Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Galaktyczny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 paź 2015, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Witam wszystkich drogich użytkowników tego forum. Są to moje początki na tym forum. Mam do Was pytanie odnośnie ogrzewania tunelu metodą podłogową. Mam tunel o wymiarach 30 x 7 x 3 metr. Miałem właśnie wcześniej ogrzewanie nadmuchowe - nagrzewnica Volcano 19 kw z pełnym oprzyrządowaniem ( regulatorem obrotów wentylatora oraz pompą obiegową) jednak postanowiłem zrezygnować z tej metody ponieważ jest bardzo kosztowna i defakto mało wydajna ( piec musi chodzić na bardzo dużej temperaturze przy czym zużywa dużo opału i energii elektrycznej - ciągła praca nadmuchu w piecu). Teraz postanowiłem zamontować ogrzewanie podłogowe z rur plastikowych tzn kolektor o większej średnicy rur z wyjściem i powrotem a od kolektora pociągnąć węże na długość tunelu czyli jakies 25 metrów w jedna strone i 25 metrów w drugą z powrotem do kolektora i do pieca. Tylko nie wiem czy będzie to wydajny system i czy długość rur nie jest zbyt duża oczywiście na wyjściu będzie zamontowana pompa obiegowa. No i też zostaje kwestia czy zakopać te węże czy mają być na powierzchni (w tunelu będą produkowane rośliny ozodobne jednoroczne rosną na matach podsiąkowych. Okres grzewczy zaczynam koniec stycznia początek lutego).
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Nieco za dużo pytań na jeden raz, ale spróbuję co nieco podpowiedzieć:
- ile energii piec wytworzy, tyle będziesz mógł przekazać do tunelu, oczywiście liczy się jeszcze sprawność pieca. Dlatego można jeszcze dodatkowo wentylatorem odbierać ciepło owiewając komin.
- rury plastykowe, aż tak dobrze nie przekazują ciepła, dlatego musi ich być dosyć gęsto, praktycznie wzdłuż każdego rzędu doniczek. Zakopane w ziemi spowodują zwiększoną temperaturę korzeni, a niższa w powietrzu spowoduje bardziej wzrost wegetatywny. Chyba, że oto Ci chodzi.
- musisz mieć różnicę ciśnień, by równo przepływała woda w każdej nitce, bo mogą z czasem się zapowietrzać.
- bardziej zwrócić uwagę na ocieplenie folii po przez zastosowanie dodatkowej folii, chociaż i tak będzie potrzebna energia w granicach 30 kW. Pozostawić nagrzewnicę i dodatkowo rury. Albo zainstalować jeszcze jedną nagrzewnicę na drugim końcu folii.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Można też ogrzewać tunel paliwem które kosztuje 0zł, teoretycznie nawet mniej niż 0zł
bo jeszcze trzeba płacić za wywóz.

https://www.youtube.com/watch?v=6Vmr2wPxiWY
merins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sty 2015, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Witam myślę o ogrzewaniu a raczej dogrzewaniu tunelu foliowego nagrzewnicom na olej opałowy B 70CED 20kW nagrzewnica olejowa. pytanie czy spaliny nie zaszkodzą pomidorom ? jaką minimalną temperature muszę utrzymać ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Zalazłem to:
Wentylacja pomieszczenia jest niezbędna, aby zapewnić odpowiednią ilość tlenu do spalania.
A więc, jeśli zabraknie tleniu, nastąpi niepełne spalanie i będzie wydzielał się tlenek węgla.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Proponuje piec rakietowy tanie a paliwo można pozyskać z własnego ogrodu.
Tylko pozostaje odprowadzenie spalin
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Ale skąd wziąć paliwo rakietowe?
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
jjdj

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Sam myślę nad piecykiem rakietowym. Tylko trzeba dziadka albo babcię by ktoś kto ma dużo czasu wolnego pilnował ognia.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Wkładając dłuższe gałęzie ogień będzie utrzymywał się dłużej, jednak piec rakietowy do najmniej obsługowych nie należy. Wcześniej myślałem też o tzw. kozie pali się do 24h jednak później czyszczenie tego pieca to raczej karkołomne zadanie. Ale priorytety się zmieniły i myślę o czystym prądzie, termowentylator do tunelu, w komplecie z regulatorem temperatury (mam Euroster 2006) ustawiona temperatura +5oC i niech pilnuje temperatury. Jednak ja mam niewielki tunel 18m2 więc to inna liga ogrzewania.
jjdj

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Dopiero będę stawiał tunel i takie rozwiązanie byłoby dla mnie idealne, ale to chyba ciut drogo wyjdzie. Pomyślę na razie nad "3 dobowym" piecykiem, którego babcia używała.
jjdj

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

A jeszcze jedno, czy stosował ktoś w tunelu youtubowy pomysł z doniczkami glinianymi i świeczkami? Ciekawi mnie czy ochroni to przed wdarciem się przymrozku do tunelu.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Nie przyszedłby mi taki pomysł i gdyby się opłacało, to by nawet profesjonaliści tak robili. Ile dasz ciepła, tyle pozostanie w folii pod warunkiem dobrego wykonana jej ocieplenia. Mi dobrze sprawdza się palnik gazowy na butli przed chwilową ochroną przed przymrozkami. Możesz porównać, ile potrzeba zniczy, aby dały tyle ciepła co gaz z butli 11kg.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

A czy ktoś próbował zrobić piecyk rakietowy razem z tą glinianą częścią do utrzymywania ciepła?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”