Mały,tani tunel - porady

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Mały,tani tunel - porady

Post »

Mam zamiar zbudować mały tunel foliowy, lub coś o wyglądzie tunelu. Wymiary skromne z powodu braku miejsca określam na 4,5 x 2,8 m. Zamierzam produkować w nim drzewa z nasion. Wiem, że najtaniej zdobyć okna z ramami i górę zakryć folią. Nie mam dostępu do okien, ale posiadam przejrzyste płyty PVC (szyby z plastiku) 28x96 cm i trochę łat dachowych.
Czy są inne tanie i proste sposoby budowy czegoś na początek działania? Będę wdzięczny za pomysły.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tani, mały tunel - proszę o porady

Post »

Nie wiem jak takie wąskie paski połączysz.Kup lepiej folię,za taką małą płachtę nie zapłacisz dużo,a zaoszczędzisz sobie pracy.Wszystkie tunele mam zbudowane z prętów zbrojeniowych
żeberkowanych,owiniętych starą folią.
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Tani, mały tunel - proszę o porady

Post »

Paski połączę, ale problem jest w konstrukcji. Wewnątrz muszą być ze trzy piętra multipalet.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
Forest321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 lis 2012, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tani, mały tunel - proszę o porady

Post »

Jeżeli posiadasz drewniane łaty zrób z nich konstrukcję i nakryj folią. Ewentualnie wykorzystaj na boki lub bok płyty pcv i zabezpiecz silikonem . Możliwości jest dużo.
Ja tu tylko sprzątam
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Tani, mały tunel - proszę o porady

Post »

Tak właśnie kombinuję, ale masa roboty z łatami i liczyłem na pomysł z uproszczeniem tematu.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
Forest321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 lis 2012, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tani, mały tunel - proszę o porady

Post »

możesz wykorzystać jeszcze jeden sposób ale raczej nie będzie możliwości kilku pięter multiplata.
Mianowicie budujesz skrzynię z desek o wymiarach około 1,5m x długość dowolna , pomiędzy długimi bokami wyginasz kabłąki z drutu fi ok 10, naciągasz folie i masz mini tunelik. Kiedy roślinki podrosną to sciągasz folie i hartujesz roślinki. tanie i proste tak zaczynałem.

pozdrawiam
Ja tu tylko sprzątam
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Tani, mały tunel - proszę o porady

Post »

Dzięki za prosty i tani pomysł. Jest bardzo dobry dla jednego poziomu, ale muszę wykonać min.3 pietra z powodu decyzji o dużej ilości drzew. Wiem, że to jest dosyć skomplikowane i wymaga dużej ilości łat i pracy. No cóż, trzeba będzie zakasać rękawy i z początkiem wiosny do roboty.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Mini tunel - z czego pałąki?

Post »

Witam, planuję zrobić mini tunel na ogórki i papryki (dopóki nie będą za wysokie). Mam grządkę o długości 8 metrów. Pomyślałam sobie, że najpierw zrobimy z moim M. (znaczy on zrobi :) ) obudowę z desek, żeby mi ślimaki tam nie wchodziły, bo niedaleko jest gęstwina, w której lubią mieszkać. Później między te deski powstawiam pałąki, przykryję to folią i będzie mini tunel. Mam szklarnię, więc nie chcę wielkiej budowli, ale taki tunel by mi się przydał. Chodziłam ostatnio po marketach budowlanych i widziałam po 9,90 pln takie 4 metrowe rurki (chyba PE), o przekroju 20 mm, zastanawiałam się czy by z tego nie zrobić pałąków. Jedna z firm sprzedająca tunele robi z czegoś takiego. Potrzebuję 8 pałąków, więc 4 takie powinny mi wystarczyć - koszt 40 pln plus jakieś 35 pln na folię (8 metrowej wystarczy mi 2 metry). A może jednak kupić pręty zbrojeniowe? Jeśli tak, to o jakim przekroju? Myślałam też o takich tyczkach powlekanych zielonym PCV. No i nie wiem.
Awatar użytkownika
elissa
200p
200p
Posty: 223
Od: 10 mar 2011, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mini tunel - z czego pałąki?

Post »

W tamtym roku robilam tunelik na salaty z patykow ... leszczynowych :wink: byla to prowizorka, ale wystarczyla... no i koszty żadne :tan
Pozdrawiam, Ela
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Mini tunel - z czego pałąki?

Post »

Ja chcę coś na dłużej, z patyków będą podpórki do fasoli i drobniejsze na groszek.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Mini tunel - z czego pałąki?

Post »

Kup pręty gładkie 6 i wystarczy, będzie na wieki. Jeśli dasz na to folie, to nic więcej. Jeśli agrowóknine to pomaluj jakąkolwiek farbą, bo się przetrze.
Pozdrawiam
Dariusz
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Mini tunel - z czego pałąki?

Post »

No i tak chyba zrobię. Masz jakiś pomysł gdzie we Wrocławiu dostanę te pręty w ilości nie hurtowej?
bastek76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 24 mar 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini tunel - z czego pałąki?

Post »

Zgadzam sie z przedmówcą. Pręty stalowe by były najtrwalsze.
Lecz jak się uprzesz na rurki z marketu to na nie wyskoki tunelik wystarczy Ci rurka PVC 0,5". Wystarczy rozstaw co 1m, czyli na 8m długi tunel potrzeba 9 pałąków. Dobrze by było, by wszystkie pałąki były połączone przy szczycie tunelu jednyą rurką wzłużną. Koszt takiej rurki PVC w markecie budowlanym to ok 5 pln/3m
http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/in ... ,l545.html
Na akcesoriach elektrycznych widziałem jeszcze tańsze rurki PVC, służące do prowadzenie wewnątrz nich przewodów eletrycznych. Posiadały one kielichy z jednej strony więc łatwo mozna było je łączyć, identycznie jak rury z odkurzacza.
"Z euro jest jak z socjalizmem. To piękna idea, która nie sprawdza się w praktyce." - Milton Friedman
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”