Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
moniaiogrod
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 lut 2012, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ogrzewanie w tunelu foliowym

Post »

witam!
jestem początkującym ogrodnikiem i mam problem z wyborem sposobu dogrzewania tunelów. Ogrzewanie tunelu będzie następowało, gdy temp. w nich spadnie poniżej 5 stopni C (marzec, kwiecień, maj). Owych tuneli jest 5 szt, w pobliżu tuneli mam pociągniętą z kotłowni rurę proizolowaną z gorącą wodą. Co myślicie o podłogówce? A może macie inne pomysły. niecierpliwie czekam na odp.
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 556
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: ogrzewanie w tunelu foliowym

Post »

Tu jest troszkę o tunelu , http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=41529 i tu wyszukiwarka się przydaje choć o ogrzewaniu nie wiele ,może Ty będziesz miał super pomysł ,chętnie skorzystamy.
Pawcio0086
50p
50p
Posty: 83
Od: 5 lut 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: ogrzewanie w tunelu foliowym

Post »

Jako ogrzewanie podstawowe proponuję rozmieszczenie ciągów rur umieszczonych na ścianach bocznych tunelu. Na ogrzanie standardowego tunelu o wymiarach 7*30 m powinny wystarczyć 4 ciągi na każdą stronę (2 zasilania i 2 powroty). Należy jak najbardziej skracać długość pojedynczego ciągu, aby nie wychładzać zbytnio wody.
Można też zainwestować w ogrzewanie pomocnicze w którego roli doskonale sprawdzają się węże grzewcze z PP. Można je zastosować jako ogrzewanie podłoża lub ogrzewanie wegetacyjne w uprawie pomidorów. Jak coś to pytać. Jeśli będę potrafił to pomogę. :)
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Witam
Mam pytanie odnośnie ogrzewania tunelu o wymiarach 7x30x3,5 w bieżącym roku zrezygnowałem z ogrzewania CO z związku z drożejącym opałem i stanąłem prze ważną kwestią co dalej. Wymyśliłem ogrzewanie za pomocą nagrzewnic wodnych które działają na zasadzie pieca nadmuchowego z tą zaletą iż do ogrzania kilku tuneli wystarczy jeden piec i oczywiście nagrzewnica w każdym z nich. Po kilku telefonach do producentów otrzymałem informacje że nagrzewnica 50kw przy temperaturze wody w obiegu 90 stopni wygrzeje ale... No właśnie zwracam się z uprzejmą prośbą do osób które posiadają takową instalacje lub spotkali się z nią. Kilka pytań:
1. Czy 1 nagrzewnica wygrzeje tunel do 20 stopni przy założeniu że temperatura na zewnątrz będzie minusowa?
2. Jeśli nie 1 to może 2 zainstalowane na obu końcach tunelu?
3. Jaką max. temperaturę można osiągnąć z nagrzewnic w tunelu i pytam o realia a nie wyliczenie z tabelek?
4. Jeśli posiadacie nagrzewnice i sprawdzają się napiszcie jakie?
Z góry dzięki za odpowiedzi.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Sebastian1686 pisze:w bieżącym roku zrezygnowałem z ogrzewania CO z związku z drożejącym opałem i stanąłem prze ważną kwestią co dalej. Wymyśliłem ogrzewanie za pomocą nagrzewnic wodnych które działają na zasadzie pieca nadmuchowego z tą zaletą iż do ogrzania kilku tuneli wystarczy jeden piec i oczywiście nagrzewnica w każdym z nich.
Do pozostałych pytań w poście się nie odniosę, nie mam doświadczeń.
Ale martwi mnie że chcesz zrobić sporą inwestycję która wcale oszczędności eksploatacyjnych nie przyniesie.

Co było Twoim opałem dotychczas?
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Dotychczas całość była ogrzewana piecem na miał, zrezygnowałem z tego ponieważ piec jest już leciwy, zaczął cieknąć itd tak samo instalacja. A ceny miału węgla idą w gorę i nie chcą się zatrzymać. Jako że mam zmagazynowane duże ilości drzewa po sadach postanowiłem zakupić piec zgazowujący drzewo. Drzewo mam za darmo na dobre 3 sezony. Tylko kwestia oddania ciepła do tuneli. Nagrzewnice maja jeszcze ten plus że wymuszają obieg powietrza, dzięki czemu nie mam efektu gotowanej parówki na foli.
Tylko pytanie czy da rade?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Przy ogrzewaniu nadmuchowym będziesz musiał dać więcej energii cieplnej niż przy co, bo przez ruch powietrza więcej energii oddaje się do atmosfery. Minusem jest też, że szybciej można rozprowadzić po tunelu choroby. Jeśli zdecydujesz się na jedną nagrzewnicę, to ciepło dalej niż 10m będzie już tylko na górze i musisz zastosować wentylatory mieszające. Możesz też zastosować rękaw foliowy z otworami naokoło folii i w ten sposób rozprowadzać ciepło.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Sebastian1686 pisze:Jako że mam zmagazynowane duże ilości drzewa po sadach postanowiłem zakupić piec zgazowujący drzewo. Drzewo mam za darmo na dobre 3 sezony.
Ale amortyzację liczysz dla dłuższego okresu - więc nie opłaca się. Skoro masz drzewo za darmo - sprzedaj je a za te pieniądze kup miał i nowy kocioł, ew. remont tego który już masz. Miał jest i prawdopodobnie pozostanie najtańszym nośnikiem.
Sebastian1686 pisze:Nagrzewnice maja jeszcze ten plus że wymuszają obieg powietrza, dzięki czemu nie mam efektu gotowanej parówki na foli.
Wymusić najprościej i najtaniej takimi stojącymi wentylatorami biurowymi. Wymuszają ruch powietrza, niektóre nawet w zakresie 180' od pozycji spoczynkowej.
rotez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 sty 2013, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Witam serdecznie.
Może na początek o tunelu. Pięć tuneli 12x5,3 zblokowane 318m kw.wysokość okolo 2.5m. Używalem nagrzewnic wodnych do ogrzewania tuneli foliowych. W ogrzewaniu tym jest więcej wad niż zalet.Zaleta jaką ja widziałem to szybkie nagrzanie tunelu,nawet do 15stC przy minus 5stC. Wada to dużo opału,wysoka tem.na piecu bliska 100st.C,duże zużycie prądu 400W jedna x 4szt, duża wydajnośc pompy dużo prądu 2,5 kW itd .W tunelu wiatr że głowę urywa i bardzo głośno ale podstawowa wada to przy tem pieca prawie 100stC brak prądu .Piec szczela para wydostaje się z każdego złącza i strach podejść do pieca.
Wad jest dużo więcej .Miałem też ogrzewanie nadmuchowe, wada prąd do wentylatora i dym w calej folii zaciągany z pieca po otwarciu drzwiczek.Obecnie dużo rur ten sam piec co do nagrzewnic wodnych,około 320 m kw i 3 m wys pompka 250W grawitacja i 3/4 mniej opału. To moje doświadczenie z ogrzewaniem ;:138
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

rotez pisze:ale podstawowa wada to przy tem pieca prawie 100stC brak prądu .Piec szczela para wydostaje się z każdego złącza i strach podejść do pieca.
Na to jest prosty sposób, szczegóły ew. na PW.
Kupić należy UPS za ok. 500 zł, przekaźnik za 35zł.
Brak prądu - wyłączy się dmuchawa, ale UPS pociągnie pompkę obiegową przez jakiś czas i wychłodzi piec.

UPS musi być z sinusoidą na wyjściu, nie może być taki komputerowy.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Ja mam agregat prądotwórczy, w zasadzie nie był potrzebny, ale musi być, bo przy braku prądu powyżej dwóch godzin można stracić całą uprawę. Do obiegu wody wystarczy 200W i to z przerwami, bo mam duże przekroje rur, oraz dużą pojemność wody w całej instalacji, a pompa przerzuca ponad 8m2 na godzinę
rotez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 sty 2013, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Agregat to ważna sprawa .Mam 2500W mały i cichy ale trzeba go odpalić na czas bo inaczej może być duża strata.Dlatego wolę grawitację. Pompka wspomaga gdy różnica między powrotem a zasilaniem jest zbyt duża. Prostota układu to podstawa. ;:215
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

rotez pisze:Witam serdecznie.
Może na początek o tunelu. Pięć tuneli 12x5,3 zblokowane 318m kw.wysokość okolo 2.5m. Używalem nagrzewnic wodnych do ogrzewania tuneli foliowych. W ogrzewaniu tym jest więcej wad niż zalet.Zaleta jaką ja widziałem to szybkie nagrzanie tunelu,nawet do 15stC przy minus 5stC. Wada to dużo opału,wysoka tem.na piecu bliska 100st.C,duże zużycie prądu 400W jedna x 4szt, duża wydajnośc pompy dużo prądu 2,5 kW itd .W tunelu wiatr że głowę urywa i bardzo głośno ale podstawowa wada to przy tem pieca prawie 100stC brak prądu .Piec szczela para wydostaje się z każdego złącza i strach podejść do pieca.
Wad jest dużo więcej .Miałem też ogrzewanie nadmuchowe, wada prąd do wentylatora i dym w calej folii zaciągany z pieca po otwarciu drzwiczek.Obecnie dużo rur ten sam piec co do nagrzewnic wodnych,około 320 m kw i 3 m wys pompka 250W grawitacja i 3/4 mniej opału. To moje doświadczenie z ogrzewaniem ;:138

Hmmm... no to jest zonk. Rozmawiałem z osobą która korzysta z nagrzewnic i jest zadowolona, jeśli możesz to napisz z jakich nagrzewnic korzystałeś (model, moc itd)
I zupełnie odwrotnie jak u ciebie chwali że dużo mniej opału zużywa, podobno z 1 nagrzewnicy w tunelu 9x30 wyciąga 20 stopni przy minusie na zewnątrz, mam tutaj zupełnie dwie rożne opinie, ale nagrzewnica, nagrzewnicy nie równa podobnie z piecem, ja mam piec zgazowujący drzewo, duża wydajność, a co do temperatury na piecu to faktycznie 90stopni musi być żeby system funkcjonował, co do hałasu to niemam takich odczuć ponieważ nagrzewnice które oglądałem były ciche, napisz coś więcej jeśli możesz...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”