Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Co do wieku drzew to jest dla mnie w miarę jasne, natomiast problematyczne staje się szacowanie wieku krzewów.
Rozumiem, że mając pomysł na założenie sadu nie powinienem mieć specjalnych problemów z uzyskaniem zgody na wycinkę kilku sosen zwyczajnych, topoli i wierzb (przynajmniej w Twoim urzędzie)?
Modrzewie myślałem posadzić na drewno - najlepszy materiał na dom z drewna 8-) A do tego nadają się egzemplarze ponad 10 letnie... Szkółka to raczej coś innego niż plantacja - ze szkółki się wykopuje w celu przesadzenia, a z plantacji ścina. Jak odróżniacie wycinkę np plantacji wierzby na cele energetyczne od wycinki karalnej? Zastanawiam się, czy trzeba mieć działalność przy zakładaniu plantacji, czy przy jej eksploatacji (likwidacji)? Tak się składa, że mam też taką działalność - czyli w takim przypadku nie muszę się starać o zgodę na wycinkę? Jednakże działka jest moja prywatna, nie firmy...
Krzysztof
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Z krzewami nigdy nie określałem wieku wg wymiaru. Korzystałem tu raczej z wiedzy ogólnej, że znam teren.

Co do plantacji. Ja osobiście zupełnie inaczej rozumiem podział plantacja, szkółka. Szkółka jest dla mnie pojęciem szerszym.
Plantacja - to nasadzenia celowe, regularne w celu pozyskania- surowców, owoców itp. - zazwyczaj cechuje się wyraźną monokulturą i symetrycznością. Szkółka wiec składa się z plantacji, tyle że większej gamy gatunków.
W szkółkach drzew i krzewów są plantacje. na terenach plantacji (np. drzew energetycznych) nie musi być "szkółki".

Jakby nie było - szkółka, plantacja - to produkcja w celu pozyskania. Czyli grunt na pewno nie może być Lz, Inne, Tr, może być R lub B, Bi, ale zgodnie ze studium, planem zagospodarowania że jest pod działalność. Dokładniej nie podpowiem, w tej materii to jestem za cienki w uszach.
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Wielkie dzięki za cenne rady. Przed ich przeczytaniem miałem poczucie lekkiego haosu jak stosowane są przepisy ustawy o ochronie przyrody dot. drzew. Okazuje się, że nie taki urzędnik straszny jak go malują 8-)

Pozdrawiam
Krzysztof
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Witam

Mam ochotę kupić działkę. Większa część działki i to ta od drogi, jest porośnięta jakimś Bógwieczym. Dowiadywałam się w gminie i tu klęska - muszę składać wniosek o zgodę na wycinkę drzew, ale:
1. nie jestem właścicielem działki i chcę to ustalić zanim ją kupię (to 2,5 ha ziemi więc nie kupię w ciemno)
2. Nie ma pojęcia na temat gatunków i wieku drzew - nawet właściciel tego pewnie nie wie, działka jest masakrycznie zapuszczona.
Podobni większość to drzewa owocowe ( no teraz bez liści to się nie pokombinuję na pewno). A wątpię czy działka zaczeka do przyszłego lata aby ułatwić mi identyfikację. Odróżnię duże wierzby czy brzozy i nie zamierzam ich ruszać, tylko wywalić śmieci spomiędzy. Ale skąd mam wiedzieć co mogę wycinać a co nie? Przy mojej znajomości drzew wyprodukowanie takiego wniosku jest niewykonalne. A sprawa dotyczy 1ha zarośli, a nie 5 drzewek.
Działka ma niezłą cenę, ale z tym lasem od frontu będzie dla mnie raczej bezużyteczna.
Ma ktoś pomysł jak z tego wybrnąć? Czy są jacyś niezależni eksperci, który pomogliby mi to ocenić?
Z gminy nie przyjadą jak nie złoże wniosku, a wniosku nie złoże bo nie umiem i kółko się zamyka.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Wniosku nie możesz złożyć jak nie jesteś właścicielem ani użytkownikiem działki (użytkownik za zgodą właściciela).

Chcesz pomocy to:
- zatrudnij firmę która zrobi za Ciebie taki wniosek.
lub
- Napisz na pw skąd jesteś a raczej gdzie jest działka - może mógłbym pomoc przygotować dokumentację.

Zwróć się do Gminy o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu działki - Ona określi podstawy wnioskowania o usunięcie drzew;
Sprawdź w ewidencji gruntów co się składa na działkę (Gdzie Rola, gdzie las, gdzie zadrzewienia a gdzie teren przeznaczony pod zabudowę).

To będzie punkt wyjścia. Do wniosku i tak musisz mieć mapę i zaznaczyć co zamierzasz i jak.
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Witam serdecznie.
Noszę się z zamiarem złożenia wniosku z prośbą o zgodę na wycinkę ośmiu ok. dwudziestoletnich świerków. Rosną one wzdłuż ogrodzenia od strony drogi, na długości trzydziestu metrów w szpależe. Kiedy były sadzone, nie wzieliśmy pod uwagę jakie one duże potrafią wyrosnąć, popełniliśmy podstawowy błąd niedoświadczonych adeptów ogrodnictwa, jeden z nich rośnie nawet pod linią wysokiego napięcia i jest okresowo przycinany przez energetykę, pozostałe z nich też są w niedalekiej bliskości tej linii, która idzie skośnie do szpaleru. Świerki te zabierają wodę pozostałym rosnacym obok roślinom, są zagrożeniem dla ogrodzenia, dają dużo cienia sąsiadom po drugiej stronie drogi. Jest wiele innych przyczyn dla których chciałbym się ich pozbyć. W związku z tym pragnę zapytać, czy uzyskanie takiej zgody to będzie ciężka przeprawa, nie mam doświadczenia, do tej pory jedynie nasadzałem wciąż różne rośliny które kocham a wśród znajomych tylko jedna osoba starała sie o pozwolenie i jej batalia trwała podobno pięć lat.

Pozdrawiam Tomek :wit
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Dużo zależy od urzędnika. Ale napisz we wniosku po prostu te wszystkie powody. Jeśli będziesz planował nasadzi nowe drzewa w tym miejscu (ale np. innych gatunków) to wspomnij o tym także.

5 lat to musiała być ciekawa sprawa. Bardziej prawdopodobna gdy znajoma wnioskowała o usunięcie drzew nie będących jej własnością a jakiegoś sąsiada lub gminy (drzewa przydrożne) - a więc brak woli właściciela na ich usunięcie. na podstawie KC a nie UOP
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Dzięki Hosta. Nie myślałem że kiedyś przyjdzie mi usuwanie drzew, jednak od dłuższego już czasu, przed każdym nowo posadzonym mocno się zastanawiam i stram się już nie popełniać takich błędów jak z tym szpalerem świerków.

Pozdrawiam Tomek :wit
Jo-asia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lis 2013, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

A co właściwie oznacza ogławianie? Mam na podwórku kilka brzózek, które rosną (jak to brzozy) bardzo szybko, a nie chciałabym mieć takich wysokich drzew blisko domu i wymyśliłam, że będę je przycinać do formy kulistej na wysokości kilku metrów (dokąd sięgnie drabina)... Czy to też będzie niszczenie drzewa? A może lepiej je wyciąć dopóki nie mają tych 10 lat?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Ogławianie to po prostu pozbawianie drzewa korony. Niektóre drzewa gwarantuja odbudowanie jej:np. lipa, grab, buk, klony czy wierzby.

jeśli rozpoczniesz przycinanie zanim osiągną wiek 10 lat, to możesz swobodnie kształtować koronę drzewa także w przyszłości. Jeśli jednak drzewa będa już starsze, nalezy je pozostawić w naturalnej formie wzrostu.

sprawdź u siebie, jak wygladałaby sprawa późniejszego ich usuwania. U mnie, zwykle w ogrodach przydomowych nie ma najmniejszego problemu z drzewami szybkorosnącymi i krótkowiecznymi(akacje, niektóre klony, wierzby, brzozy).
brother1987
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 lis 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

witam, od niedawna pracuje w Urzędzie Gminy; do zakresu moich działań należą m.in. sprawy związane z pozwoleniami na wycinkę drzew;
w spadku po poprzedniku przejąłem kilka nieciekawych spraw;
jak wygląda sytuacja wycinki drzew na gruntach ornych (klasa V, VI) porośniętych w częsci samosiejkami brzozy oraz sosną; dodam ze zadrzewienie sosnowe pochodzi z sadzenia wiek ok. 30 lat.
czy za uzasadnienie wycinki mozna przyjac przywrocenie funkcji terenu do celow produkcyjnych
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Decyzja o wydaniu zezwolenia na wycinkę drzew jest decyzją uznaniową.

Od Twojej oceny stanu zadrzewienia, występowania gatunków chronionych, jakie środowisko się wytworzyło zależy uznanie, czy wniosek jest zasadny.

Zadrzewienie w tej formie może być np. przedłużeniem istniejącego siedliska i wówczas nie widzę problemu by powód przywrócenie roli nie uznać.
Przy czym, muszą (winny) zaistnieć przesłanki, że rzeczywiście przywracamy to do roli. Bywa że grunty rolne zostają przeznaczone pod zabudowę (w ewidencji starostwa bez zmian ROLA) i ewentualne wycięcie drzew związane jest z obawami, iż nie znajdą chętnych na kupno. Wówczas taki powód jest do odrzucenia. Odmienną sytuacja jest, gdy właściciel działki planujący zabudowę zwraca się z prośbą o zezwolenie z uwagi na charakter działki i konieczność wykonania dojazdu, czy miejsca pod budynki mieszkalne czy gospodarcze, a układ działki nie zezwala na inny sposób zagospodarowania.
Staraj się dbać o przyrodę jak najmocniej, nie wydając pochopnych decyzji. Ale też staraj się utrzymać zrównoważony rozwój, tak i by Kowalski był zadowolony a i Ty miał zachowane zadrzewienie. Traktujmy się po prostu uczciwie.

Uwzględnić musisz istnienie korytarzy dla zwierząt. Przeciętnie, jeśli takie zadrzewienie jest umiejscowione, w odległości 30-50m między dużo większymi kompleksami roślinnymi pełni często funkcję korytarza (wiele małych zwierząt nie potrafi pokonać dużych otwartych przestrzeni i pojedynczo rozrzucone kępy drzew dające im schronienie pozwalają takimi skokami migrować między siedliskami.

Gdy brak przesłanek, do wstrzymania decyzji (ba, kompromisem może być zostawienie małej kępy większych drzew w zamian za wycięcie jakiejś tam powierzchni), to nie ma powodu odrzucać przyczyn typu: przywrócenie roli, siedliska (np łaki) czy pozyskanie drewna, porządkowanie itp.

Musisz określić, na czym zależy: czy konkretnym drzewie, zadrzewieniu czy siedlisku i jakie możliwe kompensacje przyrodnicze są do wykonania w zamian za usunięte drzewa. Mając wyraźnie określone cele łatwiej rozmawiać z ludźmi, bo i Oni czują się wówczas bezpieczniej wiedząc gdzie jest ta granica.

30 lat to szmat czasu, siedlisko może będzie wymagać po prostu zmian w ewidencji na Lz. Bez wizji terenowej, analizy map nie da się jednoznacznie podjąć decyzji
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Brother,
nie zapominaj tylko ze to cudza wlasnosc a nie twoja czy wspolna. Staraj sie nie uprzykrzac ludziom zycia przez tworzenie wlasnych 'wizji' na cudzym terenie, bo sam bys pewnie nie chcial, zeby inni wydawali zgode na kolor tapet w twoim salonie. Moja rada: jeśli drzewo nie kwalifikuje sie jako cos w rodzaju pomnika przyrody - niech wlasciciel sam decyduje co z nim zrobic.

Powodzenia! ;-)

H.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”