Sekator - jaki wybrać?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

benzulli pisze:Vinetou, czy twój sekator gładko tnie? Nie zgniata? Może taki bym akurat kupił, skoro polecacie?
Na razie wszystko dobrze,ostatnio już drugi sezon zacząłem i jestem zadowolony.Nie zgniata,nie szczępi i ma grube gumowane rączki więc niemam odcisków po cięciu twardych gałęzi.

wyrzynacz- ja też ryzykowałem kupując mój 3620,ale poczytałem,popatrzyłem co robią i zaufałem tej marce.Pracuje mi się nim lepiej niż Gardeną i nie przepłaciłem,oczywiście,że nie jest to sekator za 200złotych,ale mój z przesyłką za ok.45złotych jest dla mnie idealny...a uwierz mi,że jestem osobą która woli zwykle kupić coś drogiego na lata niż 10x tanie co chwilę.
LEGENDS NEVER DIE
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

Przypatrzyłem się niedawno dokładnie i mam więcej przekonania do, kowadełkowy chyba
nazywa się.Jedno ostrze dociska do płaskiego.Mniejsze uszkodzenia powoduje,cięcie
jak po nożu.Przy tych z dwoma ostrzami,zawsze dwie strony są lekko przygniecione,bez względu jaki jest ostry.

-- N 10 marca 2013, 19:12 --

Przypatrzyłem się niedawno dokładnie i mam więcej przekonania do, kowadełkowy chyba
nazywa się.Jedno ostrze dociska do płaskiego.Mniejsze uszkodzenia powoduje,cięcie
jak po nożu.Przy tych z dwoma ostrzami,zawsze dwie strony są lekko przygniecione,bez względu jaki jest ostry.
Awatar użytkownika
Siekier
200p
200p
Posty: 340
Od: 15 lip 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

Jako że dopiero zaczynam przygodę z ogrodnictwem to mam przed sobą kompletowanie narzędzi. Poszedłem do Leroya i wybrałem sobie sekator Fiskars P90 111960. Oczywiście tam kosztował ponad 150 pln. Udało mi się upolować na all. za 60 pln. Czekam na przesyłkę. Jak dostane to zdam relację jak wrażenia. Mimo iż kilka stron wcześniej ten model został skrytykowany to wolę przekonać się na własnej skórze co to za typ. Być może na moje potrzeby będzie w sam raz :)
Pozdrawiam-Wojtek
Działeczka Siekiera
wyrzynacz
50p
50p
Posty: 64
Od: 28 kwie 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suchowola kolo Zamościa

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

Mirzan: Przypatrzyłem się niedawno dokładnie i mam więcej przekonania do, kowadełkowy chyba
nazywa się.Jedno ostrze dociska do płaskiego.Mniejsze uszkodzenia powoduje,cięcie
jak po nożu.Przy tych z dwoma ostrzami,zawsze dwie strony są lekko przygniecione,bez względu jaki jest ostry.
No cóż może przy brzydkich i tanich faktycznie tak jest:) Moje brzydkie i tanie robią nawet gorsze rzeczy. Też mi cięły papier.
Ale co ciekawe mój zabawkowy, chociaż może i nie taki błyszczący tnie gładziutko jak po skalpelu. Nie stwierdziłem żeby cokolwiek miażdżył.
Pozdrawiam:).
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

Przetnij gałązkę róży i obejrzyj przez lupę miejsce cięcia.Te dwie ciemne kreski,to początek
martwicy tkanki.I sadzonka dośmieci.
wyrzynacz
50p
50p
Posty: 64
Od: 28 kwie 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suchowola kolo Zamościa

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

Czyli wynika z tego co piszesz że nie da się ciąć róży niczym? No bo i tanie i drogie powodują martwicę tej róży? To jak oni to robią?
Pomijając już fakt że nie kupowałbym takiego sekatora na różę:) To trochę jak z armatą na zająca. Uważam że podałeś niezbyt przydatny przykład.
Chyba że lepszy do tego będzie ten dwuręczny. W zasadzie to nie ma o czym już dalej pisać bo każdy z nas przedstawił swój pogląd a nie ma sensu wymyślać na siłę argumentów na poparcie swojej tezy. Wątek jest o tym jaki sekator wybrać więc raczej o konkretnych modelach i markach. Ja na przykład nie polecałbym każdemu jak najtańszego dlatego że mam już takie i nadają się tylko do tego żeby je rozkręcić i pogrzebać w ziemi tak jak radziłeś. Pozdrawiam.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

Każde cięcie ma swój cel.Do wiosennego cięcia,jak wspomniałem,sekator z długimi rączkami,
aby nie podrapać rąk. Stare pędy przy ziemi bywają też dość twarde i grube. Ciecie,które
ja robiłem,miało na celu uzyskanie nieuszkodzonych sadzonek.Mniejsze uszkodzenia były
przy sekatorze jednoostrzowym,co mnie zaskoczyło.I tak,cięte sekatorem,musiało być
wyrównane,nożykiem do tapet.W końcu wszystko jedno czym się utnie.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

mirzan pisze:Mniejsze uszkodzenia były
przy sekatorze jednoostrzowym,co mnie zaskoczyło.I tak,cięte sekatorem,musiało być
wyrównane,nożykiem do tapet.W końcu wszystko jedno czym się utnie.
Nie wiedziałem że cięcie rózy ma takie znaczenie.

Każdy chce kupić sekator w dobrej cenie za dobrą jakość. Fiskars jak dla mnie zbyt mocno się reklamuje.
Porównam to do noży. Sam się kiedyś tym tematem zafascynowałem. A na forum o nożach jak wspomniałem o Fiskarsie ... to chcieli mnie prawie zbanować ... bo to badziewie. Za te pieniadze proponowali coś lepszego.
I kupiłem sobie taki nóż za 120 zł (jeden). Dla miłosników to żadne pieniadze ... ale ja kucharzem nie jestem ... do testów kupiłem. Tylko że przy nożach podaje się jakiej stali jest zrobione ostrze, jaką ma twardość i itp. Przy sekatorach takiej informacji nie znalazłem :(

Najlepsze noże ostrzy się prawie po każdym użyciu ... a Wy/My jak często ostrzymy sekatory ? Czym ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

Nie czym tylko gdzie. Bo nie miałam czym więc każdego roku wszystkie sekatory, motyki, siekierki i łańcuchy do pilarek zawozimy do Zakładu Gospodarki Komunalnej i tam, w warsztacie za parę groszy wszystko naostrzą. W każdym miasteczku jest taki zakład, który dba o miejską zieleń, musi więc swoje narzędzia też ostrzyć.
Wprawdzie w ub. roku kupiliśmy elektryczną ostrzałkę na działkę, niestety trzeba dojść do wprawy by porządnie naostrzyć narzędzie. Pewnie niejedną motyczkę popsuję i trzeba poprawiać w Zakładzie, ale z czasem.....
Pozdrawiam! Gienia.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

gienia1230 pisze:Nie czym tylko gdzie. Bo nie miałam czym więc każdego roku wszystkie sekatory, motyki, siekierki i łańcuchy do pilarek zawozimy do Zakładu Gospodarki Komunalnej i tam, w warsztacie za parę groszy wszystko naostrzą.
Gdyby to było kilka groszy to zapewne tak. Ale najpewniej to z 6-8 zł na przyrząd. Przy kilku robi się kwota.
Alektryczne ostrzałki z reguły są złe do za bardzo nagrzewają metal. Trzeba bardzo bardzo umiejętnie to robić.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

Kurcze,przez 8lat używania nie ostrzyłem Gardeny.Padła przy gałązce średnicy może 10mm :)

Jak popatrzyłem na ceny Bahco i Felco,to myślałem,że mi czoła braknie do łapania się za nie.
LEGENDS NEVER DIE
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

Co do ostrzenia sekatorów ( jednoręcznych), to mnie osobiście najlepiej ostrzy się diamentowym pilniczkiem do paznokci, z drobnym pyłkiem.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sekator - jaki wybrać?

Post »

mr25ur pisze:Co do ostrzenia sekatorów ( jednoręcznych), to mnie osobiście najlepiej ostrzy się diamentowym pilniczkiem do paznokci, z drobnym pyłkiem.
Za jedyne 40 zł ... Co powinno być lepsze/droższe sekator czy ostrzałka ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”