Donice z systemem nawadniającym

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Donice z systemem nawadniającym

Post »

Witam,


Czy może mi ktoś wytłumaczyć. Zamierzam hodować surfinie na balkonie i mam donice wyposażone w tzw. system nawadniania - tzn mają na dnie kratkę w której gromadzi się woda, i roślina sama sobie pobiera niby wodę... jest też specjalny lejek z miernikiem poziomu wody. W poradnikach do surfinii czytam, że trzeba zrobić dziurki w skrzynkach żeby odpływał wody i aby ona nie powodowała gnicia korzeni. Czy mnie też to dotyczy? Bo jakoś nie widze sensu robienia dziury w donicy, która specjalnie ma za zadanie gromadzić wodę na odpowiednim poziomie... może te donice są nieodpowiednie dla Surfinii? Są to skrzynie o pojemności 3l wody i 10l na substrat około 80cm x 17 cm x 18cm.

Drugie pytanie mam bo chce też zasadzić iglaka donica jest dość głęboka 60cm. Nie ma w niej dziur na spodzie, chyba powinienem zrobić i umieścić ją w podstawku? Czy ktoś mi powie jak działa drenaż keramzytowy? tzn jak to działa od strony technicznej - jak roślina pobiera wodę z pod keramzytu? rozumiem że to zapobiega gniciu korzeni i woda spływa pod żwir, a korzenie nie mogą się przebić przez niego. To po co w donicach z systemem nawadniania dają taki żwirek w zestawie. O co tu chodzi?
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Donice z systemem nawadniającym

Post »

Nie rób dziur na tych donicach. Wydaje mi się, że to jest przeznaczone między innymi na takie kwiaty jak surfinie.

Co do iglaka to zrób dziury na spodzie. Drenaż keramzytowy działa w ten sposób, że ziemia pobiera wodę i jest nawodniona. Ale jeżeli roślina ma długie korzenie to w tym drenażu by jej zgiły a tak jak napisałem powyżej ziemia pobiera wodę i jest nawodniona... Tak ja to rozumiem :wink:
Pozdrawiam Maaaciej
Awatar użytkownika
GeorgeLucas
200p
200p
Posty: 289
Od: 4 mar 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Donice z systemem nawadniającym

Post »

Keramzyt dobrze odprowadza nadmiar wody z ziemi.
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Donice z systemem nawadniającym

Post »

Ja zakupiłam skrzynki z systemem nawadniajacym i w tym drugim dnie sa wgłębienia takie na kieliszek ,ale nie ma w nich otworków...Czy mam je wywiercić??
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Donice z systemem nawadniającym

Post »

NIE, na dole jest zbiornik wody. Korzenie jeśli roślina je wpuści do wody nie zgniją, będą sobie żyć bo dostęp do powietrza będą miały w wyższych partiach. Cała idea tych doniczek to zrobienie doniczki z podstawką z której woda nie wyparuje.
Swoją drogą przy obecnych cenach hydrożelu (w opakowaniach >=1kg) to te doniczki IMVHO tracą rację bytu.
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Donice z systemem nawadniającym

Post »

Właśnie posadziłam roślinki do tych doniczek i dopiero potem uswiadomiłam sobie ,że nie nalałam wody do nich ,zeby sprawdzić ile tam się jej zmieści .Cóż -zaczęłam nalewać przez otwór z którego wystaje czerwona słomka.Lałam tak sobie i lałam dopóki słomka nie nie wyskoczyła do góry jakiś 1cm ...weszło 4 l wody ,ale dalej nie mówi mi to za wiele...Dziś dolałam następne 2 l i słomka podniosła się w góre o 1 cm.Na słomce nie ma zaznaczonego bezpiecznego poziomu ,którego nie należy przekraczać ...No i nie wiem w dalszym ciągu jaki poziom wody mam w tych skrzynkach ...Moze ktoś z Was ma podobnei coś podpowie??
Najrozsądniej byłoby wlać tą wodę przed zasypaniem ziemi ,ale to już "musztarda po obiedzie"
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”