Skrzynie do upraw podniesionych

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Murek, obrzeże z bali a może płotek ?

Post »

Ten rok to był mój debiut w uprawie warzyw. Warzywka miałam posadzone właśnie w takich skrzyniach. Dechy w skrzynkach miałam jednak zaimpregnowane drewnochronem. Nasypałam tam rodzimej ziemi ( u mnie jest to glina) zmieszanej z torfem, obornikiem bydlęcym i piaskiem, żeby rozluźnić. Wszystko rosło bujnie i zdrowo, nie stosowałam żadnej chemii, jedynie "sposoby naturalne" :) .
Jest jednak duży minus takiej uprawy, co dla kogoś rzadko odwiedzającego swoją uprawę będzie nie lada problemem.
Podlewanie :!: . Ponieważ uprawa jest wyniesiona do góry, ziemia szybko ulega przesuszeniu. Warzywka mają marny dostęp do wód gruntowych, ale za to cieplej w stopy, bo taka konstrukcja umożliwia szybsze nagrzewanie się ziemi, ale również z drugiej strony szybsze odparowywanie wody.
Jeździłam więc na działkę codziennie, maksymalnie co drugi dzień żeby podlać, przy okazji zawsze cos do roboty się znalazło ;:224 .Tegoroczne upały dawały w kość. Moim zdaniem, wizytacja takiej uprawy raz w tygodniu to zdecydowanie za mało. Myślę, że w przyszłym roku warzywa w tych moich skrzyniach posadzę na agrotkaninie, aby zatrzymać trochę więcej wilgoci w glebie.
Moje skrzynki wyglądają tak:
Obrazek
w pełni sezonu
Obrazek Obrazek Obrazek
piotrkalisz
200p
200p
Posty: 236
Od: 8 paź 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JURA - Sieraków k. Złotego Potoku

Re: Murek, obrzeże z bali a może płotek ?

Post »

Kasiu ... dzięki za rady ... o agrotkaninie nie pomyślełem ... faktycznie to może być lekarstwo, choćby cześciowe, na brak wilgoci w glebie :D
piotrkalisz
200p
200p
Posty: 236
Od: 8 paź 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JURA - Sieraków k. Złotego Potoku

Re: Murek, obrzeże z bali a może płotek ?

Post »

Kasiu szukam też pomysłu na grawitacyjny "samoczynny" system podlewania deszczówką z beczki ... ale na forum mój wątek nie znalazł odzewu ... :( nikt nie ma pomysłu niemożliwe :oops: ....
PS. zmienilismy całkowicie temat postu ;:oj
wolfgar129
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 kwie 2016, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogród w skrzynach- początkujący.

Post »

Witam, jestem nowy na forum proszę więc o pomoc. Ponieważ mój mały dorasta postanowiłem zbudować dla niego mały ogródek żeby w lato cieszyć się własnymi świeżymi warzywami. Zbudowałem kilka skrzyń stojących o wielkości 130-70 cm. Skrzynie są podniesione na wysokość 50 cm i o głębokości około 40 cm. Chciałbym je zabezpieczyć żeby dłużej wytrzymały i tu mam kilka pytań do bardziej doświadczonych.
1. Skrzynie są z zewnątrz malowane jednak spód oraz ściany wewnątrz chcę wyłożyć folią ogrodniczą, czy to ma sens?
2. Czy robić dziury od spodu?
3. Czy dodatkowo czymś wyłożyć spód skrzyni na folii np. kartony, słoma lub np. świeże pokrzywy
4. Zakupiłem ziemię ogrodową, czy jest sens wymieszać ją ze świeżymi pokrzywami żeby ziemia była bardziej żyzna.
5. Jak sprawdzić czy ziemia jest odpowiednio bogata w składniki. Chcę mieć wszystko naturalne.
Co chciał bym posadzić?
1. rzodkiewka, sałata, pory, selery, szpinak, pomidorki koktailowe, ogórki, groch cukrowy.
Oczywiści wszystko w bardzo skromnych ilościach.
Proszę więc o podpowiedzi.
Z góry za wszystko dziękuję.
wolfgar129
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 kwie 2016, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzynie do upraw podniesionych

Post »

Witam, ponawiam prośbę o podpowiedź, ponieważ mój temat został złączony z innym wątkiem więc chciał bym go odświeżyć.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Skrzynie do upraw podniesionych

Post »

Ja mam taką skrzynię, która była piaskownicą ;:173 . Ma chyba 10 cm wysokości ale wokół trawa nieskoszona i tego nie widać na zdjęciu :).
Na spodzie jest siatka na krety i agrotkanina, wszystko położone bezpośrednio na trawie. Nasypana ziemia. Agrotkaninę mam zamiar wyrzucić kiedyś ale siatkę na krety na pewno zostawię. Boki możnaby wyłożyć folią. Jak widać są przeróżne metody na zrobienie podwyższonej grządki :).

Obrazek

Teraz rosną tam tulipany i jarmuż.
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”