Wertykulator jaki?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
długi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 cze 2009, o 09:57
Lokalizacja: Michałowice,Mazowsze.

Jaki wertykulator

Post »

Witam,wertykulator to też skaryfikator taką nomenklaturę stosuje Husqvarna,to też mechaniczne grabie(power rake).W zależności od powierzchni trawnika może być elektryczny do 500m.kw. lub spalinowy.Wertykulator powinien mieć dwie wymienne rolki,tzw.,brona sprężynowa, rolka ze sprężynującymi zębami do usuwania mchu i filcu z powierzchni trawników oraz rolka z zębami ze stali hartowanej do nacinania darni na głębokość 2-3mm.Nie radziłbym głębiej, gdyż może to doprowadzić do zerwania paska napędzjącego rolkę lub wystąpienia efektu pralki tarki,zbyt mocno nacięta darń położy się w jedną stronę. Do napowietrzania trawnika służy aerator.Aerację wykonujemy na głębokość 2,5 do 7,5 cm.Pozdrawiam.
Arass122
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 wrz 2009, o 19:30

Wertykulator nie zbiera siana do kosza

Post »

Mam pytanie ponieważ kupiłem wertykulator Einhell vtk 1200 z koszem lecz nie zbiera siana do kosza. Jeśli chodzi o wygrzebywanie wyschniętej trawy to spox ale ona powinna lądować do kosza a nie kisić sie przed nim aż w końcu zostawać na wierzchniej warstwie trawnika.
Jest to jedno osiowa maszyna a z tyłu małe rolki.
Posiada ktoś podobny model i orientuje sie w temacie, a może jakaś rada?
Grzet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 kwie 2008, o 22:17
Lokalizacja: Białystok

Post »

Nie pomogę. Nie używalem tego sprzętu, natomiast zamierzam go kupić na allegro (niska cena).
Myślałem, że tym wertykulatorem troszkę zruszę ziemię i zrobię dosiewki trawy. A Ty piszesz, że zbierasz siano?
To w końcu do czego służy ta zabawka?
Napisz, czy mój pomysł jest głupi i czy da się zrobić tak jak myślę? Czy on drze glebę, chociaż troszkę i umożliwi to zasianie?

Zobacz, powinien mieć regulację wysokości na kółkach. Jeśli ustawisz, żeby te zęby były jak najgłębiej (kółka jak najwyżej) to teoretycznie powinien zbierać do kosza. Ale cena świadczy o mizerii tego sprzętu.
Pozdrawiam
Arass122
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 wrz 2009, o 19:30

Post »

Sprzęt ten ma tylko wyrywać suchą trawę i częściowo nadcina ziemię ale to nic nie da. Do nakłuwania i napowietrzenia służy aerator. Regulowałem regulacją ułożenia noża aby dawało mniej lubi więcej ale do kosza nie wrzuca tej suchej trawy. Sądzę że wałek z nożami jest za daleko kosza a obudowa sprzętu uniemożliwia jej wrzucenie. Tak to widzę.
Trudno a może ktoś posiada sprzęt ASGATEC EV 1400 i jego sprawie może się wypowiedzieć?
Czy jego może opłaca się kupić? jak to jest?
Grzet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 kwie 2008, o 22:17
Lokalizacja: Białystok

Post »

Ze strachu (skąpstwa, oszczędności) nie kupiłem wertykulatora tylko wypożyczyłem. Był to elektryczny sprzęt Stiga z koszem (jest obecnie na Allegro) 1500 mocy. Rzeczywiście, też nie zbierał starego siana. Poza tym wrzucał trochę do kosza małe kamyczki i trawę, którą zerwał (świeżą). Ze zdziwieniem zobaczyłem, że nacinał ziemię i tworzył niejako rynienki tymi swoimi sztabkami. Wg mnie one wystarczą do dosiewek.
Teraz czekam na deszcz i będę wrzucał nasiona i wałował walcem 120 kg.
Powiem szczerze, że do pełni szczęścia byłoby gdyby ten wertykulator zbierał wszystko. A tak musieliśmy z ojcem grabić i wrzucać do taczki. 600 m robiliśmy cały dzień, tyle tego było. Ale też ani razu nie było koszone z koszem. Także nie ma co się dziwić, że tyle było siana i śmieci.
Zobaczymy,może się uda z tymi dosiewkami.

Nie bardzo rozumiem, co mam robić grabiami? Jak nasiona wyrzucę, to przecież grabiami nie zagrabię. Nie mam pustych miejsc, tylko trawa jest rzadka i nie przykryję tych nasion ziemią. Muszę więc wałować.


Pozdrawiam
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Jaki wertykulator?

Post »

Porozmawialiśmy o ręcznych i elektrycznych wertykulatorach. A czy ktoś mógłby polecić wertykulator spalinowy najchętniej z napędem :wink:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ogrodniczulek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 mar 2010, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki wertykulator?

Post »

Witam,

aniawoj wydaje mi się, ze napęd w wertykulatorach jest zbędny. System noży tnących jest tak skonstruowany, że poprzez wbijanie się w darń sam ciągnie maszynę do przodu. A jak ustawisz noże zbyt głęboko to będzie trzeba nawet za nim biec:).

Jak widać wiosna za oknem, ale pamiętajcie, że wertykulacje najlepiej przeprowadzić na w miare suchym trawniku. Wtedy efekt jest najlepszy, dlatego proponuje jeszcze kilka dni się wstrzymac z tym zabiegiem i wykonać go na przełomie marca i kwietnia.

pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Odnowa trawników

Post »

Chcę zakupić wertykulator i nie wiem czy taki zwykły (nie elektryczny i nie silnikowy) jest dobry czy szkoda kasy i lepiej dołożyć i kupić coś z silnikiem?Pozdrawiam.
Andrzej_G
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 mar 2010, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odnowa trawników

Post »

ręcznym się zarobisz... a choćbyś mocno ciągała to i tak efektów nie będzie takich jak maszyna...
Tani wertykulator z zagrabiarką i masz spokój na dobrych kilka lat.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Jaki wertykulator?

Post »

Witam podłączam się do tematu.
Też zastanawiam się pomarznie nad takim urządzeniem bo mam strasznie brzydki trawnik.No i w ogrodzie mam bardzo gliniastą ziemię.Może aerator rozluźni trochę tą glinę?
Jakiej firmy najlepiej kupować?
Awatar użytkownika
rogo
200p
200p
Posty: 286
Od: 22 maja 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jaki wertykulator?

Post »

Łukasz - ja sprawiłem sobie Alco-Brill elektryczny, raz używałem jakiś miesiąc temu (pracowałem na obu wałkach) - po akcji trawnik wyglądał nieciekawie, ale po jakimś czasie pięknie odbił, zagęścił się, ładnie usunięte suche części trawy, po wszystkim mogę bardzo nisko kosic i trawnik wygląda ładnie, wcześniej po niskim koszeniu wyłaziły takie suche place
moje skromne początki

pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Jaki wertykulator?

Post »

A ja zastanawiam się nad zrobieniem sobie takiego urządzenia.Bo mam w domu silnik nowy 0.75Kw i spawarka też jest.Bo to proste urządzenie jest.Silnik napęd na pasek i wałek z nożami i obudowa i gotowe.Co powiecie na ten temat? Warto się pobawić?
Simon
100p
100p
Posty: 103
Od: 14 wrz 2011, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki wertykulator?

Post »

Wg mnie warto. Przy okazji można zaoszczędzić, na allegro wertykulatory z s. elektrycznymi są od +/- 300zł.
Sam się zastanawiam nad zakupem ale poczekam do wiosny, teraz mam inne wydatki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”