Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

marcinbb pisze:Ja w tym roku będę ogrzewał elektrycznie, za pomocą klimatyzatora przenośnego 3,5kW z funkcją ogrzewania. ...
Pomijając koszt klimatyzatora, to wyniesie w przybliżeniu koszt ogrzewania węglem. Tylko trzeba mieć pewność w dostawie energii elektrycznej. Na takie małe moce, to można zastosować agregat prądotwórczy w razie awarii.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Koszt używanego 100% sprawnego klimatyzatora przenośnego z funkcją ogrzewania to około 150-650 PLN w zależności od czasu który poświęcimy na szukanie. No chyba że ktoś kupuje nowy klimatyzator przenośny do ogrzewania tunelu (w co wątpię)
Odnośnie dostaw energii nie wiem jak w reszcie części kraju ale u mnie te wyłączenia są sporadyczne (max 1-2 razy w roku).

Licząc koszty ogrzewania węglem: piec na węgiel nawet zwykła "koza" powiedzmy 100 PLN, węgiel zakładam zużycie na poziomie 30kg/doba bo tu nie mamy termostatu i sterownika. Grzejemy w sumie 30 dni, kiedy słonko wyjdzie ogrzewanie piecem wyłączymy?? podobnie jak klimatyzator wyłączy termostat.
30 kg/doba * 30 dni = 900kg średniej jakości węgiel to koszt około 600 PLN.
A teraz najważniejsze pytanie ile czasu poświęcisz dobowo na wyczyszczenie kozy, jak ostygnie w tunelu może już być zimno (jak w przypadku braku prądu), później ile zajmie rozpalanie, i ile sił będzie kosztowało przeniesienie, magazynowanie 900kg węgla?
A na dobrą sprawę nawet wyjechać nigdzie nie możesz, bo kto rozpali piecyk? Tu też nie został doliczony komin nawet w postaci metalowej rury;)

Edit: klima z grzaniem za 300 PLN https://www.olx.pl/oferta/klimatyzator- ... 97caa9a940 nie moja oferta
Awatar użytkownika
Hagaart
200p
200p
Posty: 281
Od: 1 cze 2011, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Witam.Mam pytanie odnośnie ogrzewania tunelu kozą lub trociniakiem.Jest może ktoś kto tak dogrzewa swój tunel?Martwi mnie to że te piece wytwarzają bardzo dużo ciepła w około i czy nie popalimy w ten sposób sadzonek i samego tunelu.Mieliśmy też plan komin przeciągnąć przez całą długość lub jego cześć co dało by więcej ciepła.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Wszystko zależy od wielkości tunelu. Ogrzewałem kozą tunel 5 x 15m i bywało różnie. Fakt że nic w nim nie zmarzło, ale w nocy zbyt ciepło nie było. Dodatkowy problem to dosypywanie węgla, jeden zasyp na zbyt długo nie wystarczy. Komin przez tunel znacznie poprawia wydajność tylko warto postarać się o odwrócenie rur w taki sposób by wilgoć skraplająca się wewnątrz komina nie wyciekała na sadzonki, bo ma w sobie taki zasób toksyn że żadna sadzonka nie przeżyje. Na początek uprawy nie jest to złe lecz kłopotliwe rozwiązanie. Fotki z mojej praktyki znajdziesz gdzieś na początku mojego wątku w stopce >Od ugoru< :uszy :uszy :uszy
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Czasami nie ma znaczenia czym ogrzewasz ale większe znaczenie ma izolacja, i jednak ta jedna warstwa folii może nie wystarczyć.
danlodz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2017, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Witam.
Prowadzę uprawę boczniaka. Chciał bym przenieść się na nową halę ok 350m2 (11mx23m), stare garaże po PGR-ach, stara hala niestety już robi się za mała. Ściany grube mury ok 40cm. cegła palona. Tylko problem z dachem, eternit. Myślałem o założeniu sufitu z płyt OSB 8mm. i wełny na to jakieś 2x20cm 40cm docelowo, latem jakieś 40*C by było w środku. Co do ogrzewania zastanawiam się nad piecem olejowym na ropę opałową http://www.mardrew.pl/piec-nadmuchowy-fabbri-f-85.html lub http://gliwice.lento.pl/piec-nadmuchowy ... 92403.html i rozprowadzić 2 rękawami przez całą długość hali. temperatura potrzebna zimą i latem to koło 15-18*C ma takie rozwiązanie sens? Sądzę że czas pracy pieca nie będzie ciągły na miejmy nadzieje małe straty cieplne.
Gorzej będzie latem schłodzić do tych 15*C, myślałem o wykorzystaniu suchego lodu w pomieszczeniu sąsiednim. Puściłbym wężownice przez lód z rury powiedzmy 75 kanalizacyjnej, lód by chłodził powietrze zasysane i pakował w te same rękawy co służyły by do grzania. Suchy lód ma prawie -80*C więc podejrzewam że dał by rade schłodzić całość.
Co myślicie o takim pomyśle?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Ja bym się skłaniał ku jednemu rozwiązaniu aby grzać i chłodzić - klimatyzacja z funkcją ogrzewania? Ewentualnie kocioł który zaprezentowałeś na zimę a w lato jakiś gruntowy wymiennik ciepła. Ale nie znam wymagań boczniaków czy można na nie wiać ciepłym/zimnym powietrzem.
danlodz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2017, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Klimatyzacja, prąd mnie zje, za drogo wyjdzie. Gruntowny wymiennik, myślałem o nim tylko czy da rade na taką powierzchnie? Ile to by trzeba rur zakopać?, 100m pewnie mało bedzie. I rury oczywiście antybakteryjne aby jakiejś choroby na plantacje nie wprowadzić. Trzeba "pare tysięcy" szykować aby miało prawo działać :)
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Trzeba by było to przeliczyć dla gruntowego wymiennika jednak nawet z jego pomocą nie zejdziesz w lato do temperatury 15-18oC, więc pozostaje klimatyzacja, lub woda lodowa.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Ogrzewanie olejem opałowym wychodzi drożej niż klimatyzatorem, bo można porównać otrzymane ciepło w koszcie węgla, a olej opałowy wyniesie więcej. Jeśli chciałbyś dowiedzieć więcej, bo ja nie jestem w temacie, to mam kolegę, który wykonuje klimatyzacje przemysłowe, to mógłby od razu prawidłowo coś doradzić. Tak na mój rozum , trzeba zwrócić szczególną uwagę na izolację budynku, bo to najbardziej skutkuje o sprawności i zatem o kosztach.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Kiedyś wykonywałem ocieplenia, więc postaram się coś pomóc. Po pierwsze musisz zwrócić uwagę na specyfikę termiczną samego obiektu. Znaczący wpływ na nią ma głębokość fundamentów i termoprzepuszczalność podłoża. Im głębsze i grupsze fundamenty tym grunt pod nim będzie zimniejszy. Izolację termiczną musisz wykonać nie tylko dachu lecz też ścian bo w lecie będą doprowadzać niepotrzebne Ci ciepło z zewnątrz. Grubość skutecznej warstwy styropianu to co najmniej 15cm. Dopiero po wykonaniu tych prac możesz określić zapotrzebowanie energetyczne. Izolowaliśmy kiedyś halę w której po wykonaniu temperatura przy ponad 30'C na zewnątrz była niewiele wyższa niż 20'C. Tańsze było też oczywiście ogrzewanie zimą :uszy
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Taka termoizolacja pochłonie potworne ilości styropianu ( przy hali 11mx23m ) przy założeniu 15 cm styropianu + robocizna pochłonie koszty grzania i chłodzenia przez kilkanaście lat! Myślę że w tym szczególnym przypadku pominąłbym taką termomodernizację, ewentualnie pomyślał o termoizolacji od WEWNĄTRZ przecież i tak nie potrzebna nam akumulacja ciepła/chłodu. Od wewnątrz 3-5 cm styropianu i jazda.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Niestety, błąd. Izolacja wewnętrzna uniemożliwi kumulację ciepła/ chłodu. Będzie to ważne gdy noce są chłodne a dnie ciepłe i w zimie odwrotnie. Styropian nie jest tak drogi, a schładzanie bardziej energochłonne od ogrzewania. Obrazowo, ile prądu zużywa na schłodzenie o dziesięć stopni lodówka? Do ogrzania jej wnętrza o 10 stopni wystarczy żarówka około 3W. Przy wymaganiach Twojej uprawy koszt termoizolacji zwróci się w ciągu jednego sezonu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”