Domek narzędziowy,działkowy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
smrn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2012, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Kontynuację projektu będę robił zimą i wtedy pozwolę sobie zadać jeszcze kilka pytań.

@zamber
Projekt robiłem w darmowym programie Google Sketchup. Mogę podesłać Ci projekt na e-mail'a.
mmonka11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sie 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Witam serdecznie,

To mój pierwszy post na forum, które niedawno odkryłam . I jest ono dla mnie niesamowicie pomocne. ( szczególnie powyższe wpisy!)

Zamierzam wybudować sobie w ogrodzie domek narzędziowy i chciałabym sie upewnić czy konstrukcja , która zaprojektowałam będzie odpowiednia.
Poniżej wklejam wizualizację jak domek na wyglądać mniej więcej. ( jest to domek z miejscem na drewno)

Obrazek
By mmonka at 2012-08-28

i także mam kilka pytań.

1. Fundamenty i podmurówka-
a) chcę aby podłoga była ze zwykłych kostek, więc czy wystarczy pod nie podłożyć folię hydroizolacyjna na ubity piach?
b) czy wystarczy 20-30 cm podmurówki ( z bloczków, albo betonu )pod całym obrysem budynku , a głębsze fundamenty tylko na narożnikach?

Obrazek
By mmonka at 2012-08-28

2. ściany - poniżej wklejam rysunek konstrukcji. i czy konieczne jest wprowadzenie dodatkowych belek poprzecznych albo skośnych aby umocnić konstrukcje? ( przyjełam, ze belki będą w rozstawie co 40 cm)
Ściany także zamierzam wykończyć deska boazeryjną.
Obrazek
By mmonka at 2012-08-28

Obrazek
By mmonka at 2012-08-28

Obrazek
By mmonka at 2012-08-28


3. Gdzie najlepiej kupić okna? i czy ktoś próbował już może paneli poliwęglanowych w konstrukcji drewnianej?

Dach chce przykryć gontem kładzionym na deski ( lub płyte OSB jeśli jest to możliwe)

Będę wdzięczna za wszelkie uwagi i krytykę
Awatar użytkownika
kusnier
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 22 kwie 2010, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mrowino / Wlkp

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

witaj
w jakim programie to robiłaś ?
______________
Tomasz
tadziop
50p
50p
Posty: 88
Od: 30 maja 2012, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Mmonko,

Jak rozumiem, ma to być domek narzędziowy z wiatą na drewno stojący w pobliżu domu mieszkalnego na wspólnie ogrodzonym terenie, a nie altanka w ROD. Tym samym nie wchodzą w grę elementy wypoczynkowe, jak taras, fotele, hamak itp. Jedyną funkcją budowli będzie składowanie narzędzi i akcesoriów ogrodowych oraz drewna do kominka. Jeśli tak, to :

1. Zastanów się na sensem okna. Zmniejsza ono funkcjonalność jednej ze ścian domku, osłabia ją, a nie spełnia żadnej roli. W moim domku (zdjęcia na początku tego wątku) samo otwarcie drzwi (80 cm) wpuszcza do środka tyle światła, że nawet w najbardziej pochmurny dzień jest tam jasno. Wnoszę lub zabieram narzędzia i zamykam drzwi z powrotem. Na przedniej ścianie (tej z drzwiami) mam niewidoczne na zdjęciach uchwyty do powieszenia narzędzi i wiszą oraz stoją tam wszystkie szpadle, motyki, grabie itp. Konstrukcja okna uniemożliwiłaby mi to, a nie dałaby w zamian nic nowego. Jedyny argument "za", to taki, że domek z oknem wygląda z zewnątrz trochę ładniej, niż ślepy, bezeń.

2. U mnie domek narzędziowy ma niewiele ponad 5 m2 i oprócz narzędzi mieści nawozy, nasiona, doniczki, sprzęt do podlewania, a zimą także grilla, huśtawkę ogrodową, skrzynki na kwiaty, duże donice i mnóstwo innych drobiazgów. Jego drzwi otwierają się do środka, co i tak zmniejsza powierzchnię użytkowa, a mimo tego wnętrze nie jest wcale zagracone. Twój domek ma mieć ponad 7 m2. Po co ? Z kolei Twoja wiata na drewno z trudem pomieści 5 m3, a na pewno przydałoby się więcej. Sugeruję zmianę proporcji i powiększenie wiaty kosztem domku.

3. Płaski (lub niemal płaski) dach jest najłatwiejszy w budowie, ale strasznie brzydki. Sugeruję Ci może nie trudny, czterospadowy, jak u mnie, ale znacznie łatwiejszy, a niemal równie ładny, dwuspadowy, jak u smrn-a, właściciela wątku. Oprócz urody domku zyskasz też niewielki stryszek. U siebie przechowuję na nim resztki drewna konstrukcyjnego, deski, listwy. Stryszek ten sprawia też ogromną radość kotom, tak moim, jak i okolicznym. Mam nachylenie dachu 30 st., ale gdybym miał budować jeszcze raz, to zwiększyłbym je co najmniej do 45 st. Wtedy nawet dodałbym pod częścią dachu jakiś pawlacz na rzadziej używane rzeczy. Przejdź się po osiedlu lub gdzieś po ogródkach działkowych i porównaj damskim okiem domki stromodachowe ze wstrętnymi baraczko-szopkami o płaskim dachu. Na pewno przyznasz mi rację. Różnica w kosztach i pracochłonności jest niewielka, a efekt - ogromny. No, chyba że masz nieszczęście mieszkać w gomułkowskiej, płaskiej kostce. Wtedy już należy trzymać się tego stylu.

4. Zastanawiam się po co Ci podwójne drzwi na 120 cm. Trzeba je będzie robić na zamówienie i wydasz conajmniej kilkaset zł ponad koszt standardowych 80 cm. Odpuść sobie to i kup typowe 80-90 cm. Przeniesiesz przez nie wszystko, co potrzebne, a konstrukcja będzie tańsza i mocniejsza.

5. Po co Ci folia między kostką a piaskiem podsypki ? I tak nie unikniesz okresowego podmakania podczas długotrwałych deszczów, a taka folia utrudni późniejsze odprowadzanie wody i kostka może długo być mokra. Odpuść sobie. Najlepiej dać tłuczeń, później żwir i piasek, a na to płyty chodnikowe lub kostkę. Nawet jak zamoknie, to szybko osuszy się.

6. Planujesz belkę podwalinową z przerwą w świetle drzwi. Ja u siebie świadomie zostawiłem te belkę w progu i jestem zadowolony. Nie przeszkadza mi ten próg, nawet gdy wjeżdżam taczką, a dzięki niemu konstrukcja jest mocniejsza.

7. Gont możesz położyć na płytę OSB, ale w warunkach ciągłego zalewania deszczem może ona z czasem spuchnąć i kruszyć się. Ja u siebie kupiłem najtańszą, odpadową, sękato-dziurawą, popękaną boazerię i pod gontem spisuje się doskonale.

8. Na projekcie nie widzę ukośnych stężeń konstrukcji, a będą one konieczne, jak na moich zdjęciach lub w postach DarekRz czy Lukas_ana. Inaczej pierwszy mocniejszy wiatr zrobi swoje. Ukośne okratowanie drewutni jest wystarczającym stężeniem tej części budynku o ile nie są to cieniutke listeweczki, ale w ścianach domku musisz dodać parę solidnych zastrzałów.

9. Okapów nigdy za wiele. Jeśli masz miejsce, to śmiało zostawiaj nawet 50-70 cm poza obrysem ścian. To dobrze chroni konstrukcje drewniane przed zacinającym deszczem. Zwiększa trochę powierzchnię dachu i nieco podnosi koszty, ale warto. U mnie pod jednym z okapów na stałe garażuje taczka i bardzo to sobie chwali.

10. U mnie konstrukcja trzyma się na 11 pionowych belkach 7x7 cm, co daje łączną powierzchnię ich przekroju 490 cm2. U Ciebie jest 6 belek 10x10 cm i 22 belki 5x10 cm, czyli łącznie 1700 cm2. Trzy i pół raza więcej, niż u mnie. Zdecydowanie przegięłaś.

Pozdrawiam
mmonka11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sie 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Tadziop przeogromnie dziękuję za wszelkie fachowe rady!!
Super!!!

W domku narzędziowym mam zamiar trzymać rowery oraz chce aby pełnił on także funkcje warsztatu. Dlatego chciałam wstawić okno.
Zdecydowanie nie potrzebuje więcej miejsca na drewno, gdyż nie mam go dużo. I przestrzen koło domku bedzie raczej pełnić funkcję składziku dla sprzętu ogrodowego, który nei musi buc zamknięty na klucz.


Co do kształtu dachu, to niestety konieczny jest taki, gdyż domek stanie na narożniku działki. A nie chce aby woda spływała do sąsiadów ( chociaż rynna będzie)
Wole uniknąć dwuspadowego dachu,za to w zamian zostawię, tak jak zasugerowałeś większe okapy.
Chociaż kwestie kształtu dachu jeszcze rozważę.


oczywiście dodam ukośne stężenia konstrukcji. Tylko czy potrzebne sa przy każdej belce , czy może tylko na belkach narożnych?

Przyjęłam aż 11 belek pionowych, bo gdzieś znalazłam informacje,że optymalny rozstaw przy konstrukcji drewnianej to 40 cm. Ale może rzeczywiście to przesada.

Chce także aby w przyszłości domek był obrośnięty bluszczem, wiec zdaje sobie sprawę,ze trzeba będzie go solidnie zaimpregnować.

jeszcze raz bardzo dziękuje za rady!!

kusnier- wizualizacje zrobiłam w sketchupie
tadziop
50p
50p
Posty: 88
Od: 30 maja 2012, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Mmonko,

Jeśli ma tam być również warsztat, to i tak musisz dociągnąć prąd ze względu na elektronarzędzia. A jak jest prąd, to można też palić światło. Ja mam warsztacik przy garażu. Korzystam z niego rzadko, bo w zimie jest tam za zimno na dłuższy pobyt, a w lecie wolę pracować na świeżym powietrzu. Z podobnych względów rzadko korzystałbym z warsztatu w osobnym domku, zwłaszcza zagraconym sprzętem ogrodniczym i rowerami. Dobrze przemyśl sprawę okna.

Drewno przed paleniem w kominku powinno suszyć się ze 2-3 lata, więc warto mieć go więcej niż tylko na bieżący rok. A w takiej zadaszonej i przewiewnej drewutni schnie ono pięknie. Zresztą, nie tylko drewno. O tej porze roku pięknie schnie też tam cebula, fasola, zioła czy czosnek.

Co do lokalizacji domku w narożniku działki, to poczytaj sobie przepisy budowlana. Jeśli będzie to budynek (trwale związany z gruntem), to wątpię, aby w pozwoleniu starostwo zgodziło się na taką lokalizację. Pewnie każą zachować odstęp 3-4 m od płotu. Co innego jeśli będzie to traktowane jak altana wymagająca tylko zgłoszenia lub wręcz element małej architektury w ogóle nie wymagający działań urzędowych. Ja u siebie właśnie postawiłem domek na bloczkach betonowych luźno ułożonych na gruncie. Wprawdzie ułożonych ciasno, ale bez zespojenia ich ani ze sobą ani z gruntem. Dzięki temu na pewno nie jest to budynek i nie wymaga pozwolenia. Z kolei ze względu na przeznaczenie nie jest to altana, więc nie wymaga nawet zgłoszenia. Stoi toto spokojnie już 5 lat nie przewracając się ani nie niepokojąc inspektorów nadzoru budowlanego. Inna sprawa, że gdybym miał wrednego sąsiada, to i tak mogłyby być kłopoty z nadzorem budowlanym. Dlatego radzę Ci :
- poczytaj prawo budowlane lub przynajmniej wątki o tym tu i np. na forum Muratora,
- pogadaj z sąsiadami, uprzedź ich o swoich planach, uzyskaj ich akceptację, ewentualnie obiecaj wzajemność,
- dobrze zastanów się nad lokalizacją i rodzajem fundamentu,
- ewentualnie odwiedź swój wydział architektury w starostwie i przesłuchaj swoich urzędników na te okoliczności.

Co do stężeń to na pewno możnaby to wyliczyć, ale ja u siebie po prostu testowo chwiałem konstrukcją, dodawałem kolejny zastrzał i dalej potrząsałem aż amplituda drgań (lewo/prawo, przód/tył) nie ograniczyła się do 1-2 cm. A ile wyszło, to możesz zobaczyć na moich zdjęciach.

Rozstaw belek 40 cm raczej dotyczy konstrukcji domów mieszkalnych w technologii kanadyjskiej z piętrem lub przynajmniej poddaszem i ciężkim dachem. W takim ażurowym domku wystarczy rozstaw 80-100 cm, byle tylko nie ugięła się za bardzo belka wieńca górnego. Zredukuj liczbę belek pionowych co najmniej do połowy. Natomiast dodaj tu i ówdzie belki poziome. Gdy będziesz urządzać wnętrze, na pewno uznasz za potrzebne półki, blaty, pawlacze itp. Nie da się ich przymocować do boazerii. Z tego właśnie względu w lewej części mojej konstrukcji występują taki belki (a te z prawej były tylko tymczasowym rusztowaniem).

Pozdrawiam.
mmonka11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sie 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Tadziop, jeszcze raz dziękuję bardzo.

Sprawdziłam przepisy i wszystko powinno byc w porządku. Zgłoszenie wystarczy.

Wystarczy mi mała cześć na drewno, bo nie składuje go dużo.
Po namyśle rzeczywiście zrezygnuje z okna, , bo nie jest niezbędne. I zmieniam drzwi na 90 cm

trochę poprawiłam projekt , choć dalej sie zastanawiam się czy ilość belek będzie odpowiednia.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Większość domków narzędziowych stoi dosłownie na kilku bloczkach betonowych postawionych w rogu i na środku konstrukcji (jeśli jest podłoga).
Stężenia nie będą wymagane jeśli odeskowanie będzie poziome ścian. Generalnie zamiast boazerii proponuję wykorzystać deski podłogowe. Są dużo solidniejsze i niewiele droższe (ok 30%) grubość 2 cm zamiast 1,1 cm. Wtedy na ścianie można wieszać kosiarki :)
Okno zawsze można dorobić jeśli będzie taka potrzeba. Nie trzeba go robić na początku.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
DonTomasso2004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 maja 2013, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Domek

Post »

Witam,

Planuje zbudować domek o wymiarach 2,5m x 2,5m z płyty osb. Zależy mi na jak najprostrzej konstrukcji więc wydaje mi sie że najlepiej będzie jeżeli dach będzie jednospadowy. Niestety jestem totalnie zielony w temacie stolarki więc szukam pomocy tutaj. Domek nie będzie trwale połączony z gruntem. Przede wszystkim chciałbym wiedzieć z czego wykonać szkielet tzn jakiego przekroju zastosować kantówki, poprzeczki pod podłogą oraz dachem. Na ile cm dach powinien wystawać poza obrys domku. Czy płyta OSB 12 mm jest odpowiednia do zastosowania przy takiej budowli ? Na dach chciałbym zastosować papę. Jednym słowem ma być prosto, szybko, tanio i przyjemnie :)

Pozdrawiam
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: Domek z osb

Post »

W takim wypadku to konstrukcja z kantówek min. 8x8. A zakotwiczenie do ziemi musi być bo ci to odfrunie.
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Domek z osb

Post »

nie wiem jakie przeznaczenie jest dla tegoż domku i jakie masz warunki powierzchniowe ale ja bym się pokusił i zrobił trochę większy , z biegiem czasu zaczyna brakować miejsca.Altanka działkowa nie jest z gumy narzędzia się zmieszczą - ok. ale z biegiem czasu jakieś krzesło stoliczek mała szafka grill i nagle o "Q.r.w.a" mogłem wybudować większy. Pomyśl perspektywicznie. Poza tym nie wiem czy OSB 12mm nie będzie za cienka przynajmniej na ściany.Ja lubię bardziej masywne rzeczy, być może 12 w zupełności starczy jest to tylko i wyłącznie moja opinia.
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Domek z osb

Post »

Witaj, wg twojego opisu proponuję zrobić tak.
Cały szkielet z kantówek ok 7-8cm, jak potem obijesz to płyta osb to całość ładnie się usztywni. na ściany i do usztywnienia takie osb powinno wystarczyć. Kwestia zagęszczenia konstrukcji, i jakieś łaty przy łączeniu płyt itp.
Dlaczego nie chcesz trwale z podłożem tego łączyć? Powinny pojawić się chociaż jakieś kotwy żeby całość nie odleciała jak już tu wspominano. Mogą być tylko małe stopy w miejscach belek pionowych na narożnikach chociaż i całość połączyć. A co z podłoga? Z płyty osb będzie wymagała konstrukcji żeby nie leżała na ziemi i nie skrzypiała, uginała się itd., więc może jednak lepiej jakaś wylewka i do tego już ładnie zamontuje się domek.
Tutaj przykładowy link konstrukcji z netu:
http://images49.fotosik.pl/1124/50024e5415007395med.jpg
ale jak widać podłoga by się przydała. No i zakotwić to trzeba żeby było stabilne. Ja bym pomyślał o jakiejś wylewce albo chociaż z płyt betonowych czy kostki to wyłożyć żeby było trwałe i obłożyć ścianami i dachem zamiast stawiać na ziemi całą budkę. Jak ma być prosto to łatwiej zrobić podłogę utwardzoną niż drewnianą. Wymiar domku może być ale podpowiem że przydało by się jakieś większe zadaszenie a?la weranda czy taras z jednej strony, bo domek szybko zapełni się narzędziami, jakimiś innymi rzeczami, a miło posiedzieć na zewnątrz na tarasie np. pod daszkiem zwłaszcza gdy zacznie padać. Daszek zawsze można dodać ale dobrze przewidzieć to wcześniej w konstrukcji czy np. kierunku spadku dachu.
Jeżeli nie zależy ci na idealnym uszczelnieniu całe domku, zwłaszcza przy dachu przelicz koszty co do zadaszenia z konstrukcją, osb i papę, mi wyszło taniej dac płytę falistą - szybciej i taniej. Daszek powienien jakieś 30cm wystawac żeby nie zaciekało po ścianach. to chyba na razie tyle. jak coś to pisz:) PRzed pracami najlepiej zrobić jakiś szkic/projekt z ilością i wymiarami desek, żeby w trakcie prac nie improwizować no i ustalić kolejność prac. pozdrawiam. lukas
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
wesolekziom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 lip 2013, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Domek narzędziowy

Post »

Witam wszystkich! jestem tutaj nowym uczestnikiem forum. Jestem od niedawna szczesliwym posiadaczem działki ROD.
Piszę ten temat gdyż chciałbym poprosić o pomoc w budowie domku narzędziowego. W tym roku nie ma niestety funduszy na stawianie duzego domku takze na razie chce postawic maly domek zeby bylo gdzie schowac krzesla grila i jakies narzedzia.
Myslalem o tym zeby zrobic to z płyty osb ( jak najmniejszy koszt ) Jednak nie wiem jak się do tego zabrać. Budował już ktoś może taki domek i mógłby mi poradzić jak to zrobić? Bardzo dziekuje i pozdrawiam !
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”