Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Zima przyszła, to człowiekowi niebezpieczne rzeczy do głowy przychodzą. :wink: Ja na przykład wymyśliłem, że na wiosnę będę stawiał nowy tunel foliowy. W tym co zbudowałem ze trzy lata temu trzeba wymienić całą folię, więc wymyśliłem, że przy tej okazji oprócz folii, zmienię całą konstrukcję. Obecnie foliaczek ma wymiary 2x4m i wysokości raptem 1,8m, więc lekko się garbię w nim. :wink:
Zamierzam przedstawić w tym wątku cały proces budowy tunelu foliowego, ceny materiałów (od kantówek, przez folię, do wkrętów i krążków papieru ściernego). Oczywiście zdjęcia będę wstawiał dopiero wiosną, gdy ruszę z budową. Jak na razie gromadzę materiał i przechowuję wszystko na balkonie. :)
Na razie zrobiłem plany, jak ma tunel wyglądać, jaki ma byc duży, jaki jest wstępny koszt no i przede wszystkim, przygotowałem już ziemię na wiosnę. Ponieważ koszt mojego pierwszego foliaka zamknął się kwotą samej folii, wkrętów i paru listew, postanowiłem wymyślić swój nowy tunel w taki sposób, by zamknąć się w kwocie około 700-800PLN. Za chwilkę napiszę swój zestaw potrzebnych rzeczy wraz z cenami. Oczywiście zimę przeznaczyłem na powolne zbieranie potrzebnych mi rzeczy. Już zakupiłem parę kantówek i szpil a całość zimuje sobie spokojnie na balkonie.
Oczywiście oczekuję pytań, rad i w ogóle zainteresowania tematem. :wink:
No to zaczynam:
Tunel foliowy ma mieć wymiary 5m długości, 2,5m szerokości, na środku 2,7m, a po bokach 1,8m wysokości. Foliak ma być całkowicie z drewna (no poza folią oczywiście :) ), gdyż po moich wcześniejszych przygodach na działce (wiata, stół, ławki, czy inspekt) zakochałem się w tym materiale. :wink:
Lista potrzebnych rzeczy:
1. Szpile 7x7 10szt x 11,74 = 117,40
2. Pręt gwintowany fi10x100cm 2szt x 4,66 = 9,32
3. Podkładki pod śruby fi10 0,828kg x 13,86 = 11,48
4. Nakrętki na śruby fi10 0,418kg x 13,86 = 5,79
5. Kątownik 40x40x25 14szt x 1,03 = 14,42
7. Kantówka 7x7x180cm 10szt x 13,79 = 137,90
8. Kantówka 4x5x400cm (ŁATA) 11szt x 10,62 = 162,20
9. Folia czterosezonowa (8m) 7m x 19,98 = 139,86
10. Impregnat żywiczny XYLOMAL TIK 1szt x118,00 = 118,00
11. Krążki papieru ściernego 2szt x 14,26 = 28,52
SUMA = 744,89

No to na razie tyle. :wink:
Pozdrawiam. :wit
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Slawgos pisze:Tunel foliowy ma mieć wymiary 5m długości, 2,5m szerokości, na środku 2,7m, a po bokach 1,8m wysokości.
Mam niemal identyczne parametry ....
_fox_

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Nie chce się wcinać ponieważ znowu zostanę źle odebrany, ale to wychodzi ok 60 zł za m2 powierzchi :( trochę drogo.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Zgadzam się, koszmarnie drogo. Kostrukcja stalowa wyszła by sporo taniej.

Rurka 3/4 - koszt od 6zł do 4 zł za mb
Elektrody, kilka tarcz do szlifierki, papier ścierny, pędzelek, puszka podkładu, puszka bazy, folia. Stawiam że wyjdzie połowa Twoich kosztów.
Chcesz drewno, doskonale Cię rozumiem sam uwielbiam prace w drewnie oraz przedmioty z naturalnego materiału ale czasami trzeba myśleć funkcjonalnie oraz ekonomicznie.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

_fox_ pisze:Nie chce się wcinać ponieważ znowu zostanę źle odebrany, ale to wychodzi ok 60 zł za m2 powierzchi :( trochę drogo.
E tam... tylko 60PLN za metr kwadratowy...? Dodaj jeszcze do tego ze dwie beczki piwa, które wypiję podczas budowy, dodaj godziny, które zamiast w robocie spędzę na działce, to mniej więcej wyjdzie Ci cena za metr kwadratowy. :wink:
BTW _fox_, Ty źle zrozumiany? przeze mnie? Coś było kiedyś? Dlaczego nie pisałeś, jeśli coś było?
Widzisz, postanowiłem dokumentować swoją przygodę z budową tunelu foliowego od samego początku aż do końca, gdy będzie stał i cieszył moje oko i oko Właścicielki Działki, podobnie jak uczyniłem z budową wiaty, czy też truskawników. U mnie jest miejsce tylko na tunel foliowy o wymiarach 5x2,5m. Po prostu foliak o innych wymiarach nie wchodzi w grę i już.
I na koniec, pooglądaj _fox_ aukcje na alledrogo. Tam za gotowe foliaki o wymiarach 3x4 (a u mnie taki rozkład długości i szerokości nie ma żadnych szans wpasowania w działkę, bo u mnie musi być 5x2,5 i już) śpiewają sobie po około 600PLN. Do tego moje zdanie jest takie, że te oferowane tunele są słabej jakości. Taka duża różnica według Ciebie? Raptem 10 PLN (idąc Twoim tokiem rozumowania i liczenia) za metr kwadratowy, a śmiem twierdzić, że moja koncepcja budowy foliaka jest lepsza. Masz inne zdanie? Udowodnij... :wink:
Jacku - masz koncepcję, jak zrobić to taniej, lepiej, to zapraszam... :D Przecież zima dopiero się zaczęła i mamy kupę czasu na rozmowy. :D
Pozdrawiam. :wit
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Widzę, że koleżeństwo nie za bardzo zrozumiało sens powstania tego wątku. Ja zamierzam dokumentować budowę tunelu foliowego. Wszelkiego rodzaju wtręty na temat kosztów, czy też sugestie użycia innego materiału niż drewno, uważam za niepotrzebne zaśmiecanie tego wątku.
krismiszcz pisze:...
Rurka 3/4 - koszt od 6zł do 4 zł za mb
Elektrody, kilka tarcz do szlifierki, papier ścierny, pędzelek, puszka podkładu, puszka bazy, folia. Stawiam że wyjdzie połowa Twoich kosztów.
Skoro elektrody, to znaczy się spawarka, tak? Nie mam i mieć nie będę. Rzucasz materiały i przypuszczasz, że będzie o 50% taniej... Udowodnij. Ja opieram się na cenach Castoramy, bo tam robię zakupy i stąd te ceny w moim pierwszym wpisie.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Ok, nie zaśmiecam tylko jeśli ktoś z czytających byłby zainteresowany budową alternatywą.
Co do spawarki to chyba nie żyjesz na bezludnej wyspie? Sąsiad lub kolega z pracy być może posiada?

To tak, wyliczenia na szybko:

- 60mb 3/4 rurki - około 300zł
- elektrody (max 10szt na tyle spawania) - 10zł
- papier ścierny, tarczki, rękawice, pędzelek, szczotka druciana - 20zł
- Farba podkład i baza (u mnie puszki litrowe są po 17zł) ale liczymy - 40zł
- Zawiasy 2szt. - 10zł
- Folia z Twoich wyliczeń - 140zł

Razem: 520zł,

Podałem 3/4 , ale można robić konstrukcje z 1/2 - również będzie wytrzymały i wiele lat się nic nie stanie.
_fox_

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławku są dwie grupy ludzi ;) jedni uprawiają pod byle czym aby zaniżyć koszty tego kilograma warzyw, a inni muszą taki tunelik dopieścić :) Ja rozumie że to rekreacja i łono natury, ale patrząc na ekonomię to zawyża koszty, a smakuje przecież tak samo :;230 Co do gabarytów to wiem co to znaczy nie móc większego, lub typowego zmieścić, zrobisz jak uważasz. Ja bym zrobił tylko ciut niższy, tzn. 2.5m w szczycie.
Sam się zastanawiam czy nie postawić tuneliku 4x15 ale typowo oszczędnie :) trochę stempli budowlanych i kilkanaście desek. Metalowe przerabiałem kilkadziesiąt lat temu, z ostatniego zrobiłem rusztowania /typ warszawski/ które służą do tej pory.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Slawgos pisze:Widzę, że koleżeństwo nie za bardzo zrozumiało sens powstania tego wątku. Ja zamierzam dokumentować budowę tunelu foliowego. Wszelkiego rodzaju wtręty na temat kosztów, czy też sugestie użycia innego materiału niż drewno, uważam za niepotrzebne zaśmiecanie tego wątku.
Ja osobiście kibicuję. Nie polemizuję. Zrozumiałem że Twoja konstrukcja pasuje do ogólnej koncepcji ogrodu, i nie ma sensu dyskutować nad ceną - to nie ten wątek. Nie będziesz przecież zajmował się kosztami produkcji, to co w domu i przy domu raczej nie oceniamy
w tych samych kategoriach co w fabrykach działy Controllingu finansowego.

Koniecznie pochwal się zdjęciami z realizacji oraz z efektu końcowego. Masz jeszcze sporo czasu.

Ja swoją konstrukcję zrobiłem w tym roku do połowy po 2 dniach. Trzeciego dnia przyszłą wichura i wszystko mi zniszczyła. Byłem załamany, ale po 3 dniach się pozbierałem i zrobiłem od nowa.
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 683
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławku,
Pomysł bardzo dobry, nawet jak trochę drożej wyjdzie niż z rurek to co,
przecież to satysakcja najważniejsza, że samemu się coś zrobiło, spełnia swoją funkcję i oko cieszy.
Robiłem w tym, sorry poprzednim roku tunel, a w zasadzie szklarnię obok domu o wymiarach 2,5 x 4 m
z wykorzystaniem dużych okien i pozostałych z budowy kantówek i listew.
Dokupiłem jedynie kilkanaście bloczków betonowych, 5 łat na krokiewki do daszku (foliowy),
2 puszki impregnatu do drewna, zawiasy i paczkę wkrętów, folia była zdobyczna z tunelu na działce.
Na koszty jako takie nie zwracałem większej uwagi bo wykorzystałem sporo rzeczy po budowie,
a szklarenkę i tak miałem sobie zbudować.
Polecam składy budowlane, tam drewno jest zwykle tańsze niż w Castoramie,
czasami można wytargować niewymiarowe łaty czy inne kawałki za grosze.
Też Ci kibicuję i aby do wiosny ;:333 :D
Pozdrawiam
Jerry
Awatar użytkownika
Ranczowiczka
200p
200p
Posty: 221
Od: 2 gru 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Legnicą Bolesławcem a Złotoryją

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Witam ;ja w tym roku też będę robiła tunel drewniany osadzony na kotwach, o wymiarach 3na 6m już zakupiłam kotwy i jak chwilka czasu będzie to pojadę do tartaku zamówić drzewo. zastanawiam się tylko czy nie zrobić trochę większego bo mam miejsce na taki 6x9 metrów.Drewniany jak dla mnie jest najładniejszy i najmocniejszy,lubię estetykę.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Ja kupuję żerdzie w leśnictwie i wychodzi nawet niecałe 5zł za sztukę. Resztę, aby postawić tunel, można przygotować na tarczówce . Drewno na tunel nawet 12m na 30m, to nie całe 700zł. Ale obecnie już wolę tunel stawiać z rur metalowych, ze względu na żywotność.

Obrazek
Awatar użytkownika
Ranczowiczka
200p
200p
Posty: 221
Od: 2 gru 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Legnicą Bolesławcem a Złotoryją

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

ekopom za twoja podpowiedzią podjechałam dziś do nadleśnictwa i będę miała żerdzie po 4.50 za szt.,a wiec namiot będzie większy taki na 5szerokosci i 9,5 długości bo tyle mam miejsca.teraz pora dokupić 4 kotwy bo ostatnio kupiłam na ten mniejszy model 8 szt po ok 19zl za sztukę .
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”