Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
jarek79kk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 cze 2016, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

az 20cm nie mam jak dosypac, miejscami 10 bym moze wcisnal, najlepiej 5 bo nie wyjde ze spadami i ograniczeniami przy kostce i obrzezach.

jak sypne te 5-10cm to moge siac od razu czy odczekac, w sensie czy nowo wschodzacej trawy korzenie przejda przez ten filc ??? filc jest masakryczny
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Gdzieś na forum jedna pani podała swoją metodę pozbywania się niechcianej trawy.
Na trawie kładła kartony (zwykłe szare). Kartony przykrywała starym dywanem. (nie pamiętam, czy całość polewała wodą, czy tylko zostawiała to na jakiś czas)
Po jakimś czasie trawa znikała a pod kartonami Pani miała pięknie spulchnioną ziemie (dżdżownice uwielbiają kartony - oczywiście ziemia pod spodem i kartony muszą być wilgotne, aby dżdżownice mogły pod nimi pracować).

W Twoim przypadku mogło by się sprawdzić rozłożenie kartonów i przysypanie cienką warstwą ziemi. (nie testowałem tego).

Rundup - zdecydowanie odradzam. Coraz więcej wypływa informacji o szkodliwym działaniu na ludzi - a przecież mają się tam bawić dzieci.
To już lepiej przekop tą trawę :)
Pozdrawiam Serdecznie
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Zamiast dywanu można równiez położyć kartony, a na to folię budowlaną (taka sztywna i czarna) U mnie sprawdziło sie w 100 %
aks
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 10 paź 2007, o 12:15
Lokalizacja: 3miasto

Obręcze z kolcami do aeracji zakładane na walec do wałowania

Post »

Czy ktoś korzystał z takich obręczy z kolcami zakładanymi na walce do wałowania o średnicy 27 ? 30 cm.
Czy takie rozwiązanie sprawdza się przy aeracji trawnika?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Obręcze z kolcami do aeracji zakładane na walec do wałowania

Post »

Sprawdza się , tylko trzeba mieć dużo siły i czasu .
aks
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 10 paź 2007, o 12:15
Lokalizacja: 3miasto

Re: Obręcze z kolcami do aeracji zakładane na walec do wałowania

Post »

Zdaję sobie sprawę, że operowanie wałem wypełnionym wodą o wadze 20 - 30 kg i opór wbijanych kolców może się dać we znaki ale przypuszczam, że przy większych powierzchniach powyżej 100m raczej się opłaca.
Czy na wał o szerokości ok.50 cm wystarczą 4 takie obręcze?
Czy przy aeracji mniejszych powierzchni poprzez nakłuwanie widłami amerykańskimi lepiej jest je tylko wbić w ziemię na głębokość ok.6-10 cm czy może delikatnie odgiąć wbite widły aby lekko unieść/wzruszyc darń?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Obręcze z kolcami do aeracji zakładane na walec do wałowania

Post »

Wał z 20-30 l wody jest "dwuosobowy". Kolce wbijają się nawet przy pustym wale i łatwiej nim operować. Jak dasz więcej obręczy to zrobisz efekt łoża fakira i potrzebne będzie wieksze obciążenie . Kółko sie zamyka. Przy 4 obręczach jest lżej ale potrzeba więcej przejazdów. Nakłuwanie widłami to też zmudna robota. Jest też coś takiego. https://www.google.pl/search?q=sanda%C5 ... e&ie=UTF-8 Od biedy daje się w tym chodzić przy koszeniu trawnika i zajmuje najmniej miejsca.
Piotr_Kow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lut 2018, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Renowacja nowego trawnika po zimie

Post »

Dzień dobry wszystkim,
Rok temu (w sierpieniu) po wielu latach udało mi się w końcu założyć trawnik (wcześniej było gruzowisko). Wywiazlem 12 aut starej ziemi, gruzu i nawiozlem ok 10 - 15 cm nowej czarnej ziemi.
Na wyrownaną i ubitą ziemie zasiałem trawę uniwersalną i na trawę rozsypalem tort.
Trawa szybko wzrosła jednak po 2 miesiącach w paru miejscach zaczęła robić się żółta (może za bardzo była ziemia ubita). W październiku trawę skosilem i rozsypalem na trawę "witaminy" dla traw na zimę.

Z racji tego że pomału zbliża się wiosną i zależy mi na ładnej trawie zacząłem czytać o czynnościach jakie wykonuje się po zimie. Proszę o pomoc i ewentualne poprawianie.

Na podstawie tego co wyczytałem planuje wykonać (na przełomie marca - kwietnia, gdy ziemia wyschnie)
- GRABIENIE - wygranie cały trawnik miotłograbiami na "krzyż"
- WERTYKULACJA - planuje kupić najtańszy wertykylator i aerator( 2 w 1) do 300 zł max. I wykonać wertukulacje.
-AERACJA - wykonać aeracje,
- PIASKOWANIE - po agresji wysypać 100 litrów piasku na 100 m2 trawy.
- WAŁOWANIE- zwalowac trawnik
- NAWOZENIE trawnika
- DOSIEWANIE - w miejscach dużych ubytków dosieje trawę

Proszę mi powiedzieć czy kolejność jest poprawna? Czy przed wertykulacja należy skosic trawnik (spotkałem się też z takimi opiniami).
I w przypadku tak młodej trawy na pewno wykonuje się wentylację i aeracje ?

Dziękuję za porady. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aeracja czy wertykulacja ?

Post »

Nawiążę do sprzętu z początku wątku, tj. podeszw z kolcami. Rozumiem, że nie zaszkodzę trawnikowi, jeżeli będę co jakiś czas kosił trawę, prowadząc kosiarkę zaopatrzony w takie podeszwy? Robiłem tak cztery dni temu. Jest to ciężka praca, taki fitness przy koszeniu, bo trzeba podnosić nogi jak bocian - pionowo w górę, ale uznałem, że mogę tak raz w tygodniu robić. Wskazania do aeracji odnoszą się głównie do okresu wiosennego, ale nie widzę też przeciwwskazań odnośnie jej wykonywania w terminie późniejszym. No i częściej. Co o tym sądzicie?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Aeracja czy wertykulacja ?

Post »

Nie zaszkodzi, ale moim zdaniem gra nie warta świeczki. Jeśli już robić aeracje to tylko profesjonalnym sprzętem spalinowym. Druga sprawa to czy Twój trawnik jest intensywnie użytkowany i czy widać, że ziemia jest w niektórych miejsca zbita, bo jeśli nie to może taki zabieg wcale nie jest potrzebny.
marcinsgdz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 kwie 2018, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aeracja czy wertykulacja ?

Post »

Witam,
kupiłem działkę na której trawnik nie jest w dobrej formie. Dwa tygodnie temu użyłem zestawu do renowacji trawnika (nasiona i nawóz). Póki co nic nowego nie kiełkuje. Podlewam trawnik regularnie.
Wczoraj kupiłem nawóz Florovitu - i zastanawiam się czy czekać jeszcze tydzień z rozsypaniem.
Z czym jest problem?
Trawa jest żadka i ma miejcami puste punkty.
Co radzicie? Nakuwanie trawnika widłąmi?
Wydaje mi sie, że trawnik był siany w poprzednim sezonie.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Wiele osób uważa, że trawa rośnie sama i nie trzeba jej nawozić. Być może ziemia jest tak jałowa, że nawet trawa nie daje rady. Przyczyną słabego wzrostu, jak twierdzą niektórzy, mogą być też nicienie glebowe.
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

marcinsgdz - wstaw fotkę trawnika, łatwiej będzie coś powiedzieć na ten temat. (oczywiście z jakimś zbliżeniem, tak aby było widać trawę, puste punkty i nasiona które posiałeś)

Trawa może być rzadka z wielu powodów - np. mogła być zbyt rzadko posiana - ale też tak jak już kaLo wspomniał, ziemia może być zbyt jałowa i nic na niej nie chce rosnąć (nawet chwasty).

Czy ta działka miała swoją naturalną ziemię czy też została nawieziona jakąś ziemią ? Co jest na tej działce - ziemia, glina, piasek ? (Np. na glinie to nic nie chce rosnąć.)
Nasiona trawy po posianiu najlepiej gdy są przysypane lekką warstwą ziemi ogrodniczej/torfu i przywalcowane.
Dwa tygodnie to może też być trochę mało czasu, aby trawa zaczęła wschodzić.
Pozdrawiam Serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”