Altana,pergola - budowa - pomysły, projekty, zdjęcia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
cineex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2007, o 15:03

Altana,pergola - budowa - pomysły, projekty, zdjęcia

Post »

Witam serdecznie!.

Wpadłem na pomysł aby przy domu postawic altankę, wyłożyłem 22m2 kostki brukowej szarej prostokątnej a obrzeża z czerwonej, zakupiłem elektrycznego stuga oraz frezarkę górnowrzecionową i w tym punkcie utknąłem.Chciałbym się dowiedziec od czego zacząc, 'krok po kroku' gdyż nie jestem budowlancem i nie miałem wczesniej zadnego styku z tym fachem, altanka która sobie wyobrażam to czworokąt o wymiarach 4x4, jeśli chodzi o wysokośc to jeszcze nie wiem, zadaszenie z gontu bitumicznego a scianki do polowy z tak zwanej 'podbiciówki' czyli desek na wpusty a druga połowa z pergoli, jeżeli chodzi o drewno to nie ma problemu, mam za darmo. Co w pierwszej kolejności musze wykonac?.z góry dziekuje.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

W pierwszej kolejności wyznacz podstawę, ułóż ją na zakładkę z krawędziaków 5,5 x 10 cm.
taki sam wymiar zastosuj na wieniec.
umieść po narożnikach belki -krawędziaki o wymiarach podobnych do podanych wyżej.
Belki należy solidnie połączyć z podstawą i wieńcem.
Nie zapomnij o wejściu do altanki.
Tak powstanie szkielet altanki.
Wykonaj barierki na bokach a pod nimi boazeria lub ażur z listewek.
Szkielet dachu wykonaj z takich krawędziaków jak szkielet.
Kąt nachylenia dachu nie za wysoki.
Szkielet wykonaj z krawędziaków kładąc je z 4 narożników i je połącz: dwa ze sobą na zakładkę a drugie dwa za pomocą wkrętów lub confirmatów do tych już połączonych.
Dodatkowi dodaj po dwa krawędziaki do każdego boku dachu i przybij je do szkieletu prostopadle względem wieńca.
Dach winien być wysunięty ok 50 cm za wieniec altany.
Dalej to już wola wykonawcy: deska,płyta, itp.
Ja przybiłem deski, położyłem niepalną wykładzinę i przybiłem papę gontową.
Dach można zwieńczyć na czubie ozdobą np. w postaci półksiężyca z blachy cynkowej.
Oczywiście należy założyć rynny z odprowadzeniem wody np. do beczki.
Boki altanki wypełniłem (kratownicą) listewkami,które przybiłem pod kątem 45 stopni względem boku.
Belki szkieletu winny mieć po obu stronach podpory,które przybić należy pod kątem 45 stopni do belki i wieńca altanki.
Dach od środka pomalowałem czarną farbą (ale nie musisz) dla większej tajemniczości wnętrza.
Aby przebywać tam podczas np. wiatrów do każdego boku przybiłem na całej długości folię, którą mogę zwijać pod sufit w razie pogody. Folia z obu stron boków.
listewki- kratownica ma otwory o wym 20 x 20 cm.
I to chyba wszystko.
Doprowadzisz prąd, założysz lampę,wstawisz telewizor, mebelki, z boku wybudujesz grilla i możesz zapraszać znajomych,przyjaciół, rodzinkę.
Wrogów zaproś aby pękli z zazdrości.

zapomniałem napisać, że krawędziaki na dach muszą mieć w miejscu oparcia o wieniec wycięcia aby leżały całą płaszczyzną na wieńcu.
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nic dodać nic ująć. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
tw1stoo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 maja 2007, o 17:18
Kontakt:

Projekt budowy altanki! - sam wszystko od podstaw

Post »

Witam, zebrałem się w końcu i postanowiłem że zbuduje altankę. Zamierzam zrobić sam wszystko od podstaw. Projekt jeżeli chodzi o bryłę można powiedzieć ze mam! pozostaje tylko zrobienie kosztorysu! I tu moje pytani: Jakie są ceny drewna?

Myślę że sam szkielet mógłby być wykonany z belki o wymiarach 5x5 5,5 x 5,5 albo 6x6
Sam dach i fragmenty scianek z takiej drwnianej siatki!, żeby coś pnącego można było posadzić!

Myślę że może pokaże wam jak ta moja "altanka" ma wyglądać! Obrazek
----
Pozdrawiam

tw1stoo

----
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Kupowałem miesiąc temu w tartaku belki kanciaki, za 1mb. płaciłem 9 zł. wymiary 100x100 mm.
Jakub . . . . .
manek329
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lip 2007, o 12:38

Budowa altany ogrodowej

Post »

Witam wszystkich. Nie wiem czy w dobrym dziale napisałem ten temat za co z góry przepraszam. Mam do WAS prośbę. Chcę wybudować sam tanim kosztem altanę ogrodową. Bardzo prosiłbym o jakieś gotowe plany, rysunki i itd. Jestem zielony ale bardzo chciałbym to sam zrobić> potrzebuje jakiegoś fajnego pomysłu. Jeszcze raz proszę o jakieś projekty, rysunki. Pozdrawiam WAS wszystkich i z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
krytom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 14 sty 2007, o 09:42
Lokalizacja: Pruszkow

Post »

Manek po 1. musisz założyć jaka dużą chcesz ja mieć,a potem najlepiej podpatrzyć u kogoś zrobić zdjęcie i robić .BO tak to jest trudno na odległość komusi coś doradzić. Z pozdrowieniami
Awatar użytkownika
Krzysztof
50p
50p
Posty: 52
Od: 25 mar 2007, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Budowa altany

Post »

Chciałbym zbudować drewnianą ażurową altanę z dachem kopertowym o wymiarach 3X3m., nie bardzo wiem jak to zrobić, chodzi o połączenie kantówek, słupków itp.
Może ktoś ma jakies rysunki czy linki, bardzo bedę wdzięczny.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

To trochę trudne zadanie...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1654
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

To może coś prostszego. :wink:


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Pozdrawiam - Jarek
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Wiesz...
może idź do jakiegoś centrum ogrodniczego, gdzie sprzedają drewno ogrodowe... tam często są wystawione wzory ekspozycyjne. Na własne oczy zobaczysz jak to robią inni - może podpatrzysz coś interesującego a i z bliska zobaczysz rozwiązania techniczne nie tylko całości ale i detali...
olenka33
Awatar użytkownika
Krzysztof
50p
50p
Posty: 52
Od: 25 mar 2007, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

olenka33 pisze:idź do jakiegoś centrum
No tak, ale jak bym miał rysunki połączeń poszczególnych to byłoby łatwiej
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Jeżeli chodzi o taką altanę to chętnie pomogę . Podaj kształt , wymiary , i z czego ma być zrobiona altana.

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”