Wędzarnia - instruktaż,pomysły,dyskusje

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Wędzarnia - instruktaż,pomysły,dyskusje

Post »

Jako, że od niedawna, jednak bardzo szybko staję się zakręcony na punkcie "zrób to sam", jeśli chodzi o zagadnienie żywienia, postanowiłem kontynuować swoje poznawanie tego tematu. :tan
Początkiem była budowa tunelu i posianie, tudzież posadzenie kilku warzywek, jednak trzeba się rozwijać i czyniąc to wpadłem na pomysł wybudowania ... wędzarni. Szybka myśl, zapoznanie się z tematem i pozostało pozbieranie materiałów na budowę tego 8 cudu świata :) Jako, że najtańszym i chyba wymagającym najmniejszej wprawy sposobem jest budowa, wędzarni typu beczka, postawiłem na takie rozwiązanie, może kiedyś zainspiruje się czymś bardziej spektakularnym, ale na tą chwilę beczka wystarczy...
Tak więc najważniejszym przedmiotem do pozyskania stała się beczka i tu nie miałem, żadnych problemów dzięki znajomym. Druga rzecz to rura i niestety, tutaj kilka razy walnąłem głową w mur, bo idąc przykładem innych zapoznałem się z kilkoma miejscowymi skupami złomu, jednak w żadnym nie udało mi się wypatrzeć rury, która odpowiadała by moim potrzebom w cenie, która nie powala z nóg. W związku z tym wybrałem się do marketu i koniec końców zakupiłem rurę kominkową razem z kolankiem, jednak w przekroju tylko 130mm, no ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Reszta rzeczy to znaleziska działkowo-śmietnikowe.

No i po uzbieraniu wszystkiego stało się nieuniknione czyli sklejanie wszystkiego do przysłowiowej kupy...
Pierwszym tematem okazało się wyrównanie terenu z ziemi nawiezionej wcześniej. Przy okazji postanowiłem wybudować, mały składzik na drewno, żeby przynajmniej co 2 kropla na nie nie padała, w miejscu gdzie na zdjęciu poniżej stoi już wypalona beczka.
Obrazek

Po tych robotach przystąpiłem do wykopania dziury pod palenisko z założeniem, że jest ono otwierane do góry.
Obrazek

Do wykonania podłoża oraz 3 ścianek posłużyły mi płyty chodnikowe (50x50) 2 kupione, 2 znalezione u rodziny.
Obrazek

Teraz przyszła kolej na zamykanie ostatniej ze ścianek i w tym momencie muszę, przyznać, że z cegieł które ludzie wyrzucają koło śmietników, po ich rocznym zbieraniu, to pewnie mały domek można by wybudować...
Obrazek

(Przerwa na grilla i jedziemy dalej :) )
Tym samym, można powiedzieć że wyszedłem ponad poziom gruntu oraz uzyskałem wysokość na jakiej będzie się opierała rura prowadząca od paleniska do beczki. Swoją drogą powiem, że z racji cienkiej blachy z której wykonana jest rura postanowiłem "zaizolować" ją od zewnątrz rurą spiro.
Obrazek

Przymiarki zrobione, podstawa pod beczkę wypoziomowana więc zaczynamy zasypywanie rury oraz podstawy pod beczkę. Jako, że miałem pomocników, ja zająłem się dalszym, lepszym lub gorszym, murowaniem ostatniej ze ścianek paleniska.
Obrazek

Tak to wygląda z innej perspektywy, a swoją drogą powiem, że w tle stoi najlepsza "fabryka" do wytwarzania kijków pod kiełbaskę na ognisko :heja czyli leszczyna (w związku z tym nie wycinamy jej).
Obrazek

Kolejną rzeczą, na dziś ostatnią, było wykonanie postawy pod beczkę oraz ubicie nasypanej ziemi.
Obrazek

Na dziś kończymy, bo zaprawa, musi wyschnąć, a i z rodziną trzeba troszkę pobyć, nie zapominając o wcześniejszym podlaniu pomidorków w tunelu. Jak widać, murarz ze mnie średni no ale gdzieś się tego trzeba nauczyć ;:215
Obrazek

Oby jutro nie padało, bo kolejne etapy przed nami budowlańcami ;:138
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

Nie no Mistrzu szacunek !
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

Dzięki za podpowiedzi, ale powiem tylko, że już jakiś czas temu przrobiłem akademię dziadka ;)

Niestety co do wędzarni to na tą chwilę ... pada deszcz ;:223
Pozdrawiam Kamil
mucha-1050
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 cze 2013, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

Ja również dziękuję za podpowiedzi, żona już od dłuzśzego czasu mówiła żebym taką zrobił...wreszcie wiem jak;)
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

W końcu po dłuższej przerwie i jak by nie było z ... przerwami, praktycznie udało mi się dokończyć budowę wędzarni.
Tak więc po kolei przyznam się, że nie wytrzymałem do końca budowy i przed zamontowaniem na "amen" beczki postanowiłem przepalić konstrukcję. Po problemach wynikających z niewiedzy, hajcowało się, aż miło. Podpowiem, tylko, żeby był cug, trzeba wytworzyć sporą ilość żaru, a co za tym idzie gorąca.

Po tym miłym dla oka i ducha "widoku" w przeciągu kilku dni z jako taką pogodą udało się doprowadzić do ukończenia dzieła, a zacząłem od ocieplenia beczki wełną mineralną (zdobyta od znajomego) i opleceniu jej taśmą krawiecką odkopana gdzieś w piwnicy.
Obrazek

Tutaj, już wełna została przycięta do ostatecznej długości (po 5 cm od krańców beczki) oraz obwiązana szczelniej i mocniej. Wcześniej również zainstalowałem 2 pręty przeznaczone jako podpórka pod przyszłe wędzonki (jeden widać na zdjęciu).
Obrazek

Następną fazą było ustawienie jej na "swoim" miejscu ;:138 i przymocowanie do podłoża, za pomocą łączników ...
Obrazek

...tutaj je lepiej widać...
Obrazek

... oraz leszczyną, która jak się okazało zakotwiła beczkę, że żadna burza jej nie straszna. Początkowo miała ona zadania czysto wizualne, a jej układanie polegał na wkładaniu po kilkanaście pędów pomiędzy pętle ze sznurka.
Obrazek

Tak to wyglądało po obłożeniu całej beczki oraz zastąpieniu sznurka stalowym drutem.
Obrazek

Zbliżając się do końca trzeba było ociąć końcówki leszczyny wystające ponad beczkę. Próbnie zamontowałem też termometr.
Obrazek

No i na tym, praktycznie, koniec właściwej budowy.
Obrazek

Niestety pogoda pokrzyżowała moje plany szybkiej budowy, która rozciągnęła się na okres półtora tygodnia. Do finalnego zakończenia pozostało już tylko obsypanie ziemią podstawy beczki wraz z rurą, a więc kosmetyka bez której i tak można już wędzić (swoją drogą już to w większości zrobiłem, ale nie posiadam zdjęcia) oraz wstawienie do środka beczki rozpraszacza dymu (zdjęcie tego dodam później).

Podsumowując koszt, całej konstrukcji jaki musiałem ponieść, oscyluje w granicach 100 zł, jednak wiele rzeczy miałem "zdobycznych". Teraz czekam do weekendu, żeby zadymić "właściwie" po raz pierwszy, a szyneczka i boczek już się peklują... ;:304
Pozdrawiam Kamil
Paciaciakowie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 cze 2013, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

Przy okazji tematu wędzenia mam pytanie : czy drewno jabłoni nadaje się do wędzenia?
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

Każde drewno "liściaste" jest dobre do wędzenia, najlepiej wędzić olchą, a pod koniec dodać troszkę drzewa owocowego ;) jednak z drugiej strony nie jest to reguła i można wędzić przez cały proces innymi liściastymi, inna sprawa, że kolor wędzonek zależy też właśnie od rodzaju drewna.
Pozdrawiam Kamil
DarekRz

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

No może brzoza nadaje się do wędzenia jedynie w wersji bez kory, a i topoli bym chyba nie użył - to tak do stwierdzenia "każde liściaste".
Polac - wróżę, że będziesz miał problemy ze skierowaniem dymu z paleniska do beczki. Do nakrywania paleniska raczej użyj blachy płaskiej - nie trapezówki. Byłoby lepiej gdyby twoja rura dymowa wychodziła z najwyższego punktu paleniska.
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

Tak jak pisałem wcześniej przy pierwszym rozpaleniu, po zgromadzeniu odpowiedniej ilości żaru, nie bylo problemów z cugiem (choć co do pokrywy paleniska to jak najbardziej w planach mam przykrycie go klapą od kuchenki gazowej), a i samo palenisko jest na tyle głębokie i obszerne, że niższy wlot rury (jakieś 20 cm od dna paleniska) nie powinien przeszkadzać. Palenisko specjalnie wystaje tyle nad ziemię, żeby niedostawała się tam niepotrzebnie woda. No, ale jeśli sytuacja rzeczywiście okaże się niesprzyjająca i trzeba będzie przenieść rurę wyżej nie powinno być z tym problemów, więc dziękuję za zwrócenie uwagi na temat ;:304 będę obserował sytuację.
Pozdrawiam Kamil
DarekRz

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

"Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości żaru" - nie wątpię. Jednak jeśli przyjdzie Ci ochota uwędzić coś w zimnym dymie (40-45 st.C) to już może być problem. Tzn. pewnie i do beczki dym by szedł, ale myślę, że z dużymi stratami. Po paru wędzeniach będziesz już wiedział co usprawnić ;:333
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

Jeśli chodzi o temat zimnego wędzenia to raczej odpada, bo rura ma ok 1,5 metra, a ztego co czytałem to potrzeba min 2 metry, no i drugi szkopół jest w tym, że działkę położoną mam w odległości 5 km więc codzinne dojeżdżanie, żeby coś podwędzić przez te 2-3 godziny staje się w tej chwili dla mnie zadaniem nierealnym. Jednak nie mówię "nigdy" i może kiedyś taki sposób wędzenia wprowadzę do repertuaru, na tą chwilę tak jak w temacie, mam zamiar się uczyć i skupić na wędzeniu ciepłym dymem.
Ale jak widzę, mam do kogo iść po poradę :)

Korzystając z okazji, może masz jakiś dobry przepis na peklowanie schabu (3-dniowy okres).
Pozdrawiam Kamil
DarekRz

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

Schab - jak nie za gruby to da radę w w 3 dni zapeklować, ale z nastrzykiwaniem. No i koniecznie w lodówce w temp. 4-5 st.C.

Ja schab pekluję na mokro. Tylko peklosól i liść laurowy. 3 dni w lodowce powinno starczyć, jeśli nastrzykniesz go peklą. Zamiast 24 godzinnego osuszania możesz włożyć zasznurowany schab na 30 sek. do wrzątku (osolonego jak zupa mniej więcej) a potem wytrzeć i od razu do wędzarki.

Ostatnio jednak zrobiłem schab dojrzewający (surowy)w soli i kolendrze - pycha - tylko niestety musi wisieć min. 14 dni.
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wędzarnia do nauki

Post »

Dziękuję i możliwe, że wypróbuję :)
Pozdrawiam Kamil
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”