Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

U mnie jeśli chodzi o podlewanie to posiadam beczkę przed tunelem 200 l. Rano zawsze była uzupełniana woda a wieczorem ciepła woda szła pod warzywa w tunelu.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Troszkę mi zeszło nad przekonaniem samego siebie, by powrzucać obiecane zdjęcia. A i polityka Imageshacka zmusiła mnie do przeprowadzki na Fotosika. :(
Jak pisałem wcześniej w tym roku zamiast kłaść nowę folię, postanowiłem pójść w kierunku płyt. Powodem rezygnacji z folii na dachu było działanie ptaszysk. Otóż siadały na górnej belce i gdy wypatrzyły jakiegoś owada, który przysiadał na golii od wewnątrz, to ptaszyska po prostu dziobem dzurawiły mi folię, inna sprawa, że przy okazji też i owada zjadały. :wink: Po całym sezonie, okazało się, że na górze folię miałem kompletnie perforowaną i gdy przyszedł większy watr, to mi tę folię z dachu elegancko urwało wzdłuż wydziubanych otworków. No i dachu nie było. Odczekałem i po zimie wziąłem się za dach. Okazało się, że oprócz płyt (wybrałem trapezowe, a nie sinusoidalne - cena zresztą jest taka sama), niebędne są jeszcze podkładki, które mają iść pod górny schodzek trapezu (nie zalecają przymocowywania płyty na dolnym schodku), oraz wkręty. Początkowo zakupiłem gwoździe, które w komlecie posiadały podkładki elastyczne, ale niestety nie zdały egzaminu. Płyty są na tyle kruche, że jeden nierozważny ruch młotkiem i powstaje dziurka w płycie. Gwoździami przymocowałem tylko jedną płytą i przeszedłem na wkręty (na którymś zdjęciu widać niedobity gwóźdź, ale to nie przez to, że odwaliłem lipę, tylko po prostu gwóźdź juz dalej nie wchodził, więc wymyśliłem, że lepiej zostawić jak jest, niż mieć dziurę w dachu :wink: ).
Myślę, że zdjęcia lepiej wytłumaczą, co zrobiłem, niż słowa. :) :)

1. Obrazek

2. Obrazek

3. Obrazek

4. Obrazek

5. Obrazek

6. Obrazek

7. Obrazek

8. Obrazek

9. Obrazek

10. Obrazek


Docelowo i boki, i fronty też będą z tych płyt. Czekam aż folia się sfilcuje, czyli za jakieś 2, 3 lata. Rynny nie przewiduję... na razie. Gąsiory na górze zrobiłem z przeciętych wzdłuż rur PCV 110mm. Mocowałem je wkrętami na zakładkę, by jedna zachodziła na drugą. Starałem się pokazać szczegóły, na przykład podkładki pod wkręty. Okazało się, że płyty mocuje się nie tak jak myślałem, w dolnym schodku płyty, a w górnym, czyli właśnie za pomocą tych białych, przeźroczystych podkładek. Te podkładki są uniwesalne, nadają się do płyt trapezowych, jak i sinusoidalnych. Sprzedają po 200 sztuk.
Sam jestem ciekaw, jak przetrzymają właśnie grad, no i przede wszystkim duże mrozy. Się zobaczy.
Awatar użytkownika
edi78
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 10 maja 2008, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnow-NÖ

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Witam Slawgos.
Pięknie ci ta szklarnia wyszła ;:215 .

Też się przymierzam i chciałabym właśnie całą z płyt zrobić .Jaka jest grubość twoich płyt ?

Pozdrawiam Edi
***************************
Pozdrawiam - Edyta
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Edi - no to zabiłeś mi ćwieka z tym pytaniem o grubość płyty. :?
Wymiary: 200x98mm, to pamiętam z głowy :wink: , a co do grubości, obiecuję, że jak będę na działce, to suwmiarką zmierzę. Obawiam się jednak, że moja wizyta na działce odbędzie się najwcześniej w poniedziałek, bo aktualnie nad Wrockiem ktoś kurek z wodą otworzył.
Yoannak
500p
500p
Posty: 607
Od: 2 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Slawgos,

Szklarnią tak jak i kosze truskawkowe zachwyciły mnie, M już wie o co będę go prosić, bo sama pewnie nie dam rady ;:306.
Joasia
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Edi - płyta ma 1,1mm.
Yoannak - to się mąż cieszy zapewne na Twoje przekonywanie. :wink:
spinka911
50p
50p
Posty: 78
Od: 2 cze 2013, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Tegoroczne dzieło moich rodziców:

Obrazek
Pozdrawiam, Basia

Moja działka w ROD
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Slawgos, fajna robota.
Gwoli ścisłości, to w Twojej odpowiedzi, na pytanie edi78, wkradł się chyba błąd.
Chyba miało być; 200 X 98 cm, a nie mm.
Pozatem, ja zrozumiałem, że jemu chodziło o wysokość tych płyt, tzn wysokość tego trapezu (uzupełnionej przy mocowaniu, przez wysokość tej podkładki), a nie grubość materiału płyty.
A moża ja źle zrozumiałem?.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Napisze to jeszcze raz ... płyty te wytrzymują jak dobrze pamiętam do 150C a ciemne belki drewniane potęgują nagrzewanie więc w lato powyginają się nad nimi jak nad ogniem....
Dobrze Ci radze pomaluj sobie na biało przynajmniej górne części kantówek.

edit:
sprawdziłem i temp. max podają dla takich płyt 70-80C
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
jaro52
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 lut 2012, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Bardzo fajna konstrukcja . Nie do końca przekonują mnie te płyty , ale jak zdadzą egzamin u ciebie to na pewno zastosuje je u siebie . W sumie w przyszłym roku jak pozwolisz skopiuję Twój namiot ?
_fox_

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Szklarenka super ;:108 Sławku a nie pomyślałeś aby płyty przykręcać wkrętami farmerskimi są różnej długości, mają gumowe podkładki. Ja bardzo często korzystam z tego typu rozwiązania.
jaro52
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 lut 2012, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Witam jakie wyniki w tego typu szklarni w tym roku zanotowałeś ?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Co rozumiesz przez "wyniki" bo mogę coś podpowiedzieć, Sławka i jego tunel ( nie szklarnię ) znam.
Nie rozumiem tylko pytania....
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”