Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Też myślę że jak na 1200m2 to dobry wynik, u mnie niecałe 500m2 na 1 tunelu podwójna folia, reszta izolowana bąbelką na 1,5m, znajomy ma piec nadmuchowy który spala wiadro węgla na noc i w tunelu 25stopni nie wiem jak to możliwe :)
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Sebastian1686 pisze:Też myślę że jak na 1200m2 to dobry wynik, u mnie niecałe 500m2 na 1 tunelu podwójna folia, reszta izolowana bąbelką na 1,5m, znajomy ma piec nadmuchowy który spala wiadro węgla na noc i w tunelu 25stopni nie wiem jak to możliwe :)
To raczej nie możliwe. Tyle węgla to wystaczy na ogrzanie domu dużo cieplejszego niż namiotu ...
Sprawdź go ...
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

ekopom pisze: ile to kilowatów przy spalaniu 20kg na godzinę węgla. Może ktoś mi podpowie.
20kg x 20MJ/kg = 400 MJ
400MJ = 111,11 kW*h

Ponieważ wszystko dotyczy czasu eksperymentu = 1h więc moc ciągła (średnia)
to jest 111 kW

20MJ/kg - tyle ma obecnie średnio węgiel, kiedyś był lepszy, teraz jest coraz gorszy.

Nie mogę się doszukać jaką powierzchnię ogrzewasz tą mocą?
Przypomnij proszę, ułatwi to takim małym hobbystom jak ja przeliczyć moc/1m2
i dobrać zapotrzebowanie dla małych obiektów, przydomowych po kilka m2.
rotez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 sty 2013, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Sebastian1686 jeśli tak twierdzi ten znajomy to może sprawdz na miejscu czy ma owe 20 st na plusie dziś jest super pogoda. Moją nagrzewnicę sprawdzę jutro ,jak nie zapomnę ;:14 . A tak na marginesie jak masz auto to rozgrzej je do temperatury 80st, bo tyle uzyskasz i załącz wentylator na chłodnicy .Zobaczysz jak szybko spada temperatura na wskażniku ,nawet latem w upały. Taka nagrzewnica to prawie chłodnica samochodowa .No trochę grubsza i wydajniejsza .A co do mniej spalonego opału to bardzo ciekawe . ps Niechcę się wymądrzać , piszę to co wywnioskowałem z doświadczenia własnego .To co Ty zrobisz to tylko Twoja sprawa . chyba do jutra 8-) pozdrawiam :wit
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Sebastian1686 pisze:Też myślę że jak na 1200m2 to dobry wynik, u mnie niecałe 500m2 na 1 tunelu podwójna folia, reszta izolowana bąbelką na 1,5m, znajomy ma piec nadmuchowy który spala wiadro węgla na noc i w tunelu 25stopni nie wiem jak to możliwe :)
Z tym, że wieczorem zasypał pewnie kilka wiader, a przed snem 1wiadro, i piec jest zasypany na full.
25st.nocą, to chyba latem.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

artur1968 pisze:
20kg x 20MJ/kg = 400 MJ
400MJ = 111,11 kW*h
Dziękuję, nie chciało mi się przypominać sobie. Małe sprostowanie, zakupiłem węgiel o 29 MJ/ kg, nawet miał certyfikat i obecnie sprawdzam, jest energetyczny. A gdybym teraz ogrzewał tą powierzchnię, to by pewnie 1 tony na dobę, by było za mało. Mam w tunelu rury półtora calowe w każdym rzędzie i tylko w pobliżu rośliny jest ciepło. W folii jest podwieszona cienka folia i przez to nie ma tak dużych strat. Zaczynam zazwyczaj od drugiej połowy marca i to nie od razu na całej powierzchni.

Obrazek Obrazek
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

robert45 pisze:
Sebastian1686 pisze:Też myślę że jak na 1200m2 to dobry wynik, u mnie niecałe 500m2 na 1 tunelu podwójna folia, reszta izolowana bąbelką na 1,5m, znajomy ma piec nadmuchowy który spala wiadro węgla na noc i w tunelu 25stopni nie wiem jak to możliwe :)
Z tym, że wieczorem zasypał pewnie kilka wiader, a przed snem 1wiadro, i piec jest zasypany na full.
25st.nocą, to chyba latem.
Hehe... Dobre w sumie gdybym nie widział pieca to też bym tak stwierdził ale sam piec widziałem, wprawdzie w lato ale kilka wiader nie wejdzie, myślę że faktycznie przed pójściem spać pali i pilnuje a przed spaniem wiaderko węgla. Piec niema nadmuchu na palenisko i węgiel raczej się rzazy niż pali płomieniem i faktycznie może do rana wystarczyć. Co do 25 stopni przy dwóch foliach jest to możliwe ale na własne oczy nie widziałem, z ciekawości za 1,5 miesiąca podjadę i zobaczę.

Co do nagrzewnic to niestety nie zobaczę na własne oczy ponieważ do znajomego mam bardzo daleko i dzwoniłem do niego w tej sprawie. On ma nagrzewnice Volcano VR2 o mocy max. 60KW przy temp. 90/70. W tunelu ma jedna sztukę. Wszystkich tuneli 9 sztuk z systemu korzysta od 3 lat bezawaryjnie jak sam mówi :). Nagrzewnica na wylocie osiąga 40 stopni powietrze dmuchane na 20 metrów (faktycznie czuć podmuch). Dlatego pytam co tam u ciebie wisiało dla porównania. Ja planuje w tunelu powiesić 2 sztuki o mniejszej sile nadmuchu do 12 metrów max aby uniknąć tornada. Trochę poszperałem i znalazłem system grzania za pomocą wężów grzewczych tak jak rury stalowe z tym że węże wykonane z tworzywa, mniejsza średnica, ma ktoś coś takiego? Może tędy droga?
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

ekopom pisze:Małe sprostowanie, zakupiłem węgiel o 29 MJ/ kg, nawet miał certyfikat i obecnie sprawdzam, jest energetyczny.
To teraz wiem że dla powierzchni szklarniowych potrzeba ok. 100 W/m2 powierzchni.
Więc dla moich 12,5m2 powinienem przewidzieć 1,25kW.
Ale z powodu planów urlopowych w lutym wysieję dopiero pod koniec lutego, ograniczę się więc raczej do ok. 500W w chłodne dni pod koniec kwietnia i 1000W nocami.
W słoneczne dni w moim ,,obiekcie" w kwietniu widziałem +42'C, więc tylko w chłodne, pochmurne dni będę dogrzewać.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Także w pierwszych tunelach robię podwyższone grządki, aby w dzień jak najgłębiej się nagrzała ziemia, co też ma duży wpływ na początek dla korzeni i pobierania fosforu. Gdy zachodzi słońce,to po włączeniu ogrzewania potrzeba niewiele ciepła, aby utrzymać temperaturę w folii. Gdy miałem ogrzewanie nadmuchowe, to spalałem przyczepę trocin dębowych( bo wtedy były tanie). Teraz, gdy trzeba liczyć się z opałem, to jedynie ogrzewanie wodne jest energooszczędne.
rotez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 sty 2013, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Moc cieplna: 30,9 kW
Nominalna prędkość obrotowa: 1350 obr./min.
Strumień objętości powietrza: 3430 m?/h
Temperatura powietrza nawiewanego: 46,5 °C
Przepływ czynnika grzewczego: 2,66 m?/h
Opory hydrauliczne: 14,3 kPa
Pobór mocy: 300 W
Poziom ciśnienia akustycznego: 59 dB(A)
Poziom mocy akustycznej: 75 dB(A)
Waga: 38 kg
Przyłącze: 1 "

A to adres firmy Kampmann.de ;:173 pozdrawiam
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

ekopom pisze:Także w pierwszych tunelach robię podwyższone grządki, aby w dzień jak najgłębiej się nagrzała ziemia, co też ma duży wpływ na początek dla korzeni i pobierania fosforu. Gdy zachodzi słońce,to po włączeniu ogrzewania potrzeba niewiele ciepła, aby utrzymać temperaturę w folii.
Ja i tak najwcześniej zacznę zabawę na pocz. kwietnia, w tym roku chyba wyściółkuję białą włókniną - co o tym sądzisz? Chcę zmniejszyć parowanie i rosę na ściankach wewnętrznych, ale przede wszystkim liczę bardzo na zwiększenie oświetlenia światłem odbitym.

Co do ogrzewania - myślę jeszcze o gazyfikacji, ale eksperymenty zacznę jak zrobi się cieplej. Mam już wytwornicę gazu. Chcę przetestować gazyfikację plastiku, a dokładnie PE, PP i PS.
One mają aż 46MJ/kg a są za darmo :lol: Wystarczy pozbierać po rodzinie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Ja wyścielam czarną agrowłókniną, aby nie rosły chwasty, przez co także ziemia bardziej się ogrzewa, a gdy już w maju jest większe słońce, to liście zasłaniają przed nadmiernym przegrzaniu ziemi. Przy dobrym systemie ogrzewania wysłanie białym materiałem (folia, włóknina) znacznie polepszy rozwój roślin, ale koniec marca i w kwietniu u nas już światła jest prawie wystarczająco w jasnych obiektach. O tej gazyfikacji mało wiem,ale to dobry pomysł, bo gazują już nawet opony większe kombinaty. Tylko trzeba mieć odpowiednie piece itp.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

ekopom pisze:Tylko trzeba mieć odpowiednie piece itp.
Skądże - po prostu gazowe, ale z odpowiednim sterowaniem.
Trzeba będzie dobrać wartość strumienia powietrza do kaloryczności gazu,
a gaz będzie powtarzalny jeśli plastik będzie powtarzalny.
Najlepiej byłoby skupić się na jednym rodzaju plastiku, np. butelki po napojach, wodach itp.

Zaś samo wytwarzanie gazu - nie jest trudniejsze niż pędzenie bimbru, o ile ma ktoś doświadczenie (ja nie mam :wink: ).
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”