Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

Gdyby nakopać rów o szerokości 50cm na środku tunelu, wypełnić częściowo obornikiem i zasypać ziemią. Wiem, że kiedyś się wykorzystywało podobne metody do uprawy ogórka. Czy taki sposób byłby dobry do wczesnej uprawy pomidora i papryki w tunelu? Co w momencie jak korzenie dojdą do nazotowanego obornika - nie powypala ich?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Pierwsze szklarnie,były ogrzewane przy pomocy kóz,takich prawdziwych,co dają mleko.
Przy ścianach stały dwa rzędy kóz,a w środku dojrzewały cytrusy.Dokładny opis można znaleźć
w starych numerach dwumiesięcznika Kwiaty.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Lunarii, kozy stały po bokach, tędy najbardziej wchodzi zimno i inny sposób ogrzewania też powinno być uwzględnione ogrzewaniem boków. Wydzielanie ciepła z masy organicznej pobierane jest z azotu, to go za dużo w późniejszym czasie nie będzie.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Jak by dać na środku rów ok 50-60 cm 30cm głęboki na to dać 20cm obornika końskiego 10 cm słomy i 10 cm ziemi (zakładając, że te 10 cm to siądzie). Następnie na to w pierścieniach zakopanych te kilka cm uprawiać wczesne odmiany pomidora i papryki na zbiór najwcześniejszy - to czy coś takiego może się udać? Wiem, że przy papryce większe szanse bo ma płytki system korzeniowy w porównaniu do pomidora.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »


Lunarii
,nie wymyślaj tego co się nie sprawdzi, już tylko to, że korzenie będą miały cieplej niż liście , a przez to będzie uprawa wegetatywna, potem szara pleśń i niskie plonowanie. Dlatego wspomniałem o uprawie ogórka, co może prowadzić do sukcesu, wczesnością i plennością. Jeszcze też, aby to grzało musi być dostęp powietrza, odpowiednia wilgotność i oczywiście azot w słomie. Tą słomę najlepiej wymieszać z obornikiem. Powinieneś, jako tako zrozumieć. ;:223
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Myślisz, że na pewno taki system nic pomoże? Obornika mam u teścia pod dostatkiem - końskiego. Nie jest on popularny, bo kto ma w Polsce jeszcze konie? a te są skarmiane na eksport do włoch więc walą obornika na potęgę. Widzę dwie zalety zastosowania takiego podkładu. Pierwszy to oczywiście temperatura gleby, która będzie bardzo wysoka. Drugi to produkcja dwutlenku węglą. W akwarystyce jest to najważniejszy makro-element dający wzrost roślin. Przypuszczam, że nawożone dwutlenkiem węgla pomidory będą rosły zdrowiej i szybciej. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne również na zbiór jesienny. Oczywiście temperatura powietrza w tunelu nie wzrośnie spektakularnie, ale korzenie będą miały ciepło no i ten dwutlenek.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Sposoby na podniesienie temperatury pod osłonami

Post »

Najpopularniejsze w uprawie pod osłonami rośliny pochodzą z klimatu ciepłego i często nie tolerują chłodów i przymrozków. Jakie znacie sposoby na poprawienie warunków uprawy w terminach wczesnych np. od kwietnia w tunelach i szklarniach. Pomijając oczywiście piece i ogrzewanie elektryczne do znanych mi należą:

1. Uprawa w pierścieniach lub na podwyższonych grządkach, która zwiększa temperaturę w obrębie systemu korzeniowego.
2. Wyścielanie gleby w namiocie agrotkaniną - zmniejsza odpływ ciepła i wilgoci.
3. Ustawianie w wyjątkowo zimne noce dodatkowych osłon i okryć, w których umieszcza się świeczki.
4. Uprawa na podkładzie grzejnym ze słomy lub obornika końskiego.
5. Wstawianie do namiotu beczek lub innych pojemników z wodą, które akumulują ciepło w dzień i oddają je w nocy, łagodząc klimat.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Lunari- ten obornik koński nasunął mi myśl, że najsensowniej to zrobić- założyć na nim inspekt.
I mieć w lutym, marcu nowalijki.

Bo obornik, wiadomo że będzie wydzielał ciepło, ale inspekt jest niski i to ciepło będzie efektywnie działać na rośliny.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
andrzej645
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 kwie 2012, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Malinówka

Szklarnia Tunel Foliowy Z Poliwęglanu

Post »

Witam :wit czy ktoś ma szklarnie lub tunel foliowy z poliwęglanu ,posiadam tunel foliowy i na wiosnę trzeba dużo palić żeby ogrzać warzywka bo ciepło szybko ucieka .Czy taki poliwęglan zatrzyma więcej ciepła niż folia
Pozdrawiam Andrzej
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Szklarnia Tunel Foliowy Z Poliwęglanu

Post »

Współczynnik przenikania ciepła dla przegrody z folii i poliwęglanu jest podobny. W związku z tym zapotrzebowanie na ciepło takich tuneli niestety będzie prawie identyczne.
mateusz000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 gru 2014, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Mam tunel o powierzchni 120m2, do produkcji rozsady. Jaki możecie polecić mi piec do takiego tunelu. Myślałem o zwykłym piecu nadmuchowym (wyłożonym cegłami szamotowymi) z dmuchawą o wydajności 1400m3. Co o tym myślicie?
Anusiak1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 sie 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Bardzo interesuje mnie ogrzewanie na zasadzie nagrzewnic gazowych-chodzi głównie o dogrzanie w miesiacach kwiecień- maj-czy ktos w ogóle stosuje ktos takie ustrojstwo???
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Stosuję w tunelach foliowych gdzie nie mam ogrzewania co. Ale takie ogrzewanie ma swoje wady, szczególnie trzeba zwrócić uwagę, aby gaz nie zużył całego tlenu. Rozstawiam po tunelu foliowym kilka butli, a na nich podłączone promienniki o mocy 4,5KW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”