pytanie: jaka jest teraz kara za nielegalną wycinkę (przypominam, że to Park Krajobrazowy - nie wiem czy to ma znaczenie).
Czy prawdą jest to, że są identyczne jak opłata za zgłoszoną wycinkę.
Czy jest jakiś sposób aby człowieka zatrzymać - wiem, że planuje usunąć resztę drzew z działki - "powyrywa się koparką" - cytat zasłyszany przez ogrodzenie.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Park Krajobrazowy - znaczenia może mieć, jeśli są wprowadzone określone zakazy usuwania drzew. - do sprawdzenia w gminie.

Jeśli zakaz był, to opłaty liczy się 2x opłata (i wówczas traci się prawo do zwolenienia z ponoszenia opłat nie ma znaczenia)

Jeśli śladu po drzewach nie ma, to też prawo jasno określa sposob wymierzenia kar.

Jeśli robi to nielegalnie -tak zatrzymasz go. Jeśli jest na prawie, to nic nie zrobisz. No chyba że wchodzi na Twoją działkę. Wartość drzew, można liczyć jako opał czy tartak. Niestety w sprawach odszkodowania, nie liczą jak do opłat :(
kusior86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 mar 2020, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wycinka drzewa

Post »

Witam wszystkich,
Powiedzcie co z tym fantem zrobić?
Drzewo rośnie zaraz przy granicy działki na działce gdzie jest droga gminna i gałęzie wyrastają na moją działkę.
Granica działki jest tak jak płot idzie aż do białej skrzynki rozdzielczej ( z tyłu widać).
Obrazek
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Wycinka drzewa

Post »

W czym Ci to drzewo konkretnie przeszkadza?
kusior86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 mar 2020, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycinka drzewa

Post »

Latem jest tam strasznie dużo pszczół, os, itp. Możliwe że nawet gniazdo tam mają.
Chciałbym żeby też więcej słońca "wpadało" do domu.
No i gałęzie wrastają na Moją działkę.
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Wycinka drzewa

Post »

Drzewo jest piękne. Ja cieszyłabym się, że mam taki piękny, stary okaz. Zaprzyjaźnij się z nim. Ludzie sadzą drzewka i wkurzają się, że tak wolno rosną, a Ty masz już 30letniego gotowca.
kusior86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 mar 2020, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycinka drzewa

Post »

A co w sytuacji kiedy wysokość drzewa jest większa niż odległość od domu i to drzewo podczas wichury przewróci się na dom?
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Wycinka drzewa

Post »

Jeżeli drzewo jest zdrowe (sprawdzisz to, gdy się zazieleni i nie będzie miało suchych gałęzi), oprze się wichurom. Jeśli zauważysz za jakiś miesiąc gałęzie, które pozostaną suche, zwróć się pisemnie do gminy, by je wycięto ze względów bezpieczeństwa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”