Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

ja kupiłam takie robaki wędkarskie i wykarmiłam :) ale trzeba bardzo często to robić, zagoń dzieciaki :) Pęsetą do dzioba, lub te kulki serowe, dżdżownice, podrosnie ciut i poleci :) Napisz co i jak z nim :)
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

MENA515 jesteś pewna, że to szpak? Szpaki to dziuplaki, czyli wychowują młode w dziuplach, skrzynkach lęgowych. Trochę też za wcześnie na odchowanego podlota szpaka , który byłby już na zewnątrz dziupli. Czy to aby nie młody kos? Kosy już wyprowadziły pierwszy lęg z gniazd i karmią młode pod krzakami itp.
Jeżeli to szpak to będzie bardzo trudno przekonać go do opuszczenia Ciebie, szpaki stają się przywiązane i wierne jak psy. To inteligentne ptaki. Ogólnie bardzo miłe jest to ich przywiązanie, ale niestety niebezpieczne dla nich.
Kulki serowe są OK, ale raczej nie jako jedyny pokarm. Dżdżownice dla młodych kosów też OK, dla młodych szpaków nie powinny stanowić podstawy pokarmu. Można zawsze kupić na znanym portalu aukcyjnym larwy mącznika - koszt litra to dwadzieścia parę złotych plus przesyłka. To najlepszy zastępczy pokarm dla wszystkich młodych ptaków owadożernych. Trzeba tylko pamiętać o zgnieceniu główki larwy przed podaniem do dzioba.

Gdybyś mogła wstaw zdjęcie tego podlota.
Jeszcze jedno nie trzymaj go w sianku tylko na ręcznikach papierowych i często je wymieniaj. Sianko zaraz zabrudzi się odchodami, nie jest dobrze kiedy ptak tytła sobie w nich pióra. Jeżeli jest bardzo młody to trzeba go dogrzewać np. żarówką włożoną do pudełka w którym siedzi. Żarówka nie może być ot tak położona do pudełka. Najlepiej włożyć ją do słoika i obwinąć słoik szmatką , albo wcisnąć w skarpetkę. Żarówka powinna być bardzo "słaba" żeby za mocno nie grzała, no i słoik powinien być zabezpieczony tak żeby ptak nie mógł się do niego wcisnąć, bo będzie się do niego przytulał i pchał.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

Klik , już wstawiam zdjęcie. Nie jestem pewna czy to szpak. Mimo że jest energiczny, to się martwię o niego. Nie jestem znawcą ptaków :oops:

Obrazek

Zmieniłam podściółkę. Będę wdzięczna za info o gatunku tego ptaszka. Może za tydzień będę mogła go gdzieś oddać ale jeszcze trochę musi z nami pobyć.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

Śliczny, nie jestem pewna, ale może to kos?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

Nie mam pojęcia. Dziś grymasi przy jedzeniu i płacze. A jak go mam w ręku to zasypia... Albo gapi się dookoła, obserwuje, zapuszcza żurawia wszędzie i ćwierka o swojemu....
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

Mam jeszcze pytanie do osób z doświadczeniem lub wiedzą na temat karmienia piskląt, podlotów- nie zamawiałam larw mączniaka, bo ptaszek zbyt długo nie będzie u nas. Ale czy "tymczasowo" może być dokarmiany larwą białą? Taką z wędkarskiego sklepu, jeszcze bez pancerzyka? Te z mączniaka i tak doszły by dopiero po weekendzie a ja zamierzam odwieźć ptaszka do jakiegoś ośrodka.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

MENA515 Nie wygląda na szpaka, ale nie jestem pewien co do gatunku i mogę się mylić. Zdjęcie małe i ciężko uchwycić szczegóły. Gościu jest w fazie pisklę / podlot czyli powinien jeść praktycznie do oporu. Larwami much nie karm , są podobno toksyczne ze względu na to w czym się je hoduje. Masz jakąś rzeczkę, stawik , albo najlepiej zaprzyjaźnionego wędkarza w zanadrzu? Jak tak to rzuć hasło - potrzebuję słoik larw chruścików. Trzeba chruścika wyciągnąć z domu, uszkodzić mu głowę i do dzioba. To bardzo dobry pokarm i z dużą ilością wody. Jak nie masz takich możliwości spróbuj karmić samą pastą z jajka do czasu przewiezienia do azylu. Pokarm serowy łatwo sknocić. Wystarczy , że za długo poleży w cieple.
Jak wyglądają kupska tego stworka? To bardzo ważne pytanie, niestety. Opisz ze wszystkimi szczegółami, kolor , konsystencja itp. Pisklę ptaka to praktycznie w większości żywy przewód pokarmowy, więc tam wszystko musi grać.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

Kupki aromatyczne, białe z odrobiną ciemnego. Konsystencja jak dla mnie troszkę luźna. Taka jak kurzęca... Wędkarza nie znam a temat larw podał mi znajomy. Chciałam się upewnić co i jak u kogoś kto się zna i jak widać odpada...
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

Nie mogę edytować. Mam możliwość podać larwę mola od kolegi który ma gekona. Ile takich larw ma zjeść ten maluch? Są duże ok 3cm. Ile wziąć na 3 dni?
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

Po Twoim opisie wygląda na zdrową kupę :) Masz dojście do moli woskowych , no to super! Weź tyle ile się uda , najwyżej oddasz jak młody nie zje. Możesz karmić trochę mieszanką serową i trochę molami. Tylko zawsze lepiej dać młodemu ptakowi 2 razy więcej jedzenia jak nam się wydaje , że powinien zjeść, niż mniej. To naprawdę ma gigantyczny spust.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jadę po robale :)
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

Dziś było tak pięknie, że nasz maluch wyszedł na dworek. Był w klatce na początku a potem skikał w trawie. Upolował dwie mrówki, skubał trawę, biegał za muchami :) . Wspinał się po krzaczku i podfruwał na któreś z nas bo nie wiadomo czemu, upodobał sobie siedzenie na ramieniu. Niestety jak tylko siada, robi tzw klocka :;230 . Karmelek , bo tak go na razie nazywa synek, był na dworku od 14 do 18.30 z czego większość czasu spędził drepcząc i biegając. Aż w końcu przetrząsnął piórka, poprawił je sobie i uciął drzemkę. Podczas "wyjścia" troszkę pojadł, popił na prawdę strasznie chciała bym aby żył poza domem, poza klatką, wśród swoich.... Wyglądał ślicznie na tej łące i tak naturalnie... Tylko niestety ni ciorta nie bał się kota :(. Byliśmy na tyle blisko by zareagować, ale bez nauki swoich rodziców na temat zagrożeń, może nie wykaraskać w takiej sytuacji.
Obrazek

Obrazek

Może teraz ktoś określi czy to na pewno kos?
P.S. Larwy mila, to naprawdę rarytas :)
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pisklę. Jak uchronić je przed śmiercią?

Post »

Jak będzie następna taka słoneczna pogoda i ptaszysko będzie jeszcze u Ciebie to spróbuj mu nalać do jakieś kuwety lub innego płaskiego, szerokiego, dużego naczynia wody. Musi się wykąpać i poprawić pióra, tylko tak 0,5 -1,00 centymetr tej wody żeby było nie więcej.
On/ona rozumie głosy ostrzegawcze innych ptaków , więc kiedyś zrozumie że kot to nie jest nic dobrego. Jak krzyczałaś biegłaś kiedy był kot w pobliżu , to też dla niego jest sygnał, że "nie jest dobrze" przy kocie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”