Szopa na narzędzia, wolnostojąca...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Falk0n
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 paź 2014, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szopa na narzędzia, wolnostojąca...

Post »

Witam, jako że to mój pierwszy raz na forum to może się przedstawię. Mam na imię Michał, mam 21 lat i w zeszłym roku postawiłem sobie za punkt honoru doprowadzić do ładu działkę moich rodziców, przez lata zaniedbywaną. W związku z fatalnym stanem szopy na narzędzia dobudowanej do altanki(całość do wyburzenia, drewno przegnite) postanowiłem w miarę możliwości postawić nową szopę jeszcze w tym roku. Jest to niezbędny krok w kierunku dalszych prac na działce ponieważ w obecnej szopie nie mogę trzymać żadnych narzędzi bo zaraz rdzewieją i nadają się tylko do wyrzucenia.

W związku z powyższym mam w planach budowę drewnianej szopy na narzędzia wolnostojącej. Wstępnie ustaliłem jej wymiary na 1,20m x 1,80m x 2m(szer.,dł.,wys.). Drzwi średnicy 80-90cm. Konstrukcję chciałbym postawić na betonowej wylewce, drewniane belki umocować w metalowych kotwach przytwierdzonych do tejże wylewki, poprzeczne do nich na górze i pośrodku za pomocą wkrętów lub długich gwoździ, naturalnie w rogach wzmacniając konstrukcję zastrzałami, a całość obić płytą osb, dach naturalnie pokryć papą. Jako że nie mam doświadczenia w projektowaniu jak również w tego typu pracach zwracam się do Was drodzy forumowicze z gorącą prośbą o pomoc. Wszelkie wątpliwości zebrałem poniżej w ponumerowanych pytaniach, dla przejrzystości tematu.

1. Jaką grubość powinna mieć wylewka?
2. Czy belki o przekroju 10x10cm będą wystarczające by konstrukcja była sztywna?
3. Czy płyta osb to dobry wybór? 18mm wystarczy?
4. Czym zaimpregnować konstrukcję po postawieniu? Najzwyklejszy lakier ochronny do drewna?
5. Jaki jest orientacyjny koszt wybudowania takiej szopy?
6. Jak duży musi być spad dachu żeby zimą śnieg nie zalegał na górze?


Może ktoś z Was robił podobną konstrukcję i ma zdjęcia, plany którymi mógłbym się zasugerować? Na koniec dodam jeszcze że szopa stanie w rogu działki(ROD), w cieniu dużego orzecha włoskiego. Dodatkowym utrudnieniem w pracach jest fakt że na działce nie mam dostępu do prądu zatem wszelkie narzędzia niezbędne do wykonania konstrukcji jedynie ręczne, ewentualnie akumulatorowe.


Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc, w razie czego odpowiem na każde pytanie.
Pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Szopa na narzędzia, wolnostojąca.

Post »

Witaj Michale na Forum :wit
Po "zasięgnięciu języka" mogę Ci zasugerować:

1. Pod wylewkę dobrze byłoby dać warstwę gruzu, piasku, folia i na to dopiero wylewka - 10-20 cm, ale pod narożniki to jednak wylałabym głębsze stopy.
2. belki Ok, ale mocowanie ich na tych krótkich kotwach...hmmm u mnie wichura położyła lamele mocowane w ten sposób ... być może szopka wzmocniona płytami da sobie radę. Generalnie te kotwy nie są zbyt mocne.
3. Wg "języka" :uszy lepsza jest płyta MFP bo ciąć i łączyć ją można w każdym kierunku (mniejsze odpady) i lepiej sobie radzi z wilgocią.
4. lakierobejca albo lakier, ale z UV, bo to jednak na zewnątrz.
5. jak będziesz widział ile materiału potrzebujesz to sam sobie obliczysz.
6. Żeby śnieg się nie utrzymywał - spad ze 40 stopni - ale jak to by wtedy wyglądało ! na takim małym budyneczku spad może mieć 10-20 stopni. O tym, że dach musi być większy od obrysu budynku nawet nie muszę wspominać, co ? ;:131

Średnica drzwi... nie wiem o co kaman, ale chyba chodziło ci o szerokość drzwi ...

To tyle informacji, na pewno znajda się tu starzy wyjadacze budowlani to podpowiedzą też inne rozwiązania.
Falk0n
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 paź 2014, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szopa na narzędzia, wolnostojąca.

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedź, podziękuj również "językowi". :P

Gruz nie problem załatwić, piasku też akurat mam. Hm, więc co sugerujesz w zastępstwie, wmurować belki w wylewkę? A może zastosować te kotwy wbijane w ziemię, z tego co widziałem to siedzą całkiem głęboko + jak pójdzie wylewka to dodatkowo umocni je w ziemi?

MFP, słyszałem o tym jako o lepszej alternatywie osb. I chyba nawet nieco tańszej. A więc postanowione.

Oczywiście, długotrwałe działanie słońca nie wpływa korzystnie na drewno. ;)

Przy obecnej kondycji działki wyglądałoby to jak królewski pałac, ale w przyszłości rzeczywiście szpeciłoby to mój piękny, wyimaginowany jeszcze ogród. A więc mały spad. Oczywiście nie musisz wspominać. :P

Tak tak, chodziło mi o szerokość. Pisałem post na szybko, w nocy stąd błąd.
Pozdrawiam. :)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szopa na narzędzia, wolnostojąca.

Post »

Odpuść sobie te kotwy, załatw w złomie kilka kawałków porządnej stali, do której przykręcisz kołki. Samego drewna nie zapuszczaj w beton - szybko się zniszczy.

Zastrzałów nie musisz robić, jak dasz płytę - sama w sobie jest zastrzalem, usztywnieniem. Dach zrobiłbym jednospadowy, albo na bok, lub do tyłu od wejscia. Papa jak papa, dałbym ostatecznie blachę na dach. Uważaj na blachodachówkę - na małych spadkach zauważalnie ten spadek zmniejszają przez schodkowanie - polecałbym płaską lub trapez.
Gont bitumiczny tani nie jest. Dach zrobić z pełnym deskowaniem.
Drzwi wejściowe na 1m, tak by spokojnie taczka też wjechała.
Falk0n
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 paź 2014, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szopa na narzędzia, wolnostojąca.

Post »

Okej, dzięki za rady na pewno skorzystam. Taczki nie posiadam i raczej na tej działce nie potrzebuję, mam natomiast wózek tzw "menelkę" :D więc na pewno zmierzę średnicę i dopasuję szerokość drzwi.

Mam jeszcze pytanie odnośnie materiału. A gdyby tak zamiast płyt zastosować zwykłe deski konstrukcyjne? Czy tzw. deski szalunkowe będą się nadawać, czy może raczej heblowane? Zauważyłem że nie są drogie, a kolega ma wujka w tartaku więc być może udałoby mi się załatwić je jeszcze taniej. O np. Link usunięty,pomid.
Pozdrawiam. :)
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szopa na narzędzia, wolnostojąca.

Post »

Ta deska jest w kosmicznej cenie, jak masz w okolicy jakiś tartak to weź podjedź i kup deski tam, w markecie to jakieś nieporozumienie jest. 12 zł za 1 deskę? Kantówka 9x9 wystarczy, na dach łaty mogą byc mniejsze, jak radzą koledzy lepiej blacha pokryć, nie trzeba pełnego deskowania do blachy, i na wkręty robota idzie szybciutko, arkusz blachy kosztuje coś ok. 50 - 60 zł. Heblowane deski są lepsze, mniej zuzywa sie farby do pomalowania, i ścianki z nich tez lepiej wyglądają jak płyta. A jak masz ok. 1000 zł to w sklepach są gotowe szopy o wymiarach, jakie podałeś, z podłogą drewnianą nawet. W kawałkach przywiozą, weźmiesz młotek, gwoździe i sobie poskładasz. Wbrew pozorom nie jest łatwo zrobic szopę bez narzędzi, żeby to było stabilne i na lata. Koszty jak podliczysz mogą byc porównywalne z gotowym domkiem. Chcesz, to kombinuj sam, nie bronię, to fajna zabawa takie budowanie ale musisz mieć przynajmniej pilarkę spalinową i wkrętarkę akumulatorową bo się zamęczysz. No i młotek, i kogoś do pomocy, bo ciężko jest samemu budować a drewno swoje waży. Wylewka 10 - 15 cm wystarczy, tylko daj gruz i dopiero wylewkę, na gołej ziemi popeka.
Falk0n
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 paź 2014, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szopa na narzędzia, wolnostojąca.

Post »

Jak wspomniałem, kolega ma wujka w tartaku. Blachy właśnie chciałem uniknąć bo nie pasuje mi do koncepcji ogrodu. :/ Narzędzia niewymagające stałego źródła prądu(w tym akumulatorowe) naturalnie uwzględniam do wykonywania prac. :) Kumple też chętnie pomogą, ojciec i brat. Przeglądałem wczoraj te gotowe szopy, w cenie 800-900 zł kupię a że obok ROD stoi Leroy Merlin to nawet za dostawę bym nie płacił w sumie. Jednak własnoręcznie zbudowana daje dużo większą satysfakcję + liczę że wykorzystując znajomości i własną pracę koszt całkowity wyjdzie mi nieco mniejszy.
Pozdrawiam. :)
arczibald600
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Z czego wybudować szopę

Post »

Witam wszystkich ,jestem tu nowy być może ten wątek był już poruszany na tym forum .Niestety w wyszukiwarce nic nie znalazłem co by zaspokoiło moją wiedzę .Mianowicie mam zamiar wybudować szopę na narzędzia na moim ogródku ROD...dodam też że zależy mi na trwałem konstrukcji i w miarę możliwości taniej i szybkiej w budowie max 2 dni tak aby przez wolny wekeed postawić szopę .
Mam zamiar zbudować szopę 200 cm szerokości i 200 cm długości i ok 210 cm wysokości wejście do szopy max 100 cm tak aby taczka czy kosiarka swobodnie przechodziła przez drzwi .
Moje pytanie jakich materiałów użyć ,dodam że w myślach ma raczej coś z drewna czy np: kantówka odpowiednio poskładana jako szkielet na podporach z betonowych bloków przytwierdzonych kotwami metalowymi i ściany z płyty MDF i do tego jakaś lakiero bejca na dach blacha i drzwi z płyty MDF wzmocnione deskami .Czy taka konstrukcja wystarczy czy na płytę MDF musiał bym jeszcze dać jakieś deski jeśli tak to jakie ? A może na płytę atlas plus i styropian siatka i klej .Szukam jakiś pomysłów i opinii osób które już takie konstrukcje stawiały mój budżet na tą szopę to 500 zł wiadomo że zawsze coś może wzrosnąć ale chciał bym poznać opinie z czego mogę tanio i solidnie złożyć szopę na narzędzia aby przetrwała kilka lat...PS z góry dziękuje za pomoc..
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Szopa na narzędzia, wolnostojąca...

Post »

Ja mam taką szopkę na podobnej konstrukcji (ponad 2 razy większą niż twoja będzie), ale ściany są deski podbitkowej a dach z blachodachówki. Koszt materiałów wyniósł mnie dużo więcej niż twój budżet, no ale może masz dostęp do tanich materiałów. Szopka stoi już 4 sezon i na razie nie ma z nią żadnych problemów.
arczibald600
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szopa na narzędzia, wolnostojąca...

Post »

Leszeg czy mógł byś mi napisać jakich materiałów użyłeś do budowy swojej szopy .Bardzo by mi to pomogło bo zależy mi na opinii kogoś kto już budował coś takiego i jak napisałem stoi już kilka sezonów i ma się dobrze .PS Ile dałeś za materiały do swojej szopy.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szopa na narzędzia, wolnostojąca...

Post »

Kupienie boazerii elewacyjnej nie jest dużo droższe niż płyta a wygląda zdecydowanie lepiej.

Drewna jeśli nie pomalujesz, to po prostu zszarzeje. Lakierowanie zabezpiecza w pierwszej kolejności przed szarzeniem drewna.

Konstrukcja drewniana będzie najlepsza. Usztywnienia z łat 4x6

Jak dasz płytę, to masz kolejny wydatek + siatka i klej i styropian. Oczywiście samą płytę możesz pomalować - no ale czy to będzie piękne? A tańsze nie będzie....
Najtaniej, to kupić gotowy garaż z blachy lub samemu go złożyć. Konstrukcja może być drewniana, ale pamiętać należy, że blacha lubi się "pocić"....
Obrazek
mamly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 lip 2019, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tania szopka/schowek na narzędzia

Post »

Witam. Od niedawna jestem "właścicielem" ogródka działkowego w ROD
Na działce mam altanę murowaną, oraz coś co przypomina szopkę na narzędzia, lecz jest w opłakanym stanie (dziura w dachu i krzywe ściany)
Mam plan aby zburzyć tę szopkę (nie jest ona połączona z altaną) a następnie dobudować do jednej ze ścian altany schowek 2x2 metra.
Moje pytanie - z czego tanio i w miarę estetycznie można zrobić taki schowek ?
Zastanawiam się nad płytami OSB lub kupić gotowy blaszany garaż (takie jak są na budowę).
Może macie jeszcze jakieś pomysły jak to zrobić tanim kosztem ?
Z góry dziki
Tamarini
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 sie 2019, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek narzędziowy,działkowy

Post »

Polecam wszystkim domek narzędziowy Maxi. Fajne rozwiązanie, domek zawiera podłogę, szybko się go składa.
Jestem bardzo zadowolona z zakupu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”