Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania)

Post »

Ludwiku jak powinien wyglądać taki słupek dla wzmocnienia? Bo pomysł jest dla mnie rewelacyjny. 40 palików już kiedyś miałam na polu... ta zabawa nie dla mnie.. a w poprzednim miałam własnie drut ze sznurkami..
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania)

Post »

Jak tunel ma 6m długości, to zrobiłbym po 2 słupki w szczytach i 2 słupki w połowie folii po bokach na wysokość przewidzianą dla drutów, na nie można położyć w szczytach i na środku belki na których będzie spoczywał drut. Trzeba jeszcze przewidzieć, żeby drut nie ściągnął słupków do siebie. Można je jakoś zaprzeć poprzeczką lub nawet górą połączyć cienką beleczką.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania)

Post »

Proszę o podpowiedź, bo mam problem. Kilka lat temu kupiłam tunel foliowy z rurek PCV i folią firmy LEMAR. Wszystko stoi w domu spakowane, bo nie bardzo mam miejsce na ustawienie tego tunelu. Chciałabym go sprzedać, ale nie wiem jak przewidzieć trwałość tych rurek i folii, żeby mnie ktoś nie przeklął .
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
jjdj

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania)

Post »

A ja mam takie pytanie. Jak myślicie, czy ocieplenie tunelu od wewnątrz agrowłókniną coś pomoże?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania)

Post »

Mam obecnie tunel metalowy 8x3,5m i wysoki na 2,7m - przez cały sezon drzwi z obu stron (ok. 2x1,8m) były otwarte, zastanawiam się czy na kolejny sezon montować boki tunelu bo to chyba nie ma sensu. Sama konstrukcja sporo wytrzyma ale zastanawia mnie tu jak zachowuje się folia bez boków na takim tunelu przy większych wichurach. :?:
Pozdrawiam,
Tomek
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Sam robiłem, wymiary ma 17 metrów na 3,6 metra. Folia kupiona na allegro za 200zł a rurki ocynkowane o średnicy 25mm. Rurki kupiłem od sąsiada za 2,5 za metr. Miał dużo to kupiłem. Słupki sam robiłem. Wysokie na 2,5 metra, formę mam zrobioną, tymi słupkami grodziłem też działkę a druty na ich zbrojenie miałem za darmo z roboty. Trochę małe drzwi ale przerobię je. Całkowity koszt wszystkiego wyszedł jakieś 850zł

Obrazek
Obrazek
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Mam w firmie maszynę do gięcia rur :D za darmo wygiąłem taką rurkę. Miała 4 metry długości i zmniejszyła się do 3,6 i w najwyższym punkcie ma 60cm. Słupek boczny ma 1,6 m nad ziemią. Jedno przęsło ma 7,2 metra długości. Folię kupowałem na 8m szerokości. Akurat po bokach zostało po 40cm folii do zakopania w ziemi. Stoi od wiosny i na razie nic się nie dzieje
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Obawiam się, że problemy mogą się zacząć gdy spadnie śnieg. Pod jego ciężarem łuki dachowe mogą się prostować rozpychając ściany w ich górnej części na zewnątrz.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Myślę, że nie będzie problemu ze śniegiem. Jak trzeba będzie to go ściągnę
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Tunel

Post »

U mnie już konkretne wiatry przetrwała a w przyszłym roku przed nią stanie dom to zasłoni trochę. Szkoda mi pieniędzy na kupno gotowca a mam możliwość robienia samemu różnych rzeczy to i tunel stanął. Słupki będę dorabiał, żeby ogrodzić całą działkę 27 arów
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Tunel

Post »

Doradzał bym "spięcie" na okres zimy, zewnętrznych ścian tunelu w ich górnej części, jakimiś łącznikami (ankrami). Na szybko można to zrobić drutem. Myślę, że fi 3 mm wystarczy. Taki łącznik pod każdym łukiem uniemożliwi ich rozprostowanie pod ciężarem śniegu.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Tunel foliowy - pomysł i wykonanie.

Post »

Zepnę boki w przyszłym tygodniu. Byłem zobaczyć dzisiaj ile śniegu jest na tunelu po wczorajszych opadach. Śnieg spadł całkiem, ciepło jest w tunelu. Czekam na większe ochłodzenie
jjdj

Re: Tunel foliowy - pomysł i wykonanie.

Post »

Hej, słyszeliście, a może ktoś używa folii Polydress LP-Keder?? Niby same zalety, ale praktycznie zero opinii od użytkowników.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”