Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Muszę na początek przyznać rację Arturowi. Mokry węgiel uzyskuje wyższą temperaturę spalania , choć nigdy nie zastanawiałem się , dlaczego. Zapychanie w ubiegłym sezonie kominów spowodowane było u mnie złą jakością węgla , kupionego na składzie jako pierwszy gatunek. Dym przy spalaniu był czarny a sadza w kominie miała konsystencję kitu do okien :(

Wracając do tematu , piece są takie :

Obrazek

Popielnik / dolna komora :

Obrazek

Komora spalania , niestety , niewiele widać :

Obrazek

Komora wymiany / górna komora :

Obrazek

Moc znamionowa 16 Kw /max 18 Kw.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Euzebiuszu,prawdopodobnie miałeś węgiel wysokokaloryczny, tylko nie stworzyłeś warunków do jego spalania. Za dużo na raz włożyłeś do pieca, niska temperatura i za mało powietrza, po prostu robiłeś destylację, a komin zimny skraplał te węglowodory. Zakupiłeś zwykły piec i trudno prawdopodobnie będzie utrzymać stałą temperaturę w folii, bo ona szybkim czasie zmienia się w ciągu nocy i piec musi zmieniać swoją moc. Będziesz musiał przewidywać naprzód ochłodzenie i samemu zwiększać jego moc. Także przewidź ogrzewanie grawitacyjne, bo z braku prądu (cyrkulacji wody) może spowodować awarię, a nawet zniszczenie pieca. Dlatego ja mam tak, że z braku prądu następuje samoczynne wygaszanie pieca ( brak dopływu powietrza ), ale także mam obieg grawitacyjny.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Jak widziałem Twój obiekt , to domyślam się reszty ;:180 U mnie sto lat za murzynami , ale powoli do przodu. Na miejscu w firmie jest w nocy stróż , więc może reagować na zmiany temperatury , zresztą w okresie grzewczym ja też staram się być całą noc. Używałem zwykłych pieców typu KOZA i kominów ukośnie przez tunel , za dużo raczej do nich nie dało się nałożyć . Spad kominów był 1m / 5m , według zaleceń , okazało się zbyt mało. Podobne rozwiązania do moich u kolegi się sprawdzają choć ma stare piece i dwie rury wokoło (1,5') U mnie będą trzy rury wokoło 1i1/4' . Dodatkowym atutem jest u mnie duży spadek terenu , różnica poziomu na 19m wynosi do 1,5m.

Zabezpieczenie pieca przed awarią zrealizuję na swój własny autorski pomysł :wink: W razie przegrzania instalacja pozwoli na spuszczenie z obiegu części i stopnioowo gorącej wody z automatycznym jej uzupełnieniem zimną , więc raczej pieców nie wysadzę. Termometry z alarmem przy 90 stopniach.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

By być niezależnym od ew. przerw w dostawie en. elektrycznej zastosowałem
UPS'a z akumulatorem wystarczający do podtrzymania pompy obiegowej i dmuchawy
przez 2 doby,
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Przerwy w dostawie to jeszcze bym przeskoczył , jestem elektromechanikiem. Nawet adaptacja pompy CO do zasilania z akumulatora 12 lub 24V też nie jest problemem. Problemem jest to , że jedynym zasilaniem jest u mnie agregat prądotwórczy :(
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

No to możesz użyć modułów PV, regulatora ładowania, akumulatora kwasowego 12V, ew. przetwornicy 12V/230V sinus i zasilać wszystko słońcem.

Ja ogrzewam elektrycznie.
Ale w czasie najzimniejszego okresu w roku (2 tyg. do 1 mies) używam flotokoncentratu
węgla w miksturze ze sporą ilością wody, ale by woda nie odparowywała i nie wyciekała
z przestrzeni pomiędzy drobinami węgla --->używam aktywatora w postaci lignosulfonianu wapniowego
w ilości ok. 0,5% wagowo w miksturze. Dzięki temu mam wydajność energetyczną
o ok. 20% wyższą niż z samego węgla.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Masz rację , ąle dość spory koszt :( Powoli , na razie ogrzewanie musi ruszyć , potem można je modernizować. Ogrzewanie elektryczne to najlepsze ale i najdroższe rozwiązanie , na razie mogę tylko pomarzyć :(
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Zibi_41 pisze:Ogrzewanie elektryczne to najlepsze ale i najdroższe rozwiązanie , na razie mogę tylko pomarzyć :(
Zgadza się.
Ale już w systemie Prosument koszt ogrzewania elektrycznego to ok. połowy.
A to już jest konkurencyjne nawet do węgla.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Troszkę poczytałem , to na razie nie na moją kieszeń :(
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Zibi_41 pisze:Troszkę poczytałem , to na razie nie na moją kieszeń :(
Na moją też nie, przy kredytowaniu na 5 lat.
Ale dla 15 lat już tak, średnia rata to ok. 50% dotychczasowego kosztu miesięcznego energii elektrycznej. I dlatego ogrzewam swój dom pompą ciepła typu powietrze--->woda
bo dzięki połączeniu instalacji PV i pompy ciepła z instalacją PV nie ma tańszej alternatywy
dla ogrzewania.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Racja , przy ogrzewaniu domu. Na ogrzanie dwóch tuneli po 130m2 potrzebuję wydajność około 30KW , do tego moc ta potrzebna jest mi raczej po zachodzie słońca , energię trzeba zmagazynować. Ogrzewam przez .średnio 2 - 2.5 miesiąca. Te dane całkowicie zmieniają kalkulację , sama instalacja amortyzowała by się przez 30 lat. Energii produkowanej poza sezonem nie mam możliwości sprzedać , bo nie dochodzi do nas linia elektryczna. Jak się nie obrócisz , zawsze d.... z tyłu :(
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Zibi_41 pisze:Energii produkowanej poza sezonem nie mam możliwości sprzedać , bo nie dochodzi do nas linia elektryczna.
Jest pewne rozwiązanie ciekawe które mogłoby się sprawdzić u Ciebie.
Pompa ciepła typu powietrze--->woda zasilana paliwem płynnym.
Produkowane w oparciu o silniki Toyota.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Przy moim zaawansowaniu technologicznym jest to dla mnie SF , na razie z przyczyn ekonomicznych muszę pozostać bliżej ziemi :( Przede mną budowa jeszcze jednego conajmniej obiektu , potem trochę odrobić i będę mógł myśleć dalej :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”