Agregat prądotwórczy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Ralfi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 sie 2012, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

A to w takim razie jakiej pojemności akumulator (nie mam o tym pojęcia ;:14 ) żeby dał radę z oświetleniem 2-3h + np. radio? Dziękuję za odpowiedź :wink:
Pozdrawiam :wit

I jeszcze jedno pytanko: jak rozwiązać problem z lodówką turystyczną ? Czy przy niej musi cały czas chodzić agregat, czy może ją się "podładowuje zimnem" i jakiś czas chłodzi aż znowu się ogrzeje ? Jak to rozwiązać ? Pozdrowionka :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Akumulator im większa pojemność to lepiej, ale i cena takiego jest wyższa. Np. akumulator o pojemności 70 Ah, to możesz obciążyć mocą około 100W. Aby korzystać urządzenia o napięciu 230V musisz jeszcze kupić przetwornicę samochodową, to jakieś 100zł. I pozostaje ładowanie akumulatora, z panela solarnego, to jakieś 500zł, ale to potem energia za darmo. Jeszcze pozostaje, czy komuś innemu to wszystko może się przydać i to jest największy problem.Obrazek
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Na oświetlenie i radio wystarczy typowy akumulator samochodowy ok. 40 Ah, 12 V. Gorzej z lodówką, taki naładowany akumulator wystarczy na ok. 10 godzin pracy ciągłej. Przy założeniu że lodówka chodzi w cyklu pół na pół wystarczy na 20 godz. Potrzebujesz dwa akumulatory lub jeden większy o pojemności ok. 80 Ah. Przez godzinę pracy agregatu normalnie podładujesz ok. 10 Ah . czyli 2 godziny pracy masz 20 Ah a reszta z ładowarki słonecznej. Potrzebujesz cztery 30 W. ładowarki połączone równolegle.W cenie jest akumulator żelowy 17 Ah a zatem łącznie to już 68 Ah . Koszt jednej ok.330 zł Nie sugeruj się tym że łączna moc ładowarek to 120 W. jest to moc maksymalna.Najlepiej nie łączyć pracy agregatu z układem solarnym bo może to być ryzykowne.
Może ktoś ma lepszy pomysł ?
Pozdrawiam ! Bolek
DecoY
100p
100p
Posty: 185
Od: 18 sie 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Przy braku zasilanie sieciowego, najlepszy będzie agregat prądotwórczy. Nic nowego nie napisze, ale przy zakupie, unikać okazji z firm super turbo ekstra. Jest to wydatek , ale jak ktoś lubi swój ogródek to nie ma wyjścia. Przy terenach ogródkowych gdzie których nie mieszkamy, solar to niezbyt trafny pomysł, ze względu na przywłaszczenia, a nie jest to tania impreza. Jeszcze jakieś oświetlenie ledowe dałoby się z tego zrobić, nic więcej.
bolekso pisze:Najlepiej nie łączyć pracy agregatu z układem solarnym bo może to być ryzykowne.
Na pewno, zwłaszcza że solary są na 12 V DC, a agregaty w przeważającej większości na 230 V AC :wink: . Połączenie tego to katastrofa. Można oczywiście dać przetwornice do akumulatora z solara, i coś w rodzaju SZR, ale to chyba gra nie warta świeczki.
Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Bardzo mnie zaciekawił ten wątek. :wit Również przymierzam się do za zakupu agregatu prądotwórczego. :)

Nakreślę teraz po części sytuacje. :)

Na działce miałem pompę ręczną i nią od wielu lat pompowałem wodę do podlewania warzyw, a jeszcze wcześniej robiła to moja babcia. Ok przejdę do sedna. :) Nie zdarzyło się nigdy, że wody zabrakło gdy pompowałem. Tata twierdzi, że rura jest na głębokości ok 9m. Rok temu rozkręciłem pompę do naprawy, bo się popsuła i została skradziona. Gdy dałem zapytanie do sklepu, by zakupić taką samą pompę jak miałem ale koszt mnie przeraził (2500zł). Dlatego chce zakupić agregat i pompe na prąd.

Tylko jak to dobrać?
DecoY
100p
100p
Posty: 185
Od: 18 sie 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Pompa 1f czy 3 f ?.
Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

A może po prostu kupić motopompę.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Nie znam się kompletnie na tych sprzętach, dlatego sugerowałem się rozwiązaniem, które mam w domu. Czyli klasyczna pompa ręczna abisynka, zastąpiona pompą na prąd.

Ale temat motopompy mnie zaciekawił. :) Wrazie pożaru można zawsze naszej OSP pożyczyć. ;:131 Tylko czy ona może być podłączona do rury od pompy ręcznej, czy raczej trzeba ten wąż zasilający kłaść w jakieś oczko czy rzeczke?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Można wyszukać różne wersje, choćby pierwsza z brzegu za 950zł:

Motopompa PEZAL PGP30 + DARMOWA DOSTAWA Wysokowydajna motopompa napędzana silnikiem benzynowym, jednocylindrowym, 4-suwowym, OHV o pojemności 196 cm3. Model silnika KG200W o maksymalnej mocy 4.4 kW (6 KM).

Parametry Średnica wejścia/wyjścia: 80mm(3") Wydajność maksymalna: 56m3/h(933l/min) Maksymalne podnoszenie: 25m Czas samozasysania: 120s/4m Maksymalna wysokość zasysania: 7mMaksymalne obroty silnika: 3600rpm Model silnika: KG200W Typ silnika: Jednocylindrowy, 4-suwowy, chłodzony powietrzem, OHV, silnik benzynowy Pojemność silnika: 196cm3 Moc maksymalna silnika: 4.4kW/(6.0Hp) Obroty: 3600rpm System rozruchu: Ręczny Rodzaj paliwa: Pb 95 Pojemność zbiornika paliwa: 3.6L Zużycie paliwa: 2.0L/h[3600rpm] Rodzaj oleju: SAE15W40 Pojemność miski olejowej: 0.6L Waga: ?28kg Wymiary /dł.

x szer. x wys.: 510 × 430 × 435mm
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1053
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Ludzie kochani! Co wam chodzi po głowie. Strażacka motopompa ma olbrzymią wydajność; wyssie z ziemi nie tylko wodę, ale także krety, dżdżownice, i samą rurę na ostatku. W Castoramie widziałem małe pompy spalinowe. Tam gdzie brak prądu, a woda dość płytko- ma sens. Co do agregatów... No cóż...Sam mam ten problem, czyli brak prądu. Muszę zasuwać jak za Piasta Kołodzieja, wszystko ręcznie. Małe agregaty- wszystko chińszczyzna; albo będzie chodzić sto lat, albo zepsuje się po tygodniu. Japończyki piękne i znakomite, ale ceny zabójcze. Jeśli ktoś chce mieszkać w namiocie, to myśl o lodówkach jest wręcz śmieszna. A na dodatek akumulatory, panele słoneczne... Nie taniej "dać w łapę" w energetyce, i niech ciągną linię? A jak się nie da, to poczytać o survivalu! :D
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Prądu nie podciągną. Z tego co kojarzę, to za podciągnięciem prądu pod działkę, wiąże się umowa, która dodatkowo jakoby nakłada na biorcę przymus wybudowania domu w przeciągu jakiegoś tam czasu(chyba 2l). Nie pamiętam konkretnie.

Co do motopompy, to mówimy o rurze wpuszczonej na 8-9m wgłąb ziemi, gdzie tam krety czy dżdżownice.

Nie ukrywam również, że na kosztach mi również zależy, bo jak coś kupić, to lepiej aby miało dwa cele, w sezonie do podlewania działki, a po nim jakąś inną funkcje, dlatego myślałem nad agregatem. Choć motopompa, też mogłaby w przyszłości komuś pomóc.

Do tej pory brat, gdy znajdzie wolną chwilę, zawozi mi wode na działke w mauzerze, jednak czasami ciężko się zgrać z pustym baniakiem, a jego wolnym czasem. No i samo podlewanie z takiego zbiornika też jest wybiórcze.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Za nowy agregat,kilka lat temu,zapłaciłem 5 stówek,pompka stówkę i wystarczyło do czasu doprowadzenia
prądu.Wodę pompowałem z dziury,głębokości 6m, do której wpuściłem rurę 200 mm średnicy.
DecoY
100p
100p
Posty: 185
Od: 18 sie 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agregat prądotwórczy

Post »

Zestaw agregat+pompa ma jeden zasadniczy plus. Prąd z agregatu można wykorzystać jeszcze do innych celów :). Motopompa jest tylko do pompowania wody.
Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”