Nawadnianie kropelkowe pod osłonami

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nawadnianie tunelu foliowego.

Post »

W tunelu foliowym najlepsze rozwiązanie to system podwieszany. Przy małych doniczkach takich jak P9, ustawionych na zagonie najlepszym rozwiązaniem są zraszacze sektorowe (polowe). Natomiast przy większych masz racje najlepsze rozwiązanie to nawadnianie kropelkowe, ponieważ są najmniejsze straty wody, oraz dociera jej większa ilość niż w przypadku innych metod. W szczególności gdy roślina ma zwarty pokrój to przy nawadnianiu zraszaczami polowymi woda docierałaby w małych ilościach.

Jeżeli tunel foliowy masz zamiar stosować do ukorzeniania to najlepszym rozwiązaniem jest system zamgławiania, ponieważ najważniejsza jest tam wysoka wilgotność.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Nawadnianie tunelu foliowego.

Post »

Tu masz zdjęcie mojego małego tunelu z podwieszanym systemem zamgławiania http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154
wmqd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lis 2012, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawadnianie pod osłonami

Post »

Witam!
Mam kilka pytań odnośnie systemów nawadniających w szklarniach/tunelach.
1. Jaka jest różnica między liniami kroplującymi a taśmami kroplującymi.
2. Emitery patykowe to to samo co kapilary ?
3. Czy te emitery patykowe podłącza się po prostu do zwykłego kroplownika?

Pozdrawiam
ogrodywawa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 lis 2012, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie pod osłonami

Post »

Jakie rośliny/warzywa, co ma być uiprawiane w tej szklarni?
Nie wiem, co tą są emitery patykowe, ale być może że ktoś tak nazwał kapilary ( lub też kroplospływy)
Wężyk ze szpilką podłącza się do zwyklego emitera, więc jeśli emitery patykowe śa podobne to powinno się to tak właśnie robić.
Najlepiej kupić komplet w jednej firmie, aby nie było przykrych nie spodzianek że coś do czegoś nie pasuje, zła średnica lub tym podobne.
Kroplowniki kapilary, które dozuja wodę bezpośrednio przy korzeniu, a nie w rozległej części gleby, sprawiają że nie roziwjają się tak grzyby, długość przewodu to ok 70 cm, więc spokojnie można to rozprowadzić między roślinami w szkalrni ...
Rania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 sty 2013, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie pod osłonami

Post »

Taśmy kroplujące są tańsze, ale za to częściej się je wymienia.
Taśmy stosuje się przede wszystkim na polach, gdzie i tak przed orką trzeba wszystko zdjąć
Co do nawadniania do korzeniowego to racja, jest lepsze i oszczędniejsze,
stosuje się emiter wbijany w rurę ( np http://www.k-rain.com.pl/270,pl_emiter-8l-h.html )
a do niego kroplospływ ( http://www.k-rain.com.pl/266,pl_kroplos ... ko%29.html )

Można też zastosować nowoczesną technologię, ale to raczej stosuje się z drzewach i krzewach "gotowych"
np. z zieleni miejskiej, która obłożona jest prawie całkowicie nieprzepuszczalnym podłożem betonowym
http://www.k-rain.com.pl/pl_systemy-naw ... o,200.html
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie pod osłonami

Post »

Emiter to inaczej kroplownik, może być o różnej wydajności, do jednego emitera można za pomocą rozgałęziacza podpiąć 4 kroplo-spływy czyli możemy nawadniać 4 rośliny.
Emitery mogą być z kompensacją ciśnienia co ma duże znaczenie gdy wodę do lini dostarczasz grawitacyjnie bez pompy wtedy wszystkie emitery równo pracują i nie ma efektu że na końcu woda nie płynie, jest jeden warunek ciśnienie musi wynosić przynajmniej 1bar. Kapilar obsługuje tylko 1 roślinę.
Ja cały system zakupiłem
Awatar użytkownika
KamilOgrodnik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 29 sie 2013, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Mam pytanie odnośnie mojego tunelu o wymiarach 30x8m.
Chciałbym w nim mieć dyniowate i psiankowate (pomidory). Moim problemem jest nawadnianie, czy jeśli zastosuję nawadnianie automatyczne poprzez początkowo zamgławiacz dla zbicia temperatury a potem deszczownię,
czy to zaszkodzi pomidorom?
woda będzie nagrzana poprzez zbiornik 20 tys litrów, który stoi na zewnątrz.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawadnianie w tunelu

Post »

Kamil, robisz sobie żarty, bo w profilu masz zawód ogrodnik i to dla Ciebie powinno być jak dla ucznia abecadło. A tak w związku odpowiedzią na Twoje pytanie. Ogórki wolą większą wilgotność powietrza, ale pomidory, to już nie, bo gdy liście będą przez dłuższy czas mokre, to na pewno będą chorować. I tylko amatorsko można sadzić ogórki i pomidory w jednym tunelu. Mając dwie uprawy w jednym tunelu, trzeba będzie iść na kompromis, stwarzając idealne warunki dla ogórków, pomidory będą się dusiły i odwrotnie.
Awatar użytkownika
KamilOgrodnik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 29 sie 2013, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nawadnianie w tunelu

Post »

Tak, tyle to ja wiem :D
zastanawiam się właśnie jak to pogodzić :;230
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Nawadnianie w tunelu

Post »

Z tego co napisał Ludwik wynika, że na taką skalę - raczej tego nie pogodzisz.
pientka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lut 2015, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Witam wszystkich, W zeszłym roku zbudowałem tunal i chciałem w tym roku zrobić do niego automatyczne nawadnianie linią kropelkową. Pytania jakie mam przy obecnym stanie wiedzy:
- Przy zakupie linii kropelkowej z kompensacją ciśnienia lub bez o długości 50 mb, czy można ją ciąć na kawałki? potrzebuje odcinki 2 x po 10mb oraz 1x 8mb. Czy taką linię można dowolnie skrócić?
- Planuje również podobnie wykonać nawadnianie 25 metrowe odcinka rododendronów, azalii i wrzosów. Tutaj myślałem o alternatywie dla linii kropelkowej w postaci rury z lekkimi zraszaczami robiącymi mgiełkę co 2-3 metry. Jakie jest wasze doświadczenie z takimi rozwiązaniami?
- od kranu do linii kroplującej mam odcinek około 20 metrów. Jak najlepiej przeprowadzić połączenie pod ziemią? Jakiej rury użyć?

Z tego co kojarzę ciśnienie w wodociągu, który chce użyć jako źródło wody to około 1,5 bara. Czy konieczne jest w takim wypadku użycie reduktorów ciśnienia?

Wiem, że na tym forum nie zbyt toleruje się reklamę, ale szukam sklepu internetowego - sprawdzonego, gdzie takie elementy mógłbym kupić. Czy możecie mi polecić jakiegoś dostawcę?
Marek351
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 mar 2007, o 18:00

Nawadnianie surfini

Post »

Na rynku znalazłem dwa ciekawe systemy nawadniania kropelkowego grawitacyjnego: austriacki blumat i polski idoz. Jeden ma ceramiczny stożek, który wchodzi w ziemię, a druki plastikowy. Oczywiscie różnią się ceną. Czy ktos z takiego systemu korzysta? Czy ma to znaczenie, że jeden jest ceramiczny a drugi plastikowy? Potrzebuję takich urządzeń 40, więc na cenie jest spora różnica.
Potrzebuję na działkę za miastem.

Niestety nie doczytałem oba są ceramiczne. Ciekawe w takim razie skąd aż taka różnica ceny?
Daniel1711
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 maja 2017, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryka w tunelu- odmiany, uprawa.

Post »

https://youtu.be/Ed3v2dswJ5M

Co myślicie o takim sposobie nawadniania?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”