Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
brother1987
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 lis 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

w tej sprawie co wspominalem na rzeczy jest wyciecie ok 10 000 szt. :) zadrzewienie sosnowe pochodzace z sadzenia wg mnie po wizji w terenie nadaje sie do pielegnacji (przeswietlenie zadrzewienia); wg planu zagospodarowania obszar pod zalesienie; na sasiednich dzialkach rowniez dokonano nasadzen mniej wiecej w tym samym czasie; calosc tworzy ladny kawalek lasu; co do reszty drzew w drugiej czesci dzialki typowe samosiejki; duze zageszczenie; drzewa wysokie o malym obwodzie (ciezko okreslic czy ich wiek przekracza 10 lat);
wykarczowanie calego terenu nie wchodzi w gre; po pierwsze wlascicielka nie prowadzi dzialalnosci rolniczej, po drugie nic oprocz lasu tam nie urosnie; po 3 jak to na wsi bywa wydanie takie pozwolenia pociagnie za soba kolejnych smialkow ze stwierdzeniami "ona dostala to dlaczego ja mam nie dostac"
moj poprzednik na tym stanowisku zezwolenia wydawal czesto bez wyjazdu w teren, ludzie widzac to zaczeli nagminnie oszukiwac; we wnioskach wpisywali rzeczy nijak majace sie do rzeczywistego stanu; ze tak powiem lekki burdel sie zrobil;
teraz ja biedny zoltodziob probuje jakos ten temat ogarnac; wprowadzic pewne zasady;
jak wyznaczalem termin pierwszych moich ogledzin malo opr nie mi sie od petenta nie dostal; ciezko ludzi bedzie przestawic na inny tok myslenia;
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Nie zapominaj ze to ich wlasnosc. jeśli teren nie jest lasem, to co z tego ze sobie sosny powycinaja? Za pare lat nowe urosna. Jaki jest sens robienia sobie wrogow?

H.
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Jak to możliwe w takim razie, że koleżanka, która kupiła w dużej mierze zalesiona działkę 5000m2 (wiadomo, że dom tyle nie zajmie) dostała jedno pozwolenie na wycinkę drzew na całej działce i może wyciąć tyle ile chce?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Co znaczy ile chce? Decyzja musi precyzyjnie określać nie tylko gatunki ale także obwody drzew. jeśli tego nie ma, decyzja jest błędna i winna byc wycofana z obrotu prawnego.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Drzewostan masz pomieszany. Ale po świerkach i sosnach najłatwiej policzyć ile lat ma zadrzewienie: liczysz okółka +1 i wychodzi średni wiek drzewostanu.

10.000 to około 0,3-0,5 ha terenu samosiewu, a około 0,8-1ha lasu planowo nasadzanego. w pierwszym rzucie niech usuną wszystkie młodsze niż 10 lat. Ustalasz z właścicielem, że do np. 5 cm średnicy drzewa, nie maja 10 lat i usuwa je wszystkie. Pozostałe, ocenisz po wykonanych wstępnych zabiegach pielęgnacyjnych zadrzewienia.

Zadrzewienie, ma inny charakter niż las gospodarczy.

Jeśli decyzja zabezpiecza interesy i Kowalskiego i ochrony przyrody, to niech i sąsiedzi przychodzą. Więc, bez rzeczowej dyskusji z Kowalskim o celach, możliwościach i alternatywach się nie obędzie.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Nastąpiła liberalizacja przepisów dot. wycinki drzew, chociaż np. absurd konieczności usuwania połamanego drzewa podczas wichury, tylko przez strażaków utrzymano.
Działki budowlane mogą być "strzyżone", wystarczy zgłosznie na formularzu zatwierdzone przez pracownika/urzednika.
Gorzej z terenami uznanymi za "lesne"
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Zupelnie tego nie rozumiem. Ktos jeśli wytnie jedno drzewo bez zgody , dostaje 20000zl kary, natomiast osoba, która zakupiła działkę 5000m2 z duża ilością drzew, może wyciąć je wszystkie przed budową domu.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

miki331 a skąd takie rewelacje ? Może podasz jakieś źródło na podtrzymanie tej informacji?

Ja się tym tematem zajmuje zawodowo i takiej informacji nie posiadam.

missjellyfish2 Wątpliwym jest, byś przed budową domu otrzymał zezwolenie na usunięcie drzewa wielkości takiej, by za jedno naliczyć 20.000 zł.
Te do usunięcia z działek, przed budową domu to najczęściej drzewa w wieku do 10 lat, z rzadka 20 lat - jako efekt zmian. Lat temu, grunty rolne przeznaczone pod budowę. Zaprzestana działalność rolnicza, trwają procedury, działki są sprzedawane. Dziś właściciel takiej działki najczęściej skończył spłacać kredyt na jej zakup i przystępuje do kolejnego etapu korzystania z nieruchomości. drzewo drzewu nie równe. Drzewo o średnicy do 10 cm łatwo i szybko zastąpić nowym nasadzeniem, takich o średnicy 70 cm i więcej już nie.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Jesłi nie wyrzuciłem to postaram się przywołać numer Rz (dodatek - Prawo co dnia)
to moja lektura obowiazkowa, aczkolwiek o drzewach przeczytałem przy okazji,
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Tak czy inaczej, nawet jeśli mają mniej niż15 lat dość nierozsądne wydaje mi się wydawanie zgody na wycięcie wszystkich drzew na tak dużej działce, tylko dlatego, że nie pasuje to do czyjejś wizji dużego trawnika. Większość ziemi z biegiem czasu staje się własnością prywatna, gdyby wszyscy tak wycinali to ciekawe czym byśmy oddychali;)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

miki331 pisze: Jesłi nie wyrzuciłem to postaram się przywołać numer Rz (dodatek - Prawo co dnia)
to moja lektura obowiazkowa, aczkolwiek o drzewach przeczytałem przy okazji,
Chętnie rzucę okiem. Jednakże muszę Cię rozczarować. Przepisy się nie zmieniły, a Rz nie jest wykładnią prawa w Polsce. Aż tak liberalnie u nas jeszcze nie ma. Więc pewnie autor puścił wodze fantazji.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Projekt liberalizacji ustawy (jest procedowany)
Liberalizacja dot. drzewek , < 10 lat, na wys. 130 (było chyba 125), działek budowlanych, wycinki we własnym zakresie (nie na działalnośc), oraz penalizacji (2 krotnośc a nie 3 krotnośc stawki) .
Dyskusyjna jest koniecznośc wzywania straży do usuniecia ułomków po wichurach, lub stanowiacych zagrażenie.
tyle w skrócie.
Jak już bedzie w Dz. U.to postaram sie o dokładniejsze info.
W moim UM rozmawiałem o tym i projekt ten jest zgodny z oczekiwaniami zarówno urzędniczej grupy jak i inwestorów, bowiem wiele inwestycji slimaczy sie z powodu papierkowego maratonu dot. wycinki.
Kij oczywiście ma dwa końce bo bedzie mozna łatwiej o usunięcie zieleni w miescie (której i tak jest za mało !)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5079
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

miki331 pisze:
... bo będzie można łatwiej o usunięcie zieleni w mieście (której i tak jest za mało !)
Będzie więcej, jeśli te przepisy usunie i będzie można sadzić, nie martwiąc się w przyszłości mogą być problemy ze ścięciem. Sam bym zalesił kilkadziesiąt arów nieużytków, ale nie zrobię, bo potem mogę mieć problem, gdy będę chciał zmienić na pole uprawne lub na działki budowlane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”