Pułapki na SZERSZENIE w ochronie drzew owocowych i innych

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
timpik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 lip 2008, o 06:56

Pułapki na SZERSZENIE w ochronie drzew owocowych i innych

Post »

Witam wszystkich. Szerszenie zjadają mi papierówki. Czy jest jakiś sposób by temu zapobiec
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Może siatka?

A tak naprawdę to należałoby zlikwidować pobliskie gniazdo szerszeni, ale tym musi zająć się wyspecjalizowana jednostka straży pożarnej, a nie ty osobiście. Wpisz w naszą wyszukiwarkę hasło "szersze*" z gwiazdką na końcu, ale bez cudzysłowu i znajdziesz więcej na ten temat.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ela1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 15 kwie 2007, o 11:56
Lokalizacja: Dolny Śląsk/Lubuskie

Szerszenie -pułapki i inne metody ochrony drzew i krzewów i owoców

Post »

Co można zrobić aby szerszenie nie gryzły na drzewie dojrzewających owoców :?:
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Sam się zastanawiam nad tym...
Na moim winogronie codziennie żeruje stado os, ostatnio zrywałem na wino, ostrożnie mi się jakoś udało bez obrażeń :wink: , z tym że na niższych kiściach nie było ich tak dużo, ale na górnej części zostało jeszcze dużo owoców dobrych do jedzenia. Tam aż się od nich roi, po kilka siada na jednej kiści.... musiałbym zrywać po drabinie, ale nie jestem samobójcą....
Pozdrawiam, Maciek.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Przy winogronach zrób sobie pułapki na owady-w plastikowej butelce zrób otwór o średnicy około 1 cm,a do srodka wlej trochę słodkiego soku.Postaw to,albo powies w poblizu krzaka,owady wejdą i sie utopią.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Niezła myśl, tylko nie wiem czy mając do wyboru ponagryzany winogron skuszą się na pułapkę. Spróbuję jeszcze w nocy zerwać, (chyba wracają wtedy do gniazd...?) jeśli nie to nawieszam pułapek :)
Pozdrawiam, Maciek.
ela1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 15 kwie 2007, o 11:56
Lokalizacja: Dolny Śląsk/Lubuskie

Post »

Macku właśnie mąż przypłacił ugryzieniem w rękę przez szerszenia jak zrywał winogron :evil:
One sa na winogronie i na owocach
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Niestety mogą być także w owocach!!!Oczywiście mam na myśli te wielkoowocowe, bo do małego się nie zmieści. Trzeba uważać. Pułapki trzeba wcześniej wystawiać, zanim owady załapią, że owoce sa już dobre. One wracają do miejsca, gdzie było jedzenie.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

U mnie to paskudztwo ogryza korę z bzów. Ustawiłam pułapki. Utopiła się chyba z setka. Kilkanaście otrułam Killerem, bo w cieple dni wpadały wieczorem przez otwarte okna i balkon. A dranie dalej przylatują. Za domem mam las i muszą mieć gdzieś w pobliżu gniazda. Dobrze, że już chłodno, może się wyniosą.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Udało mi się większość winogron oberwać :)
Część wczoraj wieczorem - nie było tego draństwa; i dziś przed wieczorem - było kilka os i szerszeń mnie trochę nastraszył ale uszedłem cały.
Chyba obecne chłody ograniczyły ich aktywność.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
goska_dob
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 sty 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Małe pytanko ...bo lepszego miejsca nie znalazłam na forum.
Mam kilka najzwyklejszych brzózek , posadzonych 4 lata temu. Rosną ślicznie między sosenkami i świerkami i największa ma już
ze 4-5m. Byłam cała szczęśliwa dopóki nie zauważyłam na jesieni z przerażeniem że zlatują się do nich - zwłaszcza tej dużej - szerszenie. Obgryzają korę naokoło gałązek. Prawie wszystkie gałązki są poobgryzane dookoła , czasem w kilku miejscach!!!
Aż się boję , czy na wiosnę nie uschną- te gałązki. Co robic ? Ganiac za szerszeniami? A może brzozom to nie szkodzi i niepotrzebnie się martwię ?
Pozdrawiam Gośka.
Awatar użytkownika
jacekbielsko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1210
Od: 15 maja 2011, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bestwina/Bielsko-Biała

Re: pryskanie drzewek ozdobnych na wiosnę ?

Post »

Jeśli chodzi o brzozy, to chyba tylko wierzba ma większą siłę regeneracji. W zeszłym roku właściciel zakładu takiego przydrożnego stwierdził, że brzoza przy jego płocie jest za duża i polecił pracownikom obciąć wszystkie :!: gałęzie i zostawić gruby sam pień ucięty na wysokości 3 metrów. Myślałem, że ją zabił :( ale po jakimś czasie, tuz nad cięciem wypuściła mnóstwo cienkich gałązek i listków i żyje :D więc myślę, że Twojej szerszenie nie zaszkodzą. A dle własnego dobra lepiej za nimi nie lataj, bo się role mogą odwrócić ;:224
Awatar użytkownika
goska_dob
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 sty 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: pryskanie drzewek ozdobnych na wiosnę ?

Post »

Dzięki , będę spokojniejsza. Ale mam nadzieje że nie będzie musiała wypuszczac nowych gałązek ! Te stare bardzo mi się podobają , a bez kory to , no nie wiem ? A może wysmarowac na wiosnę czymś niesmacznym acz nieszkodliwym dla drzewka? Jakieś pomysły?
Bo te szerszenie znowu stołówkę sobie urządzą , a i przytulic do brzózki trudno w takim towarzystwie :twisted:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”