Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Czapki z głów Mistrzu! ;:215
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
_fox_

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Do szlifowania równie dobra jest mała szlifierka taśmowa, zarżnąłem już trochę tego sprzętu, ale tak to jest jak się dużo robi a za jakiś czas nie można kupić tej samej marki / były by części zamienne/ ale hebelek jest spoko ma 2 ostrza i to ostrzone na dwie strony, z wymianą nie ma problemu, a i gładź jest zadowalająca. Oscylacyjną to ja szlifowałem ściany po gipsowaniu, oj się działo jak tego pyłu nawchodziło wszędzie ;:306

Piszesz o pile stołowej, jeśli masz zamiar kupić to tylko z silnikiem indykcyjnym ;:108 te oparte na szczotkach są dobre do przecięcia deski i to w poprzek ;:108 zresztą piszą w instrukcji 5 min pracy, 15 min odpoczynku ;:306 już dwaie takie zajeździłem na śmierć ;:222 i nikt tych silników nie przewija ;:131
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Witaj na budowie! Wpiszę się i ja. A doświadczenia w tym zakresie swoje mam ;:oj
Jakieś 4 lata temu postanowiłam postawić tunel, ale jak to ze mna bywa , zawsze zaczyna się od " no wiesz tylko szczotka przejadę, nic robić nie będę , tanio ma wyjść i malutkie..." No i plan był ,że nie dam więcej na niego jak 200zł. Bez folii oczywista. Miał byc malutki, no na parę krzaczków... miał być, ale Ania zawsze ma zapędy spokojne a robi inaczej. Plan był na 2m/2m max. Zrobił się 4m/3m. Drewno kupiłam w tartaku w wiosce obok, wydałam na niego (drewno) chyba 300zl ale trzeba wliczyć w to paliki do pomidorów (50 szt)oraz listwy z których potem zrobiłam 5 dużych pergoli...
Plan był, że to jest wersja testowa , czytaj mało trwała. Konstrukcja z listew 4/4 wzmocniona na dachu cieńszymi. Szpilek do ziemi nie kupowałam, miałam kątownik stary , małżonek zatrudniony( jego jedyna praca przy całym foliaku hihihi) przeciął je na odcinki 1m, wyszło ich szt 6. Więc poszły na rogi budowli, oraz po środku dużych śćian. W wywiercone w nich dziury poszły zwykłe drewnowkręty , trzyma jak kropelka! Drewna niestety nie zaimpregnowałam, ale nie ma szału, 4 lata wytrzymało i w sumie dalej by było , gdyby nie moje eksperymenty chemiczne , czyli wysypanie na ziemię w foliaku ogromnej ilości popioły drzewnego co dało efekt Hiroszimy... :;230
Wysokość ściany bocznej -2m, wysokość w szczycie 2,40m. Drzwi szt 1 , na drugie żal mi było miejsca straconego dla warzywnika z tyłu foliaka, przez co zamiast drzwi wyszło okno na wysokości ok 1m.
Najśmieszniejszym momentem wyliczeń i budowy była rozmowa z szwagierką o dachu, bo mówię o wymiarach listew tworzących go ,a ona- nauczycielka matematyki w liceum pyta skąd wiem ile to bedzie, mówię jak z kąd?? z twierdzenia Pitagorasa! Dziewczyna się zaszokowała i stwierdziła ,że to dobre zadanie domowe dla dzieciaków. (drugim było ustawienie warzyw na grządkach z założeniem które sie lubia a które nie... ;:306 )
Na zimę folię ściągam, niestety konstrukcja jest stosunkowo delikatna w tej sprawie. Jeżeli chodzi o wiatr- nie rusza jej nic.
No cóż jeszcze? skręcałam sama tymi ręcami , wkrętarką aku, cięłam tymi ręcami płatnicą ... Męska część populacji sąsiedzkiej wisiała na płocie i kibicowała cmokając z zachwytem... ;:170
Jak chcesz fotki to podaj e-mail - wyślę , ale ostrzegam o ryzyku porażenia brakiem profesjonalizmu ;:306
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

aniaop pisze:Jak chcesz fotki to podaj e-mail - wyślę , ale ostrzegam o ryzyku porażenia brakiem profesjonalizmu
Ale w sensie, że te zdjęcia będą pokazywać Ciebie przy budowie? Czy tylko samą budowę, a Ciebie obok? :wink:
Co się zaś tyczy mojego maila, to nie jest trudne znalezienie go w moim profilu na przykład. :)
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

W tak zwanym międzyczasie popełniłem małe wędzonko.
Oto fotorelacja:

Obrazkowa instrukcja wędzenia sera białego. Wyszedł przepyszny, jak zwykle :lol: , nie chwaląc się dodam:
Takie serki wybrałem do wędzenia:
Obrazek

Obrazek

Teraz serki obciekają na kratce po 14 godzinnej kąpieli w 8,5% solance:
Obrazek

Obrazek

Teraz serki zapakowane w siatkę obsychają przez całą noc elegancko wisząc na drągu na balkonie:
Obrazek

Obrazek

Teraz serki trafiają do takiej oto wędzarni:
Obrazek

Obrazek

No i efekt końcowy:


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławek serki lepsze niż WKS ;:224
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
janka7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 12 lut 2011, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

A wędzisz coś oprócz twarogów np. żółte sery ? Jak długo trzymasz je, i jakiego używasz drewna ?
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Saraz Saraz to chyba wątek na temat budowy tunelu czy wędzenia? :;230

Tunelu nie widać, czy nie dodano zdjęć?
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

krismiszcz pisze:Saraz Saraz to chyba wątek na temat budowy tunelu czy wędzenia? :;230

Tunelu nie widać, czy nie dodano zdjęć?
Ale czy Ty masz do mnie pretensje krismiszcz, że w przerwie w budowie tunelu, spowodowanej przeogromnymi opadami deszczu u mnie, podzieliłem się swoimi zdjęciami z wędzenia serów :?: :?: :?: :shock:
A zdjęcia zaraz będę wrzucał... same zdjęcia. Wersję opisową oraz zdjęcia już gotowego w 100% wraz z rosnącącymi w nim pomidorami przy innej okazji. Na razie dopadła mnie deprecha spowodowana pogodą za oknem. Nie wiem, czy jak jutro pójdę na działkę, nie zobaczę widoku, który zastałem 04.05.2013. Ostatnie zdjęcia dokumentują, co mam na myśli. :wink:
janka7 pisze:a wędzisz coś oprócz twarogów np. żółte sery ? jak długo trzymasz je i jakiego używasz drewna ?
Wędzę tylko padlinę w postaci szynki, baleronu i boczku. Z serów tylko to co widać na zdjęciach. Żadnych kiełbas i żółtych serów.
Twarogi wędzę 4 godziny w temp. 45-55 stopni C. Używam tylko drzewa owocowego. Najczęściej wiśnia, jabłoń, śliwa... Zresztą na działkach prawie tylko takie drzewo jest dostępne. :)
A teraz pobawię się ImageShackiem, bo zdjęć będzie ponad 30. :wink:
Wrrróć... jednak teraz wrzucę od razu zdjęcia z potopu mojej działki, zdjęcia z początku maja tego roku:
Mokry maj, a dokładnie 04.05.2013 wtedy właśnie zamierzałem wsadzać pomidory do foliaka:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

No to zaczynam przedostatnią :wink: fotorelację.
Krokwie i kantówki na dach czekają po malowaniu na wyschnięcie:
1. Obrazek

2. Obrazek

3. Obrazek

4. Obrazek

5. Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Powoli zaczynam składać klocki dachowe do kupy:
6. Obrazek

7. Obrazek

8. Obrazek

9. Link nieaktywny, pomid.

10. Obrazek

11. Obrazek

12. Obrazek

13. Obrazek

14. Obrazek

15. Obrazek

16. Obrazek

17. Obrazek

18. Obrazek

19. Obrazek

20. Obrazek

21. Obrazek

22. Obrazek

23. Obrazek

24. Obrazek

25. Obrazek

26. Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Czymś musiałem zabezpieczyć krawędzie kantówek, by zabezpieczyć folię przed przetarciem. Wybór padł na folię do pakowania:
27. Obrazek

28. Obrazek

29. Obrazek

30. Obrazek

31. Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Dookoła tunelu musiał powstać rowek, by schować w niego końcówki folii. Na folię dałem cegłówki, które obciążyły i naprężyły ją i dopiero na to sypałem ziemię:
32. Obrazek

33. Obrazek

34. Obrazek

35. Obrazek

36. Obrazek

37. Obrazek

38. Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Nałożenie folii (i tylko przy tej czynności musiałem skorzystać z pomocy innej osoby), położenie cegłówek w rowki, przysypanie ziemią i już. Potem jeszcze przymocowanie paru listewek na rogach i montaż drzwi i tunel foliowy gotowy:
39. Obrazek

40. DEL

41. Obrazek

42. Obrazek

43. Obrazek

44. Obrazek

45. Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Zbudowałam sobie tunel-samoróbkę taki jaki miałeś wcześniej, ale takiego to już bym nie umiała.
Szacun kolego.
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Nie chce być jakimś krytykiem bo kawał roboty wykonany ale po co popełniać błędy które ktoś przerobił.
A więc po co wstawiłeś te poziome łaty po środku obu połaci? Nie dość że osłabiłeś wycięciem te kantówki do kalenicy to jeszcze folia w przypadku naciągnięcia stworzy worek w tamtym miejscu i ewentualna woda opadowa zrobi tam bajorko dociążając konstrukcje i stopniowo uszkadzając (przycierając) folie.
Tą łate spokojnie mogłeś przykręcić od wewnętrznej strony nie osłabiają połaci (bez podcięć) i bez styku z folią. Wtedy mogłaby też posłużyć do podwiązania sznurków prowadzących pomidorów .
No i o tym kolorze łaty stykającym się z folią już wspominałem...jasny... poważnie folia tam rozpadnie się szybciej (zrobi się krucha) bo nagrzewa się to mocno na słońcu. U znajomego na werandzie ciemne katówki wytworzyły taką temp. że pokrycie falówką PCV zniekształciło się jak nad ogniem.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
PabloPolaco
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 maja 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Madrid

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Witam. Sławek całkiem, całkiem Wielki plus za pomysł, mniejszy za wykonanie, ale też plus. Wiem, że masz "braki narzędziowe" które ograniczają Twoje możliwości. Pomyśl na przyszłość o sposobie łączenia elementów drewnianych konstrukcji. Chętnie służę radą, mam trochę doświadczenia w stolarce i budownictwie. Gratuluję zapału, inwencji twórczej i zamiłowania do browaru. Miło wiedzieć że jest ktoś kto tak jak ja liczy czas, wykonaną pracę w piwach ;:108 .
Pomysł z truskawkami strzał w dziesiątkę.
Nie myli się ten, co nic nie robi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”