Tunel foliowy z aukcji ...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

farmer22, mój wujek od wielu lat uprawia pomidorki i inne warzywa pod folią, drzwi z dwóch stron i jak ciepło to otwarte dwie sztuki. Wentylacja musi być, warzywka wychodzą zacne ;:136
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

"osaa87"
Miałam kiedyś ten tunel... nie polecam jeśli ktoś nie chce go przerabiać. Da się pospawać, to są rurki ale o małym przekroju. Mało stabilny i delikatny - my nie spawaliśmy naszego, może byłoby lepiej. Poza tym bardzo niski, pomidory przy bokach nie mają miejsca - no niby można tam co innego sadzić,ale nie jest on tak duży bym ja mogła na to sobie pozwolić. Jestem zwolennikiem zostawiania folii na zimę, niestety konstrukcja się złożyła i wszystko się powyginało, niektóre pręty odpadły. Drzwi - porażka, latem pal licho ale wiosną jak oczekujemy, że mrozek do środka nie wejdzie to... możemy zapomnieć, trzeba obsypywać dół folii wejściowej ziemią i tę czynność powtarzać za każdym wyjściem a i tak wieje na środku (wiązane sznurkiem). Łączenia rurek też nie są przyjazne folii. Rozstałam się z tym tunelem.
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

Mam taki sam tunel.
Jest to opcja bardzo tania, jak na stelaż metalowy - z racji na brak drzwi. Wiosną i jesienią to podwiązywanie i opuszczanie płacht jest jednak denerwujące :/ Ale trwa nie więcej niż 10 minut. Ale latem jest otwarty na przestrzał.
Na zimę został rozebrany, żeby można było spokojnie zaorać i nawieźć gnoju.

Jak go kupiłam, wydawał mi się niestabilny i badziewny... Nawet z początku żałowałam. Ale wytrzymał kilka porządnych wichur. Jak pomidory go dociążyły, stał się bardzo stabilny. Problemem u mnie było jego zapadanie się w ziemie, ale to wina gruntu, nie tunelu (glina).

Ja za tunel 3x9m dałam 880zł (normalnie było 990, ale czekałam na promocję).

Dach nie jest bardzo wysoko, dzięki temu spokojnie mogłam podwiązać sznurki, do których potem wiązałam te sznurki, na których opierały się pomidory.

Na kilkadziesiąt krzaków, tylko kilka musiałam ogłowić wcześniej, bo dosięgły sufitu - reszta i tak została ogłowiona, gdy przyszedł odpowiedni termin i miały do sufitu jeszcze troszkę miejsca.
Oczywiście polecam od ściany sadzić te, co rosną nisko, a koktajlówki - od ścieżki.

Co do wiania przez "drzwi". Jak stawialiśmy nasz tunel, to glina była w postaci brei, więc osiadł on z czasem. Przez to te płachty ładnie dolegały do ziemi, nawet było 5cm folii lezącej na gruncie. Przykładałam je listwami.

Ogólnie polecam, jako rozwiązanie o korzystnym stosunku jakości do ceny.
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

Tak wyglądał tunel na początku jego eksploatacji. Po dwóch sezonach folia jest w dobrym stanie (nie licząc kilku uszkodzeń mechanicznych, nie wynikających z konstrukcji tunelu), przetrwał też różne wichury. Zobaczymy jak będzie po obecnej.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

Andrzej!
Czy mógłbyś zdradzić, jak zamontowałeś te drzwi?
_fox_

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

Dwie pionowo wsadzone kantówki, poprzeczka rozporowa na górze, dolne połączone od wewnątrz. Najtańsze rozwiązanie i najbardziej ekonomiczne. Drzwi na zawiasach.
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

Ale jak one są połączone ze stelażem tunelu? I rozumiem, że folia na szczytach to przerobione płachty, które były w oryginale?
_fox_

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

Wystarczy kawałek płaskownika wygiąć na stelażu i przykręcić do kantówki, i w takim rozwiązaniu najpierw zakłada się folię na fronty a później całą płachtę.
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

Na fronty poszła folia z zestawu, tylko na skrzydła drzwi dokupiona. Pisałem chyba na początku, że podczas montażu tunelu dospawalismy do poprzeczek uchwyty dla słupków. Pod nimi w ziemi wbite są kotwy. Poprzeczka od słupka do słupka. Rama drzwi z listew drewnianych obita folia. Sprawdza się to już prawie dwa lata.
spa-cja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 gru 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

Przeczytałam wątek. Przymierzam się do zakupu tunelu, chciałabym żeby był solidny. Czy te rurki bez spawania nie rozlęcą się w czasie użytkowania? Jaki wybrać rozmiar aby konstrukcja nie była za słaba do wielkości. Proszę o pomoc zadowolonych użytkowników i przestrogi od tych mniej zadowolonych.
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy z alle... Spostrzeżenia własne.

Post »

Tunel stoi już 3 sezony i żadne wiatry go nie ruszyły. Jeśli rurki do konstrukcji są takie same jak wcześniej to zdecydowanie polecam. Jedyny minus to wysokość tunelu.
PiotrekZg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 kwie 2016, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy z aukcji ... Spostrzeżenia własne.

Post »

Ja nie miałem czasu na to, żeby zrobić tunel samemu dlatego kupiłem taki http://kup-teraz.eu/pl/p/Tunel-Ogrodnic ... m-6x3/1255 Nie był jakoś strasznie drogi, a wykonany jest solidnie. Rurki są wsuwane i skręcane przez co trzyma się to na prawdę dobrze. Mam nadzieję, że będzie dobrze służył :D
Awatar użytkownika
Jagodka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5409
Od: 24 sty 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Tunel foliowy z aukcji ... Spostrzeżenia własne.

Post »

Pilnie muszę kupić tunel foliowy . Proszę - doradźcie - jaki wybrać , na co zwrócić uwagę ( niby wiem , że ma być solidna konstrukcja ) ...oby nie zdmuchnął go porywisty wiatr i nie połamały się elementy - a została kupa złomu :( .
Zależy mi na takim w rozmiarze 6 x 3 = 18 m 2
Przymierzam się do takiego z wszczepioną siatką - czy ona faktycznie jest wszczepiona / zgrzana z folią i czy rośliny nie będą miały zbyt ciemno w takim tunelu ? Czy folia 300 g/ m 2 jest lepsza , czy wystarczy 140 g / m 2 ?

Dawniej miałam robiony tunel z konstrukcją z profili giętkich- rury PCV - wytrzymał kilka sezonów - folię tylko trzeba było po kilku latach kupić nową .

Boję się wyrzucić kasę po czytaniu negatywów na All ...wiele jest tam zastrzeżeń - na fotkach co innego - a w realu - masakra . Bez podwójnych zamków , bez dodatkowych zapięć/ rzepów do dolnej konstrukcji etc...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”