Altana,pergola - budowa - pomysły, projekty, zdjęcia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Altana ogrodowa - pomysły?

Post »

Witam
Ceny drewna użytkowego poszły mooocno w górę...Z pewnością taka altana teraz kosztuje około 3.000 zł
albo i więcej.Szukałam na all i poniżej tej kwoty nic nie ma.


Myślimy z mężem o wybudowaniu altany.Mamy za sobą kilka większych remontów, a więc i ciuteńkę doświadczenia, jakiś sprzęt potrzebny też.Mamy trochę materiałów, belek, łat.Pewnie coś trzeba by było dokupić.Myśleliśmy o pokryciu gontem bitumicznym.
Chodzi nam o altanę na polu prostokąta 4m x 5m, dwu spadzisty dach , bez płotków, same słupy i dach, na betonowym fundamencie (juz jest).
Jeśli ktoś sam wybudował takie cudo i chciałby podzielić się wiedzą i doświadczeniem, to będę bardzo wdzięczna.
Moje pytania do zaradnych forumków:
-ile tych słupów 4,6,8 na taki wymiar altany?
-jaka grubość tych słupów 10 cm x 10 cm, czy jeszcze grubsze
-mocowanie do betony, stalowe kotwy?
-jakie belki na wykonanie dachu, cieńsze niż słupy?

Resztę na bieżąco.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Altana ogrodowa - pomysły?

Post »

Mam drewutnie o ciut większych wymiarach. Dach z desek.
Słupy to 8x8 - końcówki heblowane aby weszły w kotwy 7x7.

Generalnie proponuję użyć grybszych. Nie ze względu na wytrzymałość (u mnie jest 6 nóg) ale ze względu na estetykę. Dużo ładniej wygląda 10x10.
Krokwie zdecydowanie cieńsze (u mnie 6x4).

Jeśli dasz OSB i na to gont to będzie ładnie i równo. Jedynie od dołu płyta OSB nie wygląda extra. Można zrobić podpitkę lub cały dach z podbitki tylko krokwie dać gęściej bo podpitka ma najcześciej 12 mm
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Altana ogrodowa - pomysły?

Post »

Mój projekt ale inny jak Ty chcesz. Wymiary 3.5x4. Belki 10x10, natomiast dachowe cieńsze. Robione w ubiegłym roku. Do 3 tys. powinnaś się zmieścić u stolarza. Oczywiście według Twoich potrzeb. Poszedłem do wykonawcy opisałem co chcę, podałem wymiary i negocjowaliśmy cenę. Mi wyszło 5 tysi z montarzem. Mało tego, elementy mają ozdobne frezowania. Dach z desek na pióro wpust. Ze zwykłych desek wyjdzie taniej. Wszystkie łączenia są ciesielskie, nie na blaszki metalowe. Dodatkowo obrzeże dachu obite blachą aby woda spływała do rynny nie chlapiąc desek. Rynna oczywiście na wiosnę będzie.
Obrazek
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Altana ogrodowa - pomysły?

Post »

Sądzę, że planujesz coś podobnego jak ja zrobiłem.
Tutaj masz zdjęcia
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Altana ogrodowa - pomysły?

Post »

Ja powrócę do pomysłu z kratkami (180cmx90cm) poożymi na bokach. Z nich proponuję zrobić sniany altany. Słupki potrzymujące wtedy wyjdą co 190 cm.

Dużo fajniej wygląda atana na planie pięcio/sześciokąta. Jest więcej pracy przy dachu ...

To ja poproszę. Ale nie widzę nic złego i nie wymaga się specjalnej zgody na udostępnienie ceny.
To tak jakbym pytał się Praktikera czy mogę podać cenę ich sekatorów na Forum.
No chyba że sobie to wyraźnie zastrzegli w swojej ofercie/odpowiedzi.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Altana ogrodowa - pomysły?

Post »

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedź :!: To co pokazał Krzysiek, to rzeczywiście jest to, co chcemy wybudować.A do tego zdjęcia krok po kroku.Dzięki wielkie.
Sporo materiału, drewna w sumie, mamy juz zakupione, belek grubych 10x10 i takich cieńszych 5x8-10, róznych desek, resztę dokupimy.Najbardziej kosztownym elementem będzie pokrycie dachu.A co by wyszło ładnie, funkcjonalnie i tanio...?

Będziemy budować na planie prostokąta, ponieważ taki mamy już wylany, a wokoło niego pergole i rośliny, nie chcąc niszczyć, należy się dostosować.
Druga sprawa to stopień trudności-będziemy sami budować altanę.
Altana ma być tylko na słupach, ponieważ "ściany" już są, to te zarośnięte pergole, o których pisałam wyżej.
Wzmocnimy je tylko dodatkowymi belkami.


Krzyśka altanę oglądam, chyba już nasty raz, to jest dokładnie to, co chcemy budować.Wyobrażam sobie u nas taką altanę. :D
Jeśli chodzi o dach, gont ładnie wygląda, a blachodachówka, nadaje się do pokrywania dachu altany?
A rynny, też należy montować?
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Altana ogrodowa - pomysły?

Post »

TeBe pisze: Koszt m2 podbitki od 15zł (sosnowa 12mm) do około 25zł (świerkowa 20mm).
Trochę niskie te ceny. To pewnie 3 gatunek. Albo cena za odcinki do 40cm.
Wielkie dzięki za cennik. Rzeczywiście niezłe te ceny. Choć trzeba uważać przy zamawianiu.
"Kupny" m2 nie pokryje w rzeczywiśtości 1m2 bo w celę wlicza się też te elementy co wchodzą w drugą deskę.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Altana ogrodowa - pomysły?

Post »

gosia79z pisze:Krzyśka altanę oglądam, chyba już nasty raz, to jest dokładnie to, co chcemy budować.Wyobrażam sobie u nas taką altanę. :D<br sab="531">Jeśli chodzi o dach, gont ładnie wygląda, a blachodachówka, nadaje się do pokrywania dachu altany?<br sab="532">A rynny, też należy montować?
Gosiu. Jak najbardziej. Tylko blacha przy deszczu dudni. Niektórym to przeszkadza. Rynny to jak komu pasuje. Ja chcę mieć sucho koło altany, dlatego założę i odprowadzę wodę do opaski domu.
Pozdrawiam
Dariusz
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: Altana ogrodowa - pomysły?

Post »

Aktualnie na pokrycia altanek wykorzystuje się płyty onduline. Są najtańsze, najlżejsze, a wytrzymałe jak inne materiały.
Dragos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 gru 2013, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Altana

Post »

Witam.
Jestem nowy więc jeśli są podobne tematy to przepraszam.
Szukam pomocy na temat budowy altany. Chce postawić altanę dwu pokojową długości ok 7m/3.5m (2 pokoje ok. 3x3m + grubość ścian supporexu 24cm na parterze) + piętro w zwyż tak, aby nie przekroczyć 5m (prawo budowlane). Do tego celu chcę użyć supporexu - zdaje się lekki materiał, bądź cegieł z rozbiórki (cegła to ostatnia możliwość - ale mogę mieć je za darmo tyle, że dużo roboty z tym). Piętro ma być już z cegły gdzie ścianka będzie na 1-ną cegłę 12cm.
I prośba o pomoc w kwestii podmurówki. Chciałem stawiać fundamenty leczy wyczytałem w internecie, że te muszą być ma głębokości 1m - tak wychodzi z mapy przemarzania gruntów w Opolu pod czas gdy ja zakładałem fundament 30cm w głąb i 10 cm ponad poziom ziemi (max 40cm w głąb ziemi) i szerokości 20cm - lub 24 w zależności jakie będę miał supporexy . Stąd prośba o pomoc w tym temacie. Czy 40 cm z czego 30 cm w głąb ziemi (lub 40cm i 10 na ziemia) wystarczy? Czy lepiej płytę? Jeśli płytę to jakiej grubości, ile w głąb ziemi, czy można bezpośrednio nad powierzchnię ziemi?

Mario :wink:


EDIT:
Dodam, że na głębokości 20cm - może na głębokość szpadla pokazuje się woda :(
Stad moja prośba o pomoc - nie mogę za głęboko kopać i lać fundamentów, gdyż moja działka jest w dole a naokoło górki. Raz jeszcze proszę o pomoc
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Altana

Post »

Przypuszczam, że przez ten niski poziom wody będziesz miał problem. Najpierw z przemarzaniem, gdy za płytko będą ławy, to mogą pękać (podnoszenie gruntu w czasie mrozów). A potem, gdy nie wykonasz odpowiedniej izolacji, to możesz mieć wilgoć na ścianach, a potem grzyb. Powinieneś pomyśleć o zbrojeniu i odpowiednim wieńcu, gdy ma to być piętrówka, a nie jestem budowlańcem, to dokładniejsze rozwiązania powinien doradzić fachowiec.
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 252
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Altana - budowa - pomysły, projekty, zdjęcia

Post »

witam
Ja na swojej działce narzekałem na brak cienia, więc też postanowiłem wybudować altanę, tak żeby było gdzie posiedzieć w upalne dni.
A przy okazji coś ugrilować i uwędzić, no i wyszło coś takiego.
Obrazek
Oczywiście na początku zgłoszenie do urzędu co by jakiś życzliwy nie podkablował, na oczko wodne również.
Pod ściany i słupki fundament 1m, środek kostka brukowa, dach deskowanie pełne na piórowpust i gont bitumiczny.
Polecam
timeks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 mar 2014, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Altana - budowa - pomysły, projekty, zdjęcia

Post »

Hey, a to nasza mała chatka

Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek



i jeszcze jedno

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”