Ocieplenie domu od wewnątrz

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Chcę ocieplić dom, ale nie mam innego wyjścia jak ocieplenie od wewnątrz. Ściana jest z cegły. Interesuje mnie również wentylacja między warstwą ocieplającą a murem. Proszę o rady, aby uniknąć błędów.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Ogólnie nie warto od wewnątrz ocieplać , pewnie dlatego nikt nie odpisuje , jeśli już to niezwykle ważna jest szczelna paroizolacja od strony pomieszczenia.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Zapomniałam dodać że materiałem do ocieplenia będzie steropian.
Wiem że ocieplanie od wewnątrz jest mało popularne, ale na tak wielkim forum na pewno są osoby, które uzyskały doświadczenie w ocieplaniu domu właśnie w ten sposób. A czy nie warto? Motyw jest taki sam jak przy ocieplaniu od zewnątrz.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Miałem na mysli że nie warto bo może być problem z zawilgoceniem ścian.Może dojśc do sytuacji że na granicy ocieplenie /ściana będzie od wilgoci hodowla grzyba o którym nic nie bedziesz wiedzieć. Nie istotne czy materiałem ocieplającym będzie styropian czy wełna.
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Wprawdzie na małą skalę, bo to domek letniskowy, ale coś takie robiłem, własnie styropianem. Były sobie dwa garaże i na czas budowy chciałem zrobić domek, zarówno wypoczynkowo jak i na przechowanie narzędzi. Błędy? Na pewno styropian trzeba przykryć np. płytą g-k, kładzenie siatki i szpachlowanie nic nie da, pękanie murowane, zarówno samoistne jak i uszkodzenia mechaniczne. Wilgoć? Nie jest tak źle, aczkolwiek mam w każdym pomieszczeniu małą kratkę wentylacyjną no i wiadomo, blacha falista to zawsze jakieś przerwy są wewnątrz.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Już pisałam w innym wątku ,ze mam ocieplone od wewnątrz dom styropianem(miedzy ściana ,a rygipsem) ale też podczas budowy miedzy dwoma warstwami pustaków i na zewnątrz pod elewacją,czyli 3 x.Nie jest to z całą pewnością co do centymetra szczelne ocieplenie.Bardzo sobie chwalimy,bo dom jest ciepły i suchy.W tej chwili remontujemy poddasze i też będziemy ocieplać od środka.
Dom stał dość długo bez elewacji więc mury zdążyły naturalnie wyschnąć i pozbyć się nadmiaru wilgoci z zapraw budowlanych,a tu chyba o to chodzi mówiąc o ewentulanym zagrzybieniu.Elewacja na ścianie budynku jest na bazie sylikonu i nie nasiąka woda podczas deszczu ,czy wilgotnej pogody.Dom posada system wentylacyjny.Może sie tu ktoś nie zgodzić z takiego typu ocieplaniem ,lub po prostu twierdzić ,że TAK SIĘ NIE BUDUJEale to na prawdę działa,a termometr wskazujący rano 19 st. w najsilniejsze mrozy przy ,,zimnym piecu,,mówi samo za siebie.
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Zapomniałam dodać że materiałem do ocieplenia będzie steropian.
Chyba najgorsza z możliwych opcji, jeżeli już to pomyśl o wełnie mineralnej lub odpowiednich płytach do ociepleń wewnętrznych.
lub po prostu twierdzić ,że TAK SIĘ NIE BUDUJEale to na prawdę działa
Moim zdaniem nie działa. Dlaczego ?? Ponieważ ściana zewnętrzna ocieplona od środka przemarza, punkt przemarzania pojawia się na granicy ściana styropian. W tym miejscu zaczyna skraplać się woda, która nie ma możliwości odparowania ( jeżeli ogrzewasz takie pomieszczenie to temperatura ścian posiada dużo niższą temperaturę niż w tradycyjnym budynku) zgromadzona woda zamarza niszcząc materiał z jakiego wykonana jest konstrukcja budynku.

Po kilku latach zaczną się problemy zdrowotne w związku z wysokim zawilgoceniem i grzybem. W tradycyjnym budynku tynki odbierają wilgoć i stopniowo oddają ją do otoczenia. W twojej styropianowej puszce takie zjawisko nie będzie zachodziło.

Główne pytanie to jaka jest grubość ścian zewnętrznych.
i na zewnątrz pod elewacją
PESTKA@ miej na uwadze, że u Ciebie większość problemów rozwiązuje ocieplenie zewnętrzne.
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Jeszcze zasadnicze pytanie czy to ma być dom letniskowy czy do zamieszkiwania całorocznego ?
jeśli letniskowy z opcją okazjonalnego grzania zimą to nie jest tak źle.
Poza tym co miałem na mysli opisał phrix , chodzi o przesunięcie punktu rosy bliżej ścian wewnętrznych.Nie chodzi tu o usunięcie wilgoci wprowadzonej przy budowie domu. Widziałem ściane z siporexu czyli popularnego betonu komórkowego regularnie ale bardzo słabo zawilgacanej . Na ścianie tworzyły się bomble , które pękały i się łuszczyły .Ściana była w tych miejscach szlifowana i szpachlowana ale problem po jakimś okresie powracał , tak było kilka razy , ustało gdy zostało usunięte źródło wilgoci . Nie wiem jakie miało by to konsekwencje w dłuższym okresie czasu.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

W tradycyjnym budynku tynki odbierają wilgoć i stopniowo oddają ją do otoczenia. W twojej styropianowej puszce takie zjawisko nie będzie zachodziło.
Czy płyta rigips(BIAŁA) Twoim zdaniem nie wyłapuje wilgoci wewnątrz pomieszczenia?
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Witaj,
jeżeli Twój dom nie jest zabytkiem, nie ma ładnej elewacji, nie jest w granicy z sąsiadem
to najlepszym rozwiązaniem jest ocieplenie domu z zewnątrz.

"ocieplenie budynku od wewnątrz jest rozwiązaniem technicznie możliwym do wykonania ale niestety niewłaściwym z wielu powodów. Przede wszystkim ocieplenie od wewnątrz powoduje przesunięcie strefy przemarzania ściany - mróz wchodzi w nią głębiej powiększa się ilość wykraplanej w ścianie pary wodnej a strefa wykroplenia przesuwa się również w stronę wnętrza. Czynniki te powodują zmniejszenie trwałości ścian zewnętrznych. Ściany odizolowane od ogrzewanego wnętrza są zimne nie pełnią więc ważnej funkcji akumulacji ciepła jak jest to w przypadku ocieplenia na zewnątrz. Ocieplenie od wewnątrz nie likwiduje również mostków termicznych np.w poziomie stropów. Jeżeli ociepli się ściany od wewnątrz to niestety należy liczyć się ze zwiększonym zawilgoceniem pod materiałem izolacyjnym utrudnionym jego odparowaniem a w konsekwencji rozwojem korozji biologicznej - pleśń grzyb."
Jarosław Radecki GRUPA ATLAS
cały artykuł
http://www.archipelag.pl/buduj-z-nami/s ... e-wad.html
Pozdrawiam, Elżbieta
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Grubość ściany zewnętrznej z cegły (zabytkowej) to 40 cm. Pomiędzy styropianem a ścianą ma być poprowadzony kanał wentylacyjny.
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Jeśli taka jest potrzeba to zrób, ale daj chociaż 10cm styropianu.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Ocieplenie domu od wewnątrz

Post »

Bufo-bufo
Są specjalne materiały i kleje służące do ocieplania od środka budynku, stosowane w obiektach zabytkowych i wszędzie tam gdzie ocieplenie zewnętrzne jest niemożliwe do wykonania. Kiedyś przerabiałem ten temat ale już nie pamiętam co to za wynalazki. Zmieniłem miejsce zamieszkania i obyło się remontów.
Styro. od środka, to tak troszkę jak tonący i brzytwa :wink:
Pozdrawiam
brak polskich znaków
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”