Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
peloponez
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 mar 2015, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrgos

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Szanowne koleżanki i koledzy

To mój pierwszy post tutaj więc przy okazji wszystkich pozdrawiam. Mam takie pytanie które może nie do końca pasuje do tego wątku ale nie chcę zakładać nowego. Mianowicie czy ktoś się może orientuje jaka może być temperatura nocą w tunelu foliowym nieogrzewanym takim typowym ogrodniczym 30m x 7m x 3m jeśli temperatura powietrza będzie oscylować w granicach 10stopni C? Dodam, że w dzień w tunelu jest w granicach 30-35 stopni. Czy da się tę temperaturę jakoś w prosty sposób podwyższyć (nocą)? Np okładanie boków folią bąbelkową?
luk78
50p
50p
Posty: 57
Od: 11 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Do rana temperatura w tunelu będzie taka jak na zewnątrz.
peloponez
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 mar 2015, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrgos

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Folia pompowana i inne cuda nic nie pomoże? Tylko dogrzewanie tunelu piecem?

Jeszcze jedno pytanie - czy da się własnym sumptem wykonać w niedrogi sposób wentylację dachową w tunelu z folią pompowaną? Ewentualnie jak rozwiązać problem wychładzania/wentylacji małym kosztem? Słyszałem też, że warto stosować zacienienie na dachu?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

peloponez podaj jakiej wielkości masz tunel, bo to od tego zależy w jaki sposób rozwiązać technicznie Twoje problemy.
peloponez
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 mar 2015, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrgos

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Jeśli zdecyduję się na rozwiązanie bardziej profesjonalne i tunele zblokowane to jeden tunel zblokowany będzie miał 2500m2 (około). Spójrzcie koledzy na dane co do promieniowania słonecznego np dzisiaj w tym rejonie gdzie będą tunele:
http://penteli.meteo.gr/stations/katakolo/
Osiąga 500W/m2 a w styczniu jest tylko 20% słabsze promieniowanie słoneczne. Klimat panujący tam: http://pl.climate-data.org/location/193642/
Czyli naprawdę tylko nocami trzeba trochę dogrzać a sporym problemem może być temperatura w środku - chciałem pociągnąć paprykę aż do końca czerwca (zaczynać zbiory od stycznia)...

Ktoś może podpowiedzieć co do rozwiązań z wentylacją? Tak poza tym to szukam jakiegoś projektanta tuneli zblokowanych foliowych - może ktoś kogoś polecić?
peloponez
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 mar 2015, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrgos

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Nikt nic nie podpowie? To gdzie stanie tunel w zasadzie można pominąć - jedyna różnica to brak śniegu no i upały latem...
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Wentylacja wystarczy byle jaki rekuperator i masz załatwiony temat wilgoci i odzysku ciepła ze zużytego powietrza, co znacznie zmniejsza koszty ogrzewania. A i w nocy z 10oC zrobi się 15oC praktycznie za nic. Wystarczy tylko dobrać ilość wymiany powietrza 200m3/h czy też więcej koszty średniej klary rekuperatora 1000e ale w Polsce spokojnie można znaleźć i taki za 500e który sprawdzi się w południowych klimatach.

Ogrzewanie Pompa Ciepła powietrze powietrze ( klimatyzacja z funkcją pompy ciepła ) przy pd. klimacie z 1kW prądu uzyskasz 4kW ciepła a jedziesz na układzie niskotemperaturowym więc znacznie niższe koszty ogrzewania w połączeniu z rekuperatorem idealny komplet.

Zdanie wielokrotnie złożone bez przecinków, to bełkot!. Prosimy o poprawną pisownię, pomid.
peloponez
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 mar 2015, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrgos

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Ok ale tunel będzie miał kubaturę załóżmy 3000m3 czyli rekuperator o wydajności 200m3? Wydaje mi się, że to nierealne... Nie słyszałem też aby ktoś grzał pompą ciepła takie kubatury? Pomijając koszt urządzeń ile by to prądu zużywało?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Stąd napisałem że nie wiem jakiej wydajności rekuperator będzie niezbędny - jak często musi być wymieniane powietrze wewnątrz szklarni niech na ten temat ktoś inny się wypowie ten 200m3/h to jeden z najmniejszych i najtańszych. Pompa ciepła jest niezłym rozwiązaniem ponieważ temperatura tam zawsze przekracza 5oC co daje COP pompy ciepła na odpowiednio wysokim poziomie około 3,5-4kW z każdego kW energii elektrycznej. Na upartego można wydać 120e i przeliczyć OZC dla szklarni i wszystko będzie jasne jakie jest zapotrzebowanie na ciepło dla tych Xm2. I w tym kierunku proponował bym się na początek udać. Zakładać kocioł na paliwo stałe OK ale aby miało to sens musimy zapakować kocioł powiedzmy 50kW i podłączyć do niego bufor powiedzmy 5000l ale to generuje ogromne koszty sam kocioł + bufor lekką ręką trzeba wyłożyć 20k PLN kocioł + bufor jakieś 15k PLN za niewielki procent tej ceny mamy Pompę ciepła multi splita 1 agregat i 4 jednostki wewnętrzne za powiedzmy 5000 PLN. Reszta to opłaty za prąd. Napisz jaki masz koncept a ja spróbuje zaproponować inne alternatywne rozwiązanie. No i najważniejsze jaki jest orientacyjny budżet na samo ogrzewanie. Czy jest już w szklarni coś do czego można podłączyć instalację czy wszystko ma być nowe a raczej nowo zainstalowane.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Witam :wit Planuję instalację ogrzewania wodnego w dwóch tunelach po 128m2 w szczytach 4m wysokich , ocieplonych styropianem do wysokości średnio 70-80 cm i podwójną folią na bokach. Chciałbym upewnić się zdaniem doświadczonych w temacie Forumków czy dwa piece po 18KW z instalacją grawitacyjną wystarczą. Tunele ogrzewam od 1-go Marca , czyli po mocnych mrozach :roll: :roll: :roll:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Jeszcze musisz dać folię na sufit, są takie cienkie do podwieszania, za 250zł można kupić rolkę o szerokości 3,2m x 200m.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Myślałem o tym , muszę się jednak wstrzymać do czasu zamontowania konstrukcji i systemu nawadniającego do doniczek wiszących :roll:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Jednak obniżenia sufitu wczesną wiosną jest konieczne, bo 4m wysokości, to bardzo duża strata ciepła. Maksymalnie 2m, a jeszcze musi być zainstalowany wentylator do zbijania ciepła w dół.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”