Domek narzędziowy,działkowy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AGP-ON
200p
200p
Posty: 459
Od: 29 paź 2010, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciężków
Kontakt:

Re: Mała architektura ogrodowa

Post »

kilka fotek znalazłem

Obrazek

Obrazek

montaż podłogi
Obrazek

ściany (widać konstrukcje i łączenia
Obrazek

montaż dachu
Obrazek
Awatar użytkownika
AGP-ON
200p
200p
Posty: 459
Od: 29 paź 2010, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciężków
Kontakt:

Re: Mała architektura ogrodowa

Post »

Jeszcze kilka zdjęć z pierwszego montażu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mar11war
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 wrz 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mała architektura ogrodowa

Post »

Dzięki serdeczne.Właśnie o takie zdjęcia mi chodziło. Jeszcze ostatnie pytanie - ile kosztowały materiały? Tak mniej więcej.

Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
AGP-ON
200p
200p
Posty: 459
Od: 29 paź 2010, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciężków
Kontakt:

Re: Mała architektura ogrodowa

Post »

hmm, nie mam pojęcia. Całość wyniosła nas jakieś 1600 zł
smrn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2012, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Domek narzędziowy

Post »

Witam wszystkich serdecznie,

zamierzam na przyszły rok zbudować domek narzędziowy z drewutnią, wymiar 5x2 m, wysokość do dachu 2,5m
Poniżej zamieszczam wstępny projekt obiektu (szkielet):

Obrazek

Zamierzam zbudować to na kotwach zabetonowanych.
Poniżej przedstawiam kilka pytań:

1. Czy kantówki pionowe 7x7 cm będą wystarczające?
2. Czy inne elementy szkieletu w wymiarach 7x7 cm nie będą za "cienkie"?
3. Czy spad dachu 45 st. nie będzie za duży? Czytałem, że powinno być ok 30 st.
4. Na podłodze chcę położyć płytę OSB. Czy dobrze? Czy izolować od podłoża jakąś folią?
5. Dach chcę wykończyć gontem, w jaki sposób wykończyć dach deskami pod gont? Układać je pionowo czy poziomo?
6. Czy elementy konstrukcyjne lepiej kupować latem czy zimą? Czy nie ma to znaczenia? Chodzi mi o cenę.

Ścianki boczne zamierzam wykończyć deską boazeryjną
tadziop
50p
50p
Posty: 88
Od: 30 maja 2012, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Niemal dokładnie taki sam domek z drewutnią zbudowałem pięć lat temu. Wymiar całkowity 4,94 m x 1,94 m. Wysokość 2,5 m plus dach wysokości ok. 70 cm (spad 30 st.). Drewutnia ma powierzchnię nieco powyżej 5 m2, domek narzędziowy - nieco poniżej 5 m2. okap dachu wystaje na ok. 50 cm.
Zacząłem od fundamentu z bloczków betonowych, na nim izolacja, konstrukcja ścian właśnie z kantówki ogrodowej 7x7 cm i więźba dachowa z kantówki 10x4 cm. Drewno przykręcone do bloczków fundamentu ośmioma śrubami 10 mm.

Obrazek

Deskowanie dachu z boazerii III gatunku. Okratowanie drewutni z łat 6x4 cm ciętych wzdłuż do wymiaru 3x4 cm. Całość mocno zaimpregnowana.

Obrazek

Dach pokryty gontem bitumicznym. Rynny plastikowe.

Obrazek

Ściany domku narzędziowego obite boazerią. Podłogi z kostki brukowej. Półki z łat przykrytych płytą OSB.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drewutnia swobodnie mieści 8m3 drewna, a upchałbym w niej jeszcze ze 2-3 m3. Następnego roku do kompletu dobudowałem szklarenkę (5 m2) i kompostownik 3-komorowy o pojemności łącznej 4,5 m3 (2 + 1,5 + 1 m3).

Obrazek

Goła konstrukcja nieco chwiała się, ale dach, ściany i okratowanie drewutni usztywniły ją i doskonale opiera się nawet bardzo silnym wiatrom. Gont dachowy spisuje się doskonale. Budowałem późną jesienią, było zimno i gont nie zdążył zwulkanizować się, więc zimowe wichury zdarły parę dachówek z kalenicy, ale w następnym roku po pierwszych letnich upałach całość skleiła się na amen. Uznałem jakąkolwiek drewnianą podłogę za zbędną, bo to domek narzędziowy z drewutnią, a nie altana do dłuższego pobytu ludzi. Z podobnych względów zrezygnowałem z okien w domku. czas pokazał, że to były słuszne decyzje. Drewno jest izolowane od betonu fundamentów, a kostka leżąca na grubej podsypce odprowadza wilgoć, więc konstrukcja nie gnije. Wszystko do dziś sprawuje się świetnie.

Jeśli potrzeba, mogę służyć dalszymi radami i zdjęciami.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

1. Czy kantówki pionowe 7x7 cm będą wystarczające?
Przy takiej ilości jak na twoim projekcie to na pewno będą wystarczające - ale powinno pojawić się kilka elementów poziomych [ przy tych pionowych kantówkach
"ścianach"] które też usztywnią nieco konstrukcję

2. Czy inne elementy szkieletu w wymiarach 7x7 cm nie będą za "cienkie"?
Nie powinno to robić problemu, pokrycie dach należy do lekkich więc nawet śnieg jakoś bardzo tego nie obciąży.

3. Czy spad dachu 45 st. nie będzie za duży? Czytałem, że powinno być ok 30 st.
Ja osobiście wolę większy spad tj. np te 45st. bo zawsze masz więcej miejsca pod dachem na jakieś bardziej sezonowe rzeczy których nie używa się codziennie więc jest gdzie je dać - np w formie pawlacza

4. Na podłodze chcę położyć płytę OSB. Czy dobrze? Czy izolować od podłoża jakąś folią?
Tutaj zgadzam się z Tadziop nie jest to miejsce na stały pobyt ludzi więc teoretycznie po co się bawić w takie rzeczy. narzędzie sobie poradzą i bez drewnianej podłogi. A też nie będzie nic trzeszczało od chodzenia:) Na sam początek to i ubita ziemia z jakimś żwirem wystarczy, albo płyty betonowe czy kostka - a do to też ciekawszy efekt. Bo płyta osb to i będzie się brudziła, pomalowana będzie się ścierać, a źle zabezpieczona złapie wilgoć ....

5. Dach chcę wykończyć gontem, w jaki sposób wykończyć dach deskami pod gont? Układać je pionowo czy poziomo?
Najwygodniej jest układać poziomo, łatwiej zachowasz krawędzie i uzyskasz kształt. Na projekcie masz łaty poziomo więc do tego układu ci się łatwo desek nie podczepi, więc najlepiej było by już bez łat - a same deski usztywnią konstrukcję pomiędzy krokwiami. Możesz to też zrobić z płyt, sam gont uszczelni ją odpowiednio, pozostanie w tedy zabezpieczenie krawędzie - i dekoracyjne pomalowanie od spodu.

6. Czy elementy konstrukcyjne lepiej kupować latem czy zimą? Czy nie ma to znaczenia? Chodzi mi o cenę.

Wg mnie to powinieneś sobie określić czy kupujesz je w składzie budowlanym czy w markecie budowlanym. Wg mnie w marketach ceny mocno lecą w górę na wiosnę [ sezon ogrodniczy kwitnie ] i potem spadają na zimę bo i po co im to składować jak w tedy sprzedają więcej kominków itp:)))
A skład budowlany powinien raczej trzymać stałe ceny bo i klientów ma innych .

mam nadzieję że coś pomogłem, chociaż ogólnikowo:p pozdrawiam lukas.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
DarekRz

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Do p. 1 odpowiedzi lukasa dodałbym, że potrzebne są stężenia: skośne zastrzały pomiędzy słupkami pionowymi, przynajmniej na ścianach szczytowych.
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

DarekRz - zgadzam się w zupełności:) !!
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
KrzysztofJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lip 2012, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

A z czego można wykonać izolację fundamentu z bloczków betonowych z konstrukcją drewnianą?
DarekRz

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

2x papa asfaltowa na lepiku lub 2x folia budowlana, gruba. Osobiście preferowałbym wykonanie wieńca betonowego na górze ścianki fundamentowej z bloczków betonowych, przy większych konstrukcjach. Przy wierceniu otworów na kołki-kotwy mocujące deskę/belkę podwalinową, jest możliwość, że bloczek naruszy się w spoinach.
tadziop
50p
50p
Posty: 88
Od: 30 maja 2012, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

KrzysztofJ pisze:A z czego można wykonać izolację fundamentu z bloczków betonowych z konstrukcją drewnianą?
Ja użyłem tu taśmy dekarskiej, aluminiowo-bitumicznej o szerokości 10 cm i grubości 1,5 mm. Widać jej brzeg na niektórych zdjęciach. Sprawdziła się. Po 5 latach belki podwalinowe są nadal zdrowe.
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

W tym przypadku ważne jest też żeby dolne deski były dobrze zabezpieczone impregnatem. Zwłaszcza wszelkie krawędzie cięte i na łączeniach - żeby nie było "gołych" fragmentów drewna.

Częstym błędem jest też niepomalowana dolna krawędź np boazerii/desek na elewacji, często przybijamy niepomalowane deski, malujemy wszystko co widać a od dołu goło i wilgoć najłatwiej wsiąka. pozdrawiam lukas.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”