Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Galaktyczny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 paź 2015, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Budowa tunelu z podwójną folią pompowaną wraz z ogrzewaniem - proszę o porady

Post »

Witam
Postanowiłem zbudować tunel foliowy o rozmiarach dł-30m, szer-7m, wys-3m. Mam pare takich tuneli jednak problem w tym, że chciałbym go dobrze zabezpieczyć przed temperaturą ujemną tzn zrobić podwójną folię z systemem pompującym. Do montażu używam na ostanich pałąkach listw do mocowania folii tylko pytanie czy w przypadku podwójnej folii te listwy się sprawdzą i jak jest z przysypaniem folii po bokach ziemią tzn chodzi mi o to czy folie muszą być mocno napięte bo rozumiem, że pierwsza folia jest przysypywana mniejszą ilością ziemi i na to przychodzi kolejna przysypana resztą ziemi tylko właśnie nie wiem jak ma być z tym napięciem czy one się czasami nie skleją ? Jakie urządzenie najlepiej się sprawdza w takich rozmiarach tunelu do napompowania folii?

Kolejna sprawa ogrzewanie mianowicie w poprzednim tunelu używałem dmuchawy, do której była pompowana ciepła woda z pieca jednak to rozwiązanie było mało efektywne ponieważ piec musiał być ustawiony na bardzo wysokie temperatury (80-90 stopni) aby było to bardziej odczuwalne w tunelu przy czym było bardzo duże zużycie opału wiec postanowiłem z niego zrezygnować. Teraz zastanawiam się nad ogrzewaniem podłogowym z plastikowych węży. Planuje zrobić dwie rury o większej średnicy wyjściem i powrotem a od nich podział na mniejsze tylko pytanie co jaki odstęp powinny być od siebie oddalone? i czy warto zakopywać takie węże w ziemie czy lepiej jak leżą na powierzchni ( tunel ma służyć do produkcji roślin ozdobnych w doniczkach) słyszałem ze pod wpływem temeratury węze na takiej długości sie bardzo kurczą i rozszerzają.
jaroslaw1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 gru 2015, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
:tan
imagine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 lut 2016, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Slawgos,
czy mógłby wrzucić jeszcze raz zdjęcia z budowy tunelu foliowego.
Bardzo mi to ułatwi konstrukcję mojego tunelu.
Z góry dziękuje i super robota (kiedyś te zdjęcia widziałem, ale niestety są już nieaktywne)
Pozdrawiam
voinarovski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lut 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

dzień dobry
mój 1. post na tym forum, więc po kolei:
Marcin 26 - jestem mało doświadczony w ogrodnictwie, ale od tego roku postanowiłem sobie, że biorę się za siebie i coś będę działał. mam działeczkę fajnie położoną pare arów jest. chciałbym zbudować tunel foliowy w którym zamierzam sadzić winorośl. Zgromadziłem trochę materiałów i liczę na pomoc i o pomoc proszę.

wymiary napisałem zielonym kolorem
czarny to szkielet
czerwony to drzwi/wentylacja (oczywiście po obu stronach jest to samo)

1.Jakie powinienem zrobić odległości między słupami (kolor niebieski)? I co za tym idzie ile tych słupów będę potrzebował? Dodam, że słupy (zrobione z kantówek 5x4) będą osadzone na słupkach betonowych w kształcie walca o średnicy 20 cm, a w ziemi około 80 - 100 cm. każdy zostanie zazbrojony, a słupy drewniane będą skręcane do elementów zbrojeń (grubych blach ocynkowanych) wystających ponad poziom betonu.
2. co sądzicie o takiej konstrukcji, miejsca przecięć zamierzam skręcić za pomocą kątowników ciesielskich, natomiast miejsca połączeń płaskich za pomocą skrawków odpowiednio dociętych z płyt OSB.

Obrazek
sqter1971
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 2 kwie 2013, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

osb w namiocie napuchnie od wilgoci.Ja robiłem takie zastrzały z kontrłat długości 1m (2,5 na 4cm)w rogach namiotu i sprawdzają się. Niebieskie słupki masz oddalone o ponad 3 metry. taka duża połać folii będzie łopotać. Nawet jeśli się nie zerwie to hałas jest uciążliwy.
zielistek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lut 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Witam wszystkich, przeczytałam wszystkie Wasze posty na tej stronie oraz na innej tego forum, z góry dzięki za cenne rady. U nas stal już zamówiona, a raczej
- pręt gładki fi 10 x 216mb za 1,81 zł
- profil 20x20x2 x 60mb za 2,98zł
- farba biała już jest, jeszcze dokupić trzeba podkładową

i z tego głównie powstanie tunel szklarniowy o wymiarach 6m szer, 13m długi...moje marzenie się spełnia. :tan
Trochę drogo wyszedł materiał, ale jak coś robić to raz (a mam nadzieję) dobrze. Co powiecie na temat folii UV 10. Czy ktoś używa?
Niedługo zdjęcia z realizacji :)
Wiedzieć, że wiemy, co wiemy, i że nie wiemy tego, czego nie wiemy ? oto prawdziwa wiedza.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Szeroki i długi ten tunel będzie. Nie jestem pewny stabilności tych prętów. Nawet przy fi 10. Żeby to usztywnić, będzie potrzebne spawanie prętów poziomych. Do tego pomysł jak wspomóc szczyty. Raczej rury-słupy pionowe. Tzw. zastrzały przy prętach nic nie dadzą.
Bez tego, konstrukcja będzie pływać. Miałem taką w o wiele mniejszych wymiarach.
Też jestem za metalem.
Pozdrawiam
Dariusz
zielistek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lut 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Tak, spawanie na pewno będzie. No zobaczymy jak to wyjdzie. Nie za bardzo wiem jak założyć folię na przód i tył, ale pewnie wyjdzie w praniu.
Wiedzieć, że wiemy, co wiemy, i że nie wiemy tego, czego nie wiemy ? oto prawdziwa wiedza.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Przy 13 metrach, przody musisz mieć otwierane w całości. Inaczej będzie kłopot z wietrzeniem. Nie wiemy co chcesz uprawiać.
Pozdrawiam
Dariusz
zielistek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lut 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Przydomowy warzywniak, czyli wszystkiego po troszku :) . Liczę się z szerokim wejściem, oraz tyłem i cały czas przypominam o tym Mężowi :wink:
Wiedzieć, że wiemy, co wiemy, i że nie wiemy tego, czego nie wiemy ? oto prawdziwa wiedza.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Czekamy zatem na relację. Uprzedź męża, żeby się przyłożył do pracy, bo z oceną u nas nie będzie lekko. ;:306
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

zielistek pisze:Przydomowy warzywniak, czyli wszystkiego po troszku :) . Liczę się z szerokim wejściem, oraz tyłem i cały czas przypominam o tym Mężowi :wink:
O tym tyle, to faktycznie przypominaj mężowi, bo może zapominać. O szerokości na pewno pamięta. :;230
zielistek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lut 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

darbo pisze:Czekamy zatem na relację. Uprzedź męża, żeby się przyłożył do pracy, bo z oceną u nas nie będzie lekko. ;:306

Fotorelacja na pewno będzie. :D Gorsze od Waszej krytyki, jest brak mojego zadowolenia z Jego pracy :wink: Odpowiedzialność na Nim ciąży ogromna ;:224
Wiedzieć, że wiemy, co wiemy, i że nie wiemy tego, czego nie wiemy ? oto prawdziwa wiedza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”